Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/Projekt Zachęta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witaj w WikiProjekcie Zachęta!

6 Warszawa 162.jpg
Projekt Zachęta towarzyszy warsztatom, które odbędą się podczas Wikimedia 2010.
Zapraszamy do uczestnictwa!

Opis projektu[edytuj | edytuj kod]

Wprowadzenie dla uczestników znajduje się w następnej sekcji

Projekt Zachęta towarzyszy Konferencji Wikimedia Polska 2010, która będzie odbędzie się w dniach 27-28.03.2010 w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. W programie konferencji znajduje się m.in. zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Gender check / płeć? sprawdzam!”. Będą miały miejsce także dwa warsztaty: jeden z podstaw tworzenia haseł Wikipedii i pisanie szeregu haseł encyklopedycznych w Wikipedii na temat dzieł sztuki z kolekcji stałej Zachęty (ćwiczenia z nr 1) oraz haseł o tematyce genderowej (ćwiczenia z nr 2). Projekt ten przeznaczony jest przede wszystkim dla uczestników warsztatów ale także dla osób, które później chciałyby dołączyć do współtworzenia haseł z tej tematyki.

W projekcie weźmie udział około 20 dwuosobowych grup. Każdy uczestnik będzie miał osobne konto na Wikipedii, a każda z grup będzie miała przypisaną propozycję tematu i będzie miała za zadanie rozwinąć go do postaci możliwie najbliższej artykułowi na medal.

Koordynacja projektu

Julia Koszewska (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki)

Prowadzenie warsztatów z tworzenia haseł o dziełach sztuki z kolekcji Zachęty

Masti oraz Przykuta

Moderatorzy pracy w grupach

Polimerek, Drozdp, Patrol110, Ency,

Prowadzenie warsztatów z tworzenia haseł o tematyce genderowej

Claudia Snochowska-Gonzalez i Katarzyna Michalczak.

Data rozpoczęcia

Projekt rozpocznie się 28 marca 2010 roku.

Status

w przygotowaniu

Wprowadzenie dla uczestników[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia, wolna encyklopedia, jest encyklopedią internetową, która może być edytowana przez każdego. Posiada tysiące redaktorów (Wikipedystów), wielu z nich, jest uczniami/studentami, a prawie wszyscy to ochotnicy, dla których edytowanie tego serwisu jest przyjemnym (chociaż odpowiedzialnym) zajęciem, czy nawet hobby. Dlatego, mam nadzieję, że spodobają się wam te zajęcia i praca nad hasłami. W końcu niewiele jest takich zajęć, na których trzeba robić coś, co dla tysięcy osób jest "świetną zabawą" :)

Pomoc:Wstęp jest dobrym miejscem, od którego można startować w Wikipedii. Proszę zapoznaj się ze stroną: Wikipedia:Projekty szkolne i akademickie/zalecenia dla uczniów i studentów i jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, zobacz na stronę Pomoc:Spis treści. Jeżeli tam nie znajdziesz odpowiedzi, zapytaj wikipedystów wybierając odpowiednia podstronę tutaj Pomoc:Pytania nowicjuszy lub po prostu skontaktuj się ze mną.

Przed zrobieniem jakichkolwiek edycji, zaleca się utworzenie nowego konta (Pomoc:Logowanie). Z pewnością będziesz potrzebował/-a własnego konta użytkownika zanim zaczniesz pracę nad którymkolwiek z ćwiczeń prezentowanych w poniższej sekcji (w przeciwnym razie nie będziemy w stanie śledzić prac oraz potwierdzić ukończenia przez Ciebie zadania). Po tym jak utworzysz konto, proszę, zapoznaj się z tematyką warsztatów i dodaj kolejny wiersz w tabeli uczestników na dole, używając prostego szablonu prezentowanego w kodzie (widoczny po naciśnięciu "edytuj" w sekcji Uczestnicy.

Pamiętaj, że Wikipedia nie jest projektem ograniczonym tylko do tego projektu. Jesteśmy tutaj gośćmi i powinniśmy zachować odpowiednie standardy. Zapoznaj się z Wikietykietą, pomyśl jakie chcesz zostawić po sobie i naszym projekcie wrażenie.

