Vladimír Remek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vladimír Remek
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

26 września 1948
Czeskie Budziejowice

Zawód, zajęcie

pilot wojskowy, polityk

Odznaczenia
Bohater Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lwa Białego I Klasy (Czechy) Order Klementa Gottwalda Order Lenina Medal „Za zasługi w podboju kosmosu”
Moduł, którym Vladimír Remek wrócił na Ziemię

Vladimir Remek (ur. 26 września 1948 w Czeskich Budziejowicach) – czeski pilot wojskowy i polityk, pierwszy Czech w kosmosie. Poseł do Parlamentu Europejskiego dwóch kadencji VI i VII kadencji, ambasador w Rosji (2014–2018).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i służba wojskowa[edytuj | edytuj kod]

Naukę w szkole podstawowej rozpoczął w 1954 w rodzinnej miejscowości. W 1966 został absolwentem klasy matematyczno-fizycznej w liceum ogólnokształcącego w mieście Čáslav. W latach 1966–1970 kształcił się w wojskowej wyższej szkole lotniczej VLU w Koszycach. Po jej ukończeniu służył w siłach powietrznych armii czechosłowackiej, gdzie latał na samolocie ćwiczebnym L-29 Delfín. Od 1972 do 1976 był słuchaczem Akademii Sił Powietrznych im. Jurija Aleksiejewicza Gagarina w ZSRR. Na krótko wrócił do służby w lotnictwie w Českich Budějovicach.

Udział w programie Interkosmos[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec 1976 razem z innymi czechosłowackimi finalistami naboru do lotu w kosmos – Oldřichem Pelčákem, Michalem Vondrouškiem i Ladislavem Klímą – udał się do Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. Jurija Aleksiejewicza Gagarina w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. Ostatecznie wybrano spośród nich Vladimíra Remka oraz Oldřicha Pelčáka, którzy razem z pilotami z Polski i Niemieckiej Republiki Demokratycznej 6 grudnia 1976 rozpoczęli szkolenie.

Od 2 do 10 marca 1978 Vladimír Remek uczestniczył w locie kosmicznym na pokładzie statku Sojuz 28. Był to pierwszy lot załogowy realizowany w ramach międzynarodowego programu Interkosmos. Dowódcą misji był Aleksiej Gubariew. Załoga Sojuza 28 przycumowała do stacji kosmicznej Salut 6, na której znajdowało się dwóch kosmonautów z załogi długotrwałej – Jurij Romanienko oraz Gieorgij Grieczko. Vladimír Remek przeprowadził na orbicie szereg eksperymentów naukowo-technicznych oraz biologiczno-medycznych, wśród nich m.in. doświadczenia z piecem Morava służącym do przetapiania różnych stopów, badanie wpływu lotu kosmicznego na zawartość tlenu w ludzkich tkankach czy hodowanie w stanie nieważkości glonów chlorella. 10 marca 1978 kapsuła Sojuza 28 wylądowała w odległości około 300 km na zachód od Celinogradu w Kazachstanie.

Jego nazwiskiem nazwano asteroidę (2552) Remek.

Późniejsza działalność[edytuj | edytuj kod]

Po powrocie do Czechosłowacji w latach 1979–1985 pracował w wojskowym instytucie naukowo-badawczym w Pradze. W 1985 został członkiem Stowarzyszenia Uczestników Lotów Kosmicznych (ASE). W 1990 objął stanowisko dyrektora Muzeum Lotnictwa Kbely, funkcję tę pełnił do 1995. W tym samym roku w stopniu pułkownika przeszedł do rezerwy. Przez siedem lat był przedstawicielem handlowym zakładów ČZ Strakonice.

W latach 2002–2004 pełnił funkcję radcy w ambasadzie Republiki Czeskiej w Federacji Rosyjskiej. W wyborach w 2004 uzyskał mandat deputowanego do Parlamentu Europejskiego z ramienia Komunistycznej Partii Czech i Moraw. W wyborach w 2009 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. Przystąpił do grupy Zjednoczonej Lewicy Europejskiej i Nordyckiej Zielonej Lewicy, a także do Komisji Budżetowej.

W 2013 złożył mandat europosła w związku z powołaniem na urząd ambasadora Republiki Czeskiej w Moskwie, sprawował go w latach 2014–2018.

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Wykaz lotów[edytuj | edytuj kod]

Loty kosmiczne, w których uczestniczył Vladimír Remek.
Nr Data startu Data lądowania Statek kosmiczny Funkcja Czas trwania
1 2 marca 1978 10 marca 1978 Sojuz 28 Kosmonauta badacz 7 dni 22 godziny 17 minut
Łączny czas spędzony w kosmosie – 7 dni 22 godziny 17 minut

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]