Jan III Dukas Watatzes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jan III Dukas Watatzes
John III Doukas Vatatzes.jpg
Jan III Dukas, manuskrypt z XV w.
Czas panowania 12223 listopada 1254
Data urodzin 1192
Data śmierci 3 listopada 1254
Moneta
JohnIIIVatatzesGoldHyperpyronMagnesia.jpg
Hyperpyron Jana III Dukasa
Lista cesarzy bizantyńskich

Jan III Dukas Watatzes (gr. Ιωάννης Γ΄ Δούκας Βατάτζης, Iōannēs III Doukas Batatzēs; ur. 1192, zm. 3 listopada 1254) – cesarz nicejski 12221254.

Zyskał sławę jako żołnierz. W 1222 został wybrany cesarzem w miejsce swego teścia Teodora I. Wcześniej poślubił jego córkę Irenę Laskarys (w 1212). Mieli jednego syna, Teodora, późniejszego cesarza Teodora II. Irena po upadku z konia nie mogła już mieć więcej dzieci i wstąpiła do klasztoru, gdzie przebywała aż do śmierci w 1239. Jan ożenił się ponownie - z Konstancją, nieślubną córką cesarza rzymskiego Fryderyka II. Nie mieli jednak żadnych dzieci.

Zreorganizował pozostałość Cesarstwa Bizantyjskiego będącą w jego władaniu (Cesarstwo Nicejskie). Dzięki zdolnościom administracyjnym uczynił z niego najsilniejsze i najbogatsze państwo na Wschodzie. Zabezpieczył jego wschodnią granicę przez porozumienie z Sułtanatem Rumu. Próbował odzyskać europejskie posiadłości jego poprzedników.

Stłumił rebelię braci poprzedniego cesarza, popieranych przez Cesarstwo Łacińskie, w bitwie pod Poimanenonem, w następstwie której zajął tereny Azji Mniejszej należące do Cesarstwa Łacińskiego Roberta de Courtenay. Jego flota rozszerzyła jego cesarstwo o wyspy Lesbos, Samos, Chios, Kos i Rodos. Odbił też z rąk łacinników Adrianopol[1].

Wraz z Bułgarami przeprowadził nieudane oblężenie Konstantynopola (1235). Objął zwierzchnictwo nad Thessaloníkami i Epirem. Ostateczne odzyskanie Konstantynopola przez jego następców było możliwe dzięki jego przygotowaniom.

Jan cierpiał na epilepsję. Umarł 3 listopada 1254.

Przypisy