Musisz spodziewać się, że Koordynatorka tego projektu, prowadzący warsztaty, czy nawet (albo w szczególności) inni Wikipedyści (nie związani z naszym kursem) będą się z Tobą kontaktować poprzez Twoją stronę dyskusji. Gdy pracujesz nad jednym z poniższych zadań, powinieneś się logować i sprawdzać wiadomości, podobnie jak sprawdzasz swoją pocztę. Za każdym razem, gdy dostaniesz nową wiadomość i będziesz zalogowany w Wikipedii, pojawi się informacja na pomarańczowym tle "Masz nową wiadomość" na każdej stronie Wikipedii, którą przeglądasz. By pasek z informacją zniknął musisz w niego kliknąć i przeczytać pozostawioną Ci wiadomość. Zwyczajowo zostawiamy nowe wiadomości na stronach dyskusji Twoich rozmówców (na dole). Gdy chcesz komuś zostawić wiadomość upewnij się, że edytujesz jego stronę dyskusji, a nie stronę użytkownika. Pamiętaj o podpisie (cztery tyldy ~~~~).

Kilka innych przydatnych rad: za każdym razem, gdy chcesz edytować i zapisać stronę wypełnij opis zmian i zobacz podgląd wprowadzonych przez siebie zmian, by upewnić się, że strona wygląda tak jak chcesz. Dopiero wtedy klikaj przycisk "Zapisz". Historię strony możesz znaleźć w zakładce historia i autorzy, możesz także używać narzędzia do obserwowania wybranych przez siebie stron.

Wszystkie pytania kieruj na tę stronę. Zanim zadasz jednak pytania dotyczące edytowania, sprawdź czy odpowiedzi na nie nie ma tutaj.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Wikipedysta Prawdziwe imię Strona dyskusji Edycje Licznik Brudnopis
Lantuszka dyskusja edycje licznik brudnopis
? ? dyskusja edycje licznik brudnopis

Wszyscy uczestnicy tego Wikiprojektu mogą dodać do swoich stron użytkownika szablon: {{user projekt zacheta}} co wywoła taki efekt:

6 Warszawa 162.jpg Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu Zachęta.
Ćwiczenia[edytuj | edytuj kod]

Poniższe ćwiczenia będą przydatne szczególnie jeśli nigdy nie tworzyłeś/-aś haseł w Wikipedii a samą Wikipedię znasz jedynie jako czytelnik/-czka. Także już po zakończonych warsztatach (28.03.2010) będziesz zawsze mógł/mogła przeczytać tutaj i przypomnieć sobie zasady oraz kontynuować pracę nad Projektem Zachęta.

zapraszamy!

Po zapoznaniu się z tym, jak działa Wikipedia (pamiętaj, że w menu bocznym zawsze możesz skorzystać z FAQ i stron pomocy) nadszedł czas na wykonanie kilku ćwiczeń. Te ćwiczenia pozwolą Ci nabrać doświadczenia w edytowaniu stron wiki. Po wykonaniu ćwiczeń zostaw informację w sekcji Wykonane zadania na dole tej strony.

Ważna informacja: pamiętaj, aby przed dokonaniem edycji, zalogować się. Jeżeli nie zalogujesz się, nie będziemy mieli możliwości zweryfikować Twoich edycji.

Każdy uczestnik powinien powiadomić Koordynatorkę i/lub moderatorów/-ki o tym, pod jakim nickiem edytuje i wpisać go w powyższej tabelce.

Wstępne ćwiczenia[edytuj | edytuj kod]

Na początek polecamy samouczek: Pomoc:Wstęp

Wikify.svg
Ćwiczenie 0.1

cel: poznanie mechanizmu wiki - czyli jak się formatuje tekst:

Pisanie nowych haseł od podstaw lub rozwijanie istniejących jest dość trudne, więc lepiej zacząć od prostego poprawiania haseł, które nie są jeszcze odpowiednio sformatowane:

Jeżeli już opanowaliśmy to od strony teoretycznej, warto wykonać proste ćwiczenie:

Wybierz jeden lub dwa artykuły z tych kategorii: Kategoria:Linki wewnętrzne do dodania, Kategoria:Artykuły wymagające formatowania i popraw je.

