Tramwaj wodny we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tramwaj wodny we Wrocławiu
tramwaj wodny
Państwo  Polska
Lokalizacja Wrocław
Liczba linii 3
Lata funkcjonowania do lat 50. XX wieku
Portal Portal Transport
Przystań przy Hali Targowej

Tramwaj wodny we Wrocławiu – stosowany do lat 50. XX w. we Wrocławiu system komunikacji miejskiej oparty na tzw. tramwajach wodnych. Ten element komunikacji miejskiej stanowił jedynie uzupełnienie innych środków transportu. Były to małe statki wodne przeznaczone do regularnego przewozu pasażerów na wyznaczonych trasach i według ustalonego rozkładu jazdy. Użytkowane jednostki były statkami motorowymi, mieszczącymi maksymalnie od 50 do 60 osób[1].

Do przewozu pasażerów użytkowano między innymi następujące statki: Sommerstraum, Wintermärchen I, Wintermärchen II, Graf Hatzfold, Deutschland, Möwe. Ocalałe jednostki eksploatowano również po 1945 roku jako uzupełnienie odbudowywanej komunikacji miejskiej. Jednostki miały nadane nowe nazwy: 22 Lipca, 1 Maja, 15 Grudnia, Grunwald, Kinga (później Lenino – tylko w odniesieniu do tej jednostki wiadomo, że przed wojną był to Wintermärchen I pochodzący z 1877 roku)[1].

Przed wybuchem II wojny światowej eksploatowano takie jednostki na następujących trasach[1]:

Po zakończeniu II wojny światowej funkcjonowały następujące linie[1]:

  • Hala Targowa – Bartoszowice
  • Przystań Zwierzyniecka – Kanał Miejski – Osobowice
  • Most Pomorski – Osobowice.

W latach 50. XX wieku zlikwidowano regularne linie tramwajów wodnych, a statki te przez pewien czas eksploatowano jako statki wycieczkowe. Zostały następnie zastąpione statkami typu SP-150. W 1970 roku Towarzystwo Wrocławskie zbudowało statek Kaczuszka, który mógł zabrać na pokład do 50 pasażerów, z zamysłem reaktywacji tramwaju wodnego, lecz planów tych nie zrealizowano i jednostka była eksploatowana również jako statek wycieczkowy. Obecnie w mieście nie ma tego rodzaju komunikacji, a jedynie dostępna jest oferta wycieczkowa białej floty[1][2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Encyklopedia Wrocławia, Tramwaje wodne, s. 918
  2. rejsy po Odrze (pol.). www.wroclaw.pl − Wrocławski Serwis Internetowy, oficjalny Serwis Urzędu Miejskiego Wrocławia. [dostęp 2012-04-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]