Wojciech Lamentowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wojciech Lamentowicz
Data i miejsce urodzenia 7 czerwca 1946
Warszawa
Poseł II kadencji Sejmu
Okres od 19 września 1993
do 20 października 1997
Przynależność polityczna poseł niezrzeszony

Wojciech Lamentowicz (ur. 7 czerwca 1946 w Warszawie) – polski prawnik, radca prawny, polityk i dyplomata, poseł na Sejm II kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1969 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Na tym wydziale uzyskał następnie stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk prawnych.

Należał do Komitetu Obywatelskiego, był ekspertem w trakcie obrad Okrągłego Stołu. Następnie do 1990 pełnił funkcję doradcy dyplomatycznego Senatu w ramach Ośrodka Studiów Międzynarodowych. Od 1990 do 1994 był dyrektorem ds. badań w Instytucie Studiów Politycznych PAN oraz członkiem rady dyrektorów w Institutute for East-West Security Studies w Nowym Jorku.

Działał w Solidarności Pracy, w 1992 był wśród założycieli Unii Pracy. W 1993 z listy tej partii został posłem na Sejm II kadencji. Do 1995 był wiceprzewodniczącym tej partii ds. międzynarodowych. Przewodniczył polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, był wiceprzewodniczącym tego Zgromadzenia (1995–1997) oraz Specjalnym Obserwatorem OBWE ds. konfliktu Gruzja-Abchazja (1996–1997). W 1995 odszedł z klubu parlamentarnego UP, poparł Aleksandra Kwaśniewskiego, następnie do 1997 zajmował stanowisko podsekretarza stanu i doradcy ds. zagranicznych Prezydenta RP. Od 1997 do 2001 sprawował urząd ambasadora RP w Grecji i na Cyprze. W 2004 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego (z rekomendacji UP), startując z listy SLD-UP, a w 2014 do sejmiku pomorskiego z listy komitetu SLD Lewica Razem.

Po zakończeniu sprawowania funkcji ambasadora został profesorem i rektorem Wyższej Szkoły Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Gdyni, która w międzyczasie przyjęła nazwę Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji w Gdyni, z których to funkcji zrezygnował w 2011. W tym samym roku został pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. Pracuje także jako radca prawny i starszy wspólnik w Kancelarii Prawnej Lamentowicz i Wspólnicy w Warszawie. Był również dyrektorem biura zagranicznego „Warta” S.A. w Grecji.

Wykładał teorię państwa i prawa, filozofię prawa, porównawcze systemy polityczne, prawo porównawcze i stosunki międzynarodowe m.in. na uniwersytetach w Warszawie, w Szwecji, Danii, Austrii, Niemczech, Australii i w NATO Defense College w Rzymie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]