Ćwiczenie 0.2

W tym ćwiczeniu będziemy koncentrować się na kwestii związanej z dodawaniem bibliografii do haseł. Aby wiedza w Wikipedii była weryfikowalna, potrzeba jest uzupełniać źródła w wielu istniejących już artykułach. Możesz samodzielnie poszukać haseł, które nie mają podanych źródeł informacji i uzupełnić je, jak również znaleźć listę takich haseł w kategoriach Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł oraz Strony do weryfikacji. Jeżeli znajdziesz tego typu artykuły, dodaj w nich Przypisy przy każdej istotnej informacji w tekście. Staraj się korzystać głównie z pozycji naukowych, w uzasadnionych przypadkach mogą być to także nie naukowe czasopisma czy strony internetowe)

Przykłady dobrze uźródłowionych haseł znajdziesz na stronie Wikipedia:Artykuły na Medal

Gnome-emblem-photos.svg
Ćwiczenie 0.3

No, dobrze, teraz czas na ilustrowanie artykułów. Aby móc zamieścić plik (grafikę, nagranie) w haśle, wpierw musi ono znaleźć się w repozytorium mediów Wikimedia Commons. Jeżeli sami jesteśmy twórcami grafiki/zdjęcia/nagrania, możemy je tam zamieścić, wybierając jedną z dozwolonych na Commons licencji: zobacz na stronę Commons:Jak przesłać grafikę własnego autorstwa.

Jeżeli autorem jest osoba trzecia, nie możemy wykonac kopii jej dzieła. Musimy uzyskać zgodę na jej wykorzystanie - ale dokładniej - na wykorzystanie na dozwolonych licencjach w projektach Wikimedia. Zobacz tutaj.

 • commons:Commons:Pierwsze kroki - tu krok po kroku wyjaśniamy jak załadować plik na Commons
 • Pomoc:Ilustrowanie - tu znajdują się informacje, jak zamieścić w haśle zdjęcie/grafikę/nagranie, które zostało już wgrane na Wikimedia Commons
 • User:Emijrp/Commons/pl/1 - listy sugerowanych plików, jakie warto zamieścić w polskojęzycznej Wikipedii
 • Category:Culture - pliki w kategorii kultura
 • Category:Art - pliki w kategorii sztuka
 • Można też użyć narzędzia losuj stronę (pod logiem Wikipedii), a następnie wylosowawszy hasło bez grafiki, sprawdzić, czy nie ma ilustracji w innej wersji językowej. Uwaga Nie wszystkie pliki w innych wersjach językowych są zamieszczane na Commons. Czasami są ładowane lokalnie i trzeba wówczas rozeznać ich sytuację prawną - czy można przesłać do wspólnego repozytorium.
Wiki puzzle.svg
Ćwiczenie 0.4

cel: oswojenie się z zasadami tworzenia haseł Wikipedii.

Spróbuj teraz poszerzyć jeden z istniejących już artykułów. Wikipedia opisuje zagadnienia z każdej dziedziny wiedzy w szerokim rozumieniu, tak więc na pewno znajdziesz coś, co jest związane z twoimi zainteresowaniami. Na początek przeczytaj raz jeszcze Wikipedia:Zasady (strony z zasadami są tam wyróżnione). Następujące strony mogą być dla Ciebie przydatne w tym ćwiczeniu:

Oczywiście, jeśli chcesz wykonać więcej, niż zaleca to ćwiczenie, nie musisz nikogo pytać o zdanie.

