Wincentów (powiat konecki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wincentów
Wincentów
Państwo  Polska
Województwo świętokrzyskie
Powiat konecki
Gmina Końskie
Sołectwo Wincentów
Liczba ludności 240
Strefa numeracyjna 41
Kod pocztowy 26-200
Tablice rejestracyjne TKN
SIMC 0244446
Położenie na mapie gminy Końskie
Mapa lokalizacyjna gminy Końskie
Wincentów
Wincentów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wincentów
Wincentów
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa lokalizacyjna województwa świętokrzyskiego
Wincentów
Wincentów
Położenie na mapie powiatu koneckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu koneckiego
Wincentów
Wincentów
51°08′42,0000″N 20°21′47,1600″E/51,145000 20,363100

Wincentów – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim, w gminie Końskie[1].

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa kieleckiego.

Według publikacji Tabella miast, wsi, osad, Królestwa Polskiego, z wyrażeniem ich położenia i ludności, alfabetycznie ułożona w Biórze Kommissyi Rządowéy Spraw Wewnętrznych i Policyi w 1827 r. Wincentów zamieszkiwały 24 osoby w 4 budynkach mieszkalnych[2]. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego podaje w tomie XIII z 1893 roku, że w Wincentowie było wówczas 11 domów, 67 mieszkańców, 119 mórg dworskich i 15 włościańskich; wieś określona jest mianem „Wincentów Grabkowskich”[3]. Według Skorowidza miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej z 1925 r., opracowanego na podstawie wyników Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności, 30.09.1921 r. w Wincentowie znajdowały się 23 budynki mieszkalne. Wincentów zamieszkiwały wtedy 132 osoby, w tym 63 mężczyzn (69 kobiet). Wszystkie 132 osoby z Wincentowa, były w ówczesnym czasie wyznania rzymskokatolickiego[4].

W 2013 r. przebudowie uległa droga wojewódzka nr 728, łącząca Wincentów z Końskimi i Sielpią Wielką, będąca przedłużeniem obwodnicy Końskich. Wraz z przebudową drogi powstał chodnik, droga rowerowa oraz ekrany dźwiękoszczelne, spełniające również rolę ogrodzeń, bram wjazdowych do posesji mieszkańców Wincentowa. Montaż ekranów akustycznych w 2013 r. wzdłuż głównej drogi miejscowości, związany był z licznymi protestami mieszkańców (niechęć wobec ekranów). Słupy wspierające ekrany, ostatecznie zostały wwiercone w grunt, a nie jak pierwotnie zakładano – wbijane (pękanie murów starszych budynków w sąsiedniej miejscowości Gatniki, gdzie również ekrany dźwiękoszczelne powstały)[5]. Plan przebudowy drogi wojewódzkiej nr 728, brał pod uwagę także niwelację ostrego zakrętu w miejscowości – wobec tego rozbiórce uległo 5 budynków mieszkalnych (starsze budynki). O przebudowę tego zakrętu, apelowała w 2009 r. także polska aktorka i działaczka społeczna Dorota Stalińska w ramach Fundacji Doroty Stalińskiej "Nadzieja", przeprowadzając w Wincentowie konferencję prasową z udziałem Telewizji Polskiej[6].

Przez miejscowość od 2013 r. przebiega Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, którego trasa wiedzie przez 5 województw wschodniej Polski, tj. województwo lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Budowa szlaku związana była z przebudową drogi wojewódzkiej nr 728 w roku 2013.

W Wincentowie przy drodze wojewódzkiej nr 728, za wsią w kierunku miejscowości Gatniki, znajduje się zabytkowa murowana figura św. Jana Nepomucena. Oprócz tejże kapliczki w miejscowości znajdują się także 2 krzyże przydrożne. W miejscowości na wschód od drogi wojewódzkiej nr 728, znajduje się boisko do piłki nożnej, piłki siatkowej, koszykówki, altana z grillem i miejscem wydzielonym na ognisko oraz plac zabaw dla dzieci (rekreacyjne miejsce wsi – festyny i imprezy okolicznościowe).

Wincentów należy do rzymskokatolickiej parafii św. Rafała Kalinowskiego w Dziebałtowie, należącej do dekanatu koneckiego w diecezji radomskiej, której proboszczem od 2006 r. jest ks. kan. Wiesław Szymkiewicz (od 1987 r. do 2006 r. proboszczem był ks. kan. Zenon Kicior).

Na terenie wsi znajdują się głównie lasy i łąki z jednym ciekiem wodnym i dwoma prywatnymi stawami. Przez miejscowość przepływa niewielka rzeka (struga), przecinając drogę wojewódzką nr 728 w południowej części wsi.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]