Uniwersytet w Padwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniwersytet w Padwie
Universitas Studii Paduani
University of Padua
Università degli Studi di Padova
Dewiza Universitas Studii Paduani
Data założenia 1222
Typ uczelni Publiczna
Państwo  Włochy
Adres Padwa
Liczba studentów 65 tys.
Rektor Giuseppe Zaccaria
Członkostwo Coimbra Group
Położenie na mapie Padwy
Mapa lokalizacyjna Padwy
Uniwersytet w Padwie
Uniwersytet w Padwie
Położenie na mapie Wenecji Euganejskiej
Mapa lokalizacyjna Wenecji Euganejskiej
Uniwersytet w Padwie
Uniwersytet w Padwie
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Uniwersytet w Padwie
Uniwersytet w Padwie
Ziemia45°25′00″N 11°52′00″E/45,416667 11,866667
www.unipd.it/ Strona internetowa

Uniwersytet Padewski[1] (it. Università degli Studi di Padova) – jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie, założony w 1222 r. Według danych z 2003 r. na uniwersytecie studiowało ok. 65 tys. osób.

Historia[edytuj]

Uniwersytet został założony w 1222 przez dużą grupę studentów i profesorów, którzy opuścili Uniwersytet Boloński poszukując większych swobód.

Pierwszymi przedmiotami, które wykładano na tej uczelni były nauki prawne i teologia. W 1399 uczelnia została podzielona na dwie instytucje: Universitas Iuristarum zajmujący się prawem cywilnym, kanonicznym i teologią, oraz Universitas Artistarum, gdzie nauczano astronomii, dialektyki, filozofii, gramatyki, medycyny i retoryki. Ponowne połączenie w jedną uczelnię nastąpiło w 1813.

Studenci byli zrzeszeni w tzw. nacjach, które związane były z pochodzeniem studentów. Były dwie grupy nacji: cismontańskie - dla studentów włoskich oraz ultramontańskie dla studentów pozaalpejskich.

Od XV w. do XVIII w. uniwersytet przeszedł odrodzenie, szczególnie w dziedzinach medycyny, astronomii, filozofii i prawa. Stało się tak głównie za sprawą protekcji ze strony Republiki Weneckiej, która dała uczelni swobodę i niezależność od wpływów Kościoła rzymskokatolickiego. W tym okresie, uniwersytet przyjął motto: Universa universis patavina libertas (Wolność Padwy jest absolutnie dla każdego). 25 czerwca 1678, Elena Lucrezia Cornaro Piscopia pierwsza kobieta w historii, która otrzymała stopień naukowy w dziedzinie filozofii.

Założony przez Uniwersytet w 1545 roku ogród botaniczny w Padwie był drugim takim obiektem na świecie i obecnie jest najstarszym, który pozostał w nienaruszonym stanie. Uniwersytet kieruje także 9 muzeami, w tym Muzeum Historii Fizyki.

Właściwą pozycję intelektualną uczelnia zyskała dopiero w 1873 stając się jednym z uniwersytetów zjednoczonego Królestwa Włoch, i od tej chwili stał się jednym z bardziej prestiżowych w kraju ze względu na zasługi naukowe i edukacyjne: tylko w dziedzinie samej matematyki były tak wybitne postacie jak: Gregorio Ricci-Curbastro, Giuseppe Veronese, Francesco Severi i Tullio Levi-Civita.

Przez ostatnie lata XIX w. i pierwszą połowę XX w. zachodzi proces decentralizacji: wykształciły się instytuty naukowe i przez to prawdziwe kampusy. W innej części miasta pobudowano nowy budynek dla Wydziału Sztuki i Filozofii (Palazzo del Liviano, zaprojektowany przez Gio Ponti); Obserwatorium Astrofizyczne położone na wyżynach Asiago; a stary Palazzo del Bo został całkowicie przebudowany (1938-45). Zmienne losy w okresie faszyzmu – wpływy polityczne, prawa rasy, itp. – miały znaczący wpływ na rozwój uczelni, jak również jej zniszczenia podczas II wojny światowej, jak również późniejsze protesty studentów w latach 1968-69 (kiedy uczelnia pozostała bez odpowiedniej pomocy ze strony rządu). Jednakże Gymnasium Omnium Disciplinarum kontynuowało nieprzerwanie prace i przez całą drugą połowę XX w. dało się zauważyć znaczący rozwój – głównie dzięki właściwej wymianie idei z międzynarodowymi czołowymi instytucjami (szczególnie w dziedzinie nauki i technologii).

W ostatnich latach, uczelnia musiała się zmierzyć z problemem przepełnienia wydziałów. W 1990, powstał Instytut Inżynierii Zarządzania w Vicenza; wtedy powtórnie zaczynają działać letnie kursy w Bressanone; w 1995 otwarto centrum Agripolis w Legnaro – dla Wydziałów Nauk Rolniczych i Medycyny Weterynaryjnej. Rozwijają się również inne oddziały: w Rovigo, Treviso, Feltre, Castelfranco Veneto, Conegliano, Chioggia i Asiago.

Znane osoby związane z uczelnią[edytuj]

Lista wydziałów[edytuj]

Przypisy

  1. Uniwersytety świata (2010). Encyklopedia PWN. [dostęp 2014-08-18].

Linki zewnętrzne[edytuj]