Crystal Clear filesystem folder txt.png
Ćwiczenie 0.5

Jeśli zapoznałeś/-aś się już z poszerzaniem artykułów, możesz spróbować utworzyć jeszcze nie istniejące hasła. Skorzystaj z propozycji zawartych na stronach:

Zanim zaczniesz tworzyć nowe artykuły, zajrzyj jeszcze na strony Pomoc:Tworzenie nowych haseł i Wikipedia:Zalecenia edycyjne

Tworząc nowe artykuły weź pod uwagę następujące kryteria:

 1. W nowo tworzonym haśle należy dodać kategorię. Zobacz jak to zrobić na stronie Wikipedia:Kategorie
 2. Jeżeli nowe hasło przez ciebie tworzone jest tylko zalążkiem, dodaj do niego szablon {{stub}}.
 3. Tworzony artykuł powinien być oparty na źródłach. Zobacz Wikipedia:Źródła oraz Wikipedia:Bibliografia
 4. Jeżeli tworzony przez Ciebie artykuł osiągnie znaczne rozmiary, sformatuj go tak, aby był odpowiednio podzielony na sekcje. zobacz Pomoc:Dzielenie artykułów na sekcje. Zobacz też stronę na temat stylu pisania haseł Pomoc:Styl – poradnik dla autorów
 5. Do nowego hasła powinien być też link w innych artykułach. Jeśli nie jesteś pewien, czy w jakichś hasłach istniały linki do tworzonego przez Ciebie hasła, możesz dodać je na jednej z list przeglądowych.

Jeżeli utworzone artykuły zostały wykonane zgodnie z powyższymi wytycznymi, wpisz informacje o tym w sekcji 'Wykonane zadania'. Zaznacz które artykuły były rozbudowane na tyle, że nie są zalążkami. Możesz wpisać po zerknięciu na zakładkę 'historia i autorzy' jak wielki jest artykuł w bajtach, co oznacza mniej więcej ilość znaków na stronie. Zazwyczaj artykuł, który ma ponad 5000 bajtów zalążkiem już nie jest.

Ćwiczenie dodatkowe

Jeżeli chcesz podnieść swoje umiejętności edytowania stron wiki, możesz bardziej włączyć się w działania podejmowane przez społeczność Wikipedii. Korzystaj swobodnie z następujących stron:

Warsztaty "Tworzenie haseł o dziełach z kolekcji stałej Zachęty" - ćwiczenia[edytuj | edytuj kod]

Ćwiczenie 1.0

Warsztaty "Wikipedystki, do dzieła!" - ćwiczenia[edytuj | edytuj kod]

Ćwiczenie 2.0

Zadania do realizacji[edytuj | edytuj kod]

Lista zadań do wykonania (haseł do opracowania) będzie dostępna poniżej. Po wykonaniu zadań wykreśl je (wykreślamy używając znacznika <del> w taki sposób <del>przykładowy tekst</del>, co daje w rezultacie przykładowy tekst) Dzięki temu inni uczestnicy będą wiedzieć, że dany artykuł został już utworzony/ rozbudowany bądź poprawiony i będą mogli zająć się inną częścią zadania. Jeżeli będziesz chciał/-a w ramach tego projektu rozbudować inny artykuł lub napisać nowy artykuł (nie będący na liście do opracowania) związany z tematyką zadania, wpierw skonsultuj to z osobą prowadzącą warsztat lub Koordynatorką Projektu.

Tworząc i rozbudowując artykuły możesz zgłosić je na stronach Wikipedia:PDA (przyznawanie statusu dobrego artykułu) czy WP:PdAnM (przyznawanie statusu hasła medalowego), gdzie społeczność ocenia, czy artykuły można uznać za dobre lub medalowe (zapoznaj się wpierw z kryteriami, jakie powinny spełniać artykuły by mieć przyznany status hasła "dobrego" lub "medalowego"). Zwróć tez prosze uwagę na to, że osoby zgłaszające hasła do wyróznienia same nie biorą udziału w głosowaniu, aczkolwiek mogą brać udział w dyskusji.

Ważna informacja: Proszę, tworząc i rozbudowując hasła nie plagiatuj, ponieważ tego typu treści będą niezwłocznie usuwane, a konsekwencją będzie wykluczenie Cię z projektu.

Lista haseł do napisania[edytuj | edytuj kod]

Po wykonaniu zadania wstaw informację o tym w sekcji Wykonane zadania

Wykonane zadania[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli wykonałeś zadanie lub wstępne ćwiczenia, wstaw informację o tym poniżej w następujący sposób:

[[hasło]] - jakie zmiany zostały w nim dokonane ~~~~