Tomasz Angelos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tomasz Angelos (zm. 1318) – władca Despotatu Epiru w latach 1296-1318. Syn Nicefora I Dukasa i Anny Kantakuzen siostrzenicy cesarza Michała VIII Paleologa.

Tomasz Dukas, właściwie Tomasz Angelos Dukas Komnen, gdyż do tych trzech nazwisk cesarskich miała prawo pierwsza dynastia władców Epiru, był ostatnim władcą tej dynastii.

Po śmierci Nicefora I władzę w państwie w imieniu małoletniego Tomasza objęła jego matka Anna Paleologina Kantakuzena. W 1296 roku odparła ostatecznie próbę zajęcia części terytoriów Epiru podjętą przez Konstantyna Angelosa (Dukasa) władcę księstwa Tesalii. W tym samym roku z roszczeniami do sukcesji państwa epirockiego wystąpił Filip Andegaweński hrabia Tarentu, który dwa lata wcześniej poślubił córkę Nicefora II wraz z roszczeniem do następstwa po teściu. Filip zaatakował i zdobył Wonitsę, Angelokastron i leżący nad Zatoką Koryncką port Naupaktos (Lepanto). W odpowiedzi wojska bizantyńskie wkroczyły nawet na ziemie Despotatu. Pomoc bizantyńska nasiliła się jeszcze w następnych latach. Sprawująca regencję matka, nie godząc się by Tomasz złożył hołd Filipowi, doprowadziła do zerwania z Neapolem i do zbliżenia z Bizancjum, co zostało przypieczętowane małżeństwem Tomasza z wnuczką cesarza Andronika II Paleologa – również Anną.

Tomasz Dukas został zamordowany w 1318 roku przez swego siostrzeńca, hrabiego Kefalenii, Mikołaja Orsiniego. Wraz ze śmiercią Tomasza wygasł ród Angelosów-Dukasów-Komnenów władający Epirem od 1204 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Nicefor I Angelos
Despota Epiru
12961318
Następca
Mikołaj Orsini