Śluza Mieszczańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Śluza Mieszczańska
Ilustracja
Śluza Mieszczańska od strony wody górnej
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Miejscowość Wrocław
Lokalizacja na 252,3 km Odry południowej
Wrocławski Szlak Śródmiejski (Mieszczański)
Dane techniczne
Długość 42,8 m
Szerokość 5,3 m
Różnica poziomów 5,65 m
Wrota wrota wsporne
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Śluza Mieszczańska”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Śluza Mieszczańska”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Śluza Mieszczańska”
Ziemia51°06′51″N 17°01′52″E/51,114167 17,031111

Śluza Mieszczańskaśluza wodna komorowa, zlokalizowana na rzece Odrze, położona w przekopie wykonanym przy jej odnodze nazywanej Odrą Południową[1]. Śluza położona jest we Wrocławiu, pomiędzy Starym Miastem i Nadodrzem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Śluza została wybudowana w latach 17921794 jako śluza drewniana[a], następnie została przebudowana, w latach 1874 - 1879, w nieco innymi miejscu jako murowana[2]. Stanowi ona jeden z elementów stopnia wodnego, w odniesieniu do którego stosuje się nazwę: Mieszczańskim Stopniem Wodnym[b], położonego w obrębie Śródmiejskiego Węzła Wodnego – Dolnego[3]. W okresie powojennym zaprzestano użytkowania tego szlaku wodnego, a tym samym nie przeprowadzano niezbędnych napraw eksploatacyjnych i remontów. Dopiero w 2000 roku przeprowadzono gruntowny remont śluzy, umożliwiający oddanie jej do eksploatacji[3]. Ze względu na niewielkie wymiary tej śluzy i poprzedniej na szlaku (Śluzy Piaskowej), ta droga wodna nie ma większego znaczenia transportowego, towarowego. Obecnie jednak następuje aktywizacja turystyki i rekreacji wodnej także w obszarze otwartego dla żeglugi Śródmiejskiego Węzła Wodnego[3][4], szczególnie po oddaniu do użytkowania przystani śródmiejskich – Mariny Topacz, kilku przystani pasażerskich białej floty, Zatoki Gondoli.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Śluza ma wymiary: długość – 42,8; szerokość – 5,3; piętrzenie wynosi 5,65 m[1][2]. Do 1959 roku, poziom piętrzenia na stopniu był mniejszy i wynosił 3,74 m[2]. Śluza położona jest w 252,3 km Odry, na odnodze południowej, powyżej Mostów Pomorskich, a konkretnie Mostu Pomorskiego Środkowego. Odległość na drodze wodnej do następnego stopnia – Śluz Rędzin, wynosi 8,3 km, do poprzedniej na szlaku Śluzy Piaskowej wynosi 0,6 km[1]. Prawy brzeg stanowi Kępa Mieszczańska[c], natomiast lewy brzeg to niewielka Wyspa Pomorska, powstała w wyniku wykonania przekopu na potrzeby budowy śluzy i szlaku wodnego[d]. Poziom wody górnej kształtują dwa jazy stopnia wodnego: położony na Odrze Południowej i drugi na Odrze Północnej. Natomiast poziom wody dolnej kształtowany jest przez Stopień Wodny Rędzin. Zamknięcia to wrota wsporne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Kępa Mieszczańska
Nr 14 – Śluza Mieszczańska

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. około 70 m od miejsca lokalizacji obecnej śluzy
  2. obejmujący oprócz przedmiotowej śluzy także jaz i elektrownię południową, na Odrze Południowej oraz jaz i elektrownię północną, na Odrze Północnej
  3. na północ od śluzy, za wąskim pasem wyspy znajduje się Marina Topacz
  4. na południe od śluzy, za nią przepływa właściwy nurt Odry Południowej, za którą leży Stare Miasto

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]