Vladimír Mečiar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar
Data i miejsce urodzenia 26 lipca 1942
Zwoleń
Prezydent Słowacji (p.o.)
Okres od 1 stycznia 1993
do 2 marca 1993
Przynależność polityczna Partia Ludowa – Ruch na rzecz Demokratycznej Słowacji
Poprzednik nowy urząd
Następca Michal Kováč
Okres od 2 marca 1998
do 30 października 1998
Poprzednik Michal Kováč
Następca Mikuláš Dzurinda
Premier Słowacji
Okres od 1 stycznia 1993
do 14 marca 1994
Przynależność polityczna Partia Ludowa – Ruch na rzecz Demokratycznej Słowacji
Poprzednik nowy urząd
Następca Jozef Moravčík
Okres od 13 grudnia 1994
do 30 października 1998
Poprzednik Jozef Moravčík
Następca Mikuláš Dzurinda

Vladimír Mečiar (ur. 26 lipca 1942) – polityk słowacki, lider Partii Ludowej, tymczasowy prezydent tego kraju w latach 1993 i 1998, a także premier w latach 1992–1994 i 1994–1998.

Początki kariery politycznej[edytuj]

Urodził się jako najstarszy syn krawca. Karierę zaczynał w Komunistycznej Partii Słowacji, słowackiej przybudówce Komunistycznej Partii Czechosłowacji. Został szefem komitetu partii w mieście Žiar nad Hronom. W 1969 został usunięty ze stanowiska, po tym jak podczas zebrania nawoływał do reform. Rok później został wyrzucony z samej partii. Został wtedy wciągnięty na listę wrogów ustroju, co później wykorzystał na swoją korzyść. W międzyczasie zatrudnił się w hucie szkła i zapisał się na wydział prawa Uniwersytetu w Bratysławie.

Kariera w demokratycznej Czechosłowacji[edytuj]

W 1989 wstąpił do nowej partii Społeczeństwo przeciw Przemocy (VPN). W styczniu 1990, z rekomendacji Alexandra Dubčeka został ministrem spraw wewnętrznych i środowiska Republiki Słowackiej. W czerwcu tego samego roku został premierem Republiki. W marcu 1991 Mečiar wraz z kilkoma członkami rządu Republiki wystąpił z partii, tworząc Partię Ludową – Ruch na rzecz Demokratycznej Słowacji (LS-HZDS). W 1992 LS-HZDS wygrało wybory na Słowacji, jednocześnie w Czechach największe poparcie uzyskała Obywatelska Partia Demokratyczna Václava Klausa. Obydwaj politycy nie porozumieli się w kwestii charakteru państwa. Mečiar chciał konfederacji, a Klaus państwa unitarnego bądź rozpadu Czeskiej i Słowackiej Republiki Federalnej. Wobec tak skrajnie różnych poglądów, 23 lipca 1992 zdecydowano o podziale Czechosłowacji.

Premier Słowacji[edytuj]

1 stycznia 1993 Mečiar został pierwszym premierem Słowacji. Po trzech miesiącach tego samego roku stracił większość w parlamencie, lecz dopiero w marcu 1994 został odsunięty od władzy przez koalicję partii opozycyjnych. W październiku tego samego roku powrócił jednak na fotel premiera, po tym jak HZDS wygrała wybory.

W czasie jego rządów był oskarżony zarówno przez przeciwników politycznych jak i kraje Zachodu o autokratyczny styl rządów, nieszanowanie reguł demokratycznych i korupcję. Chociaż Słowacja złożyła wniosek o członkostwo w NATO i Unii Europejskiej, to negocjacje zostały poważnie zahamowane. Za jego rządów doszło do napięć w stosunkach z Węgrami, co prawda w marcu 1995 doszło do podpisania traktatu o stosunkach dobrosąsiedzkich i przyjaznej współpracy, w którym Węgry uznały nienaruszalność granicy ze Słowacją, to w listopadzie tego samego roku Rada Narodowa przyjęła ustawę językową nadającą językowi słowackiemu status jedynego języka urzędowego. Ten krok wzbudził natychmiastowy protest węgierskiego rządu. Rząd Mečiara zaproponował nawet w 1997 rozwiązanie problemu mieszkającej w południowej części Słowacji mniejszości węgierskiej metodą przesiedleń, co wywołało jeszcze większe oburzenie na Węgrzech i to doprowadziło do jeszcze większej zapaści w stosunkach słowacko-węgierskich[1]. Był także ostro skonfliktowany z ówczesnym prezydentem Michalem Kováčem. Został wtedy oskarżony o zlecenie słowackim służbom specjalnym porwania syna prezydenta do Austrii. W 1998 został tymczasowym prezydentem Słowacji, po tym jak parlament nie wybrał następcy Kováča. Jako p.o. prezydenta ułaskawił ludzi podejrzanych o porwanie syna prezydenta.

Po 1998[edytuj]

W 1998 HZDS wygrało co prawda wybory, ale nie zdołało utworzyć koalicji. Premierem został wtedy Mikuláš Dzurinda. Rok później kandydował w wyborach na prezydenta, lecz przegrał z Rudolfem Schusterem.

W 2002 jego partia ponownie wygrała wybory, ale Dzurinda pozostał premierem. W tym samym czasie HZDS zaczęły wstrząsać wewnętrzne konflikty, co spowodowało odejście wielu działaczy, w tym Ivana Gašparoviča. W 2004 Mečiar ponownie kandydował w wyborach prezydenckich, ale ponownie przegrał, tym razem ze swoim dawnym sojusznikiem Gašparovičem. W 2010 partia Mečiara po raz pierwszy w historii nie weszła do parlamentu.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Stosunki dwustronne Słowacja-Węgry. W: Stosunki Międzynarodowe [on-line]. 2009-08-26. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-10)].

Linki zewnętrzne[edytuj]