Willem de Sitter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Willem de Sitter

Willem de Sitter (ur. 6 maja 1872 w Sneek we Fryzji, zm. 20 listopada 1934 w Lejdzie) – holenderski matematyk, fizyk i astronom. Autor znaczących prac z zakresu kosmologii fizycznej.

Życie[edytuj | edytuj kod]

De Sitter studiował matematykę na uniwersytecie w Groningen. Po zakończeniu studiów rozpoczął badania w tamtejszym laboratorium astronomicznym. W latach 1897-1899 pracował w Cape Observatory w Kolonii Przylądkowej (obecnie RPA), a następnie w 1908 objął katedrę astronomii na uniwersytecie w Lejdzie. Od roku 1919 aż do śmierci był dyrektorem obserwatorium astronomicznego w Lejdzie.

Działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze osiągnięcia de Sittera należą do obszaru kosmologii fizycznej. Był współautorem (razem z Albertem Einsteinem) opublikowanej w 1932 roku pracy, sugerującej istnienie dużych ilości materii nieemitującej światła, dzisiaj nazywanej ciemną materią. Podał także, nazwane później jego imieniem, rozwiązanie równań Einsteina z dodatnią stałą kosmologiczną, opisujące wykładniczo rozszerzający się Wszechświat bez materii.

De Sitter jest także znany dzięki swoim badaniom poświęconym planecie Jowisz.

Za swoje osiągnięcia został uhonorowany Medalem Jamesa Craiga Watsona, Złotym Medalem Catherine Wolfe Bruce oraz Złotym Medalem Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Jego imieniem nazwano krater De Sitter na Księżycu oraz planetoidę (1686) De Sitter, a w 1934 roku przyznano mu nagrodę Prix Jules-Janssen.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]