Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
w Poznaniu
Wydział Teologiczny
Data założenia 1974 jako Papieski Wydział Teologiczny / 1998 jako Wydział Teologiczny UAM
Państwo  Polska
Adres Wieżowa 2/4
61-111 Poznań
Liczba studentów 980
Dziekan ks. dr hab. Paweł Wygralak
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
Wydział Teologiczny UAM
Wydział Teologiczny UAM
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Wydział Teologiczny UAM
Wydział Teologiczny UAM
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wydział Teologiczny UAM
Wydział Teologiczny UAM
Ziemia52°24′35″N 16°56′54″E/52,409722 16,948333
Strona internetowa

Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (WT UAM) – jeden z 15 wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kształcący studentów w dwóch kierunkach:

W roku akademickim 2010/2011 na wydziale kształciło się 980 studentów[2][3], co dawało mu trzynaste miejsce wśród wydziałów uczelni.

Historia[edytuj]

Jednostka powstała w 1974 z inicjatywy Kościoła, początkowo nosząc nazwę "Seminarium Duchowne" (przy którym działała), następnie "Papieski Wydział Teologiczny". W 1998 wydział został zintegrowany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza jako Wydział Teologiczny UAM. W obrębie uniwersytetu wydział zachował znaczną autonomię. Jako wydział teologiczny działający w uczelni państwowej w zakresie nauczania teologii katolickiej, nadzór nad nim zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym. Funkcję reprezentującego Stolicę Apostolską Wielkiego Kanclerza, nadzorującego program nauczania teologii katolickiej oraz udzielającego osobom nauczającym misji kanonicznej, pełni arcybiskup poznański (obecnie abp Stanisław Gądecki).

Wykładowcy[edytuj]

Władze[edytuj]

Kadencja 2016–2020[edytuj]

Stanowisko Imię i nazwisko
Wielki Kanclerz abp dr Stanisław Gądecki
Dziekan ks. dr hab. Paweł Wygralak
Prodziekan ds. nauki i współpracy międzynarodowej ks. dr hab. Andrzej Pryba
Prodziekan ds. kształcenia kadry i rozwoju ks. dr hab. Adam Kalbarczyk
Prodziekan ds. studenckich ks. dr hab. Mieczysław Polak

Poczet dziekanów[edytuj]

Papieski Wydział Teologiczny[edytuj]

Wydział Teologiczny UAM[edytuj]

Struktura[edytuj]

Wydział Teologiczny UAM nie dzieli się na instytuty, lecz bezpośrednio na zakłady wyspecjalizowane w poszczególnych dziedzinach teologii katolickiej[4].

Zakład Kierownik
Zakład Filozofii Chrześcijańskiej prof. dr hab. Krzysztof Stachewicz
Zakład Katechetyki i Pedagogiki Chrześcijańskiej ks. prof. dr hab. Jan Szpet
Zakład Liturgiki i Homiletyki o. dr hab. Kazimierz Lijka
Zakład Nauk Biblijnych o. prof. dr hab. Ryszard Sikora[5]
Zakład Teologii Dogmatycznej, Fundamentalnej i Ekumenizmu o. prof. dr hab. Bogusław Kochaniewicz
Zakład Teologii Moralnej, Duchowości i Katolickiej Nauki Społecznej ks. dr hab. Jacek Hadryś
Zakład Teologii Pastoralnej i Prawa Kanonicznego ks. prof. dr hab. Adam Przybecki
Zakład Teologii Patrystycznej i Historii Kościoła o. dr hab. Piotr Neumann

Kierunki[edytuj]

Na Wydziale Teologicznym prowadzone są studia na dwóch kierunkach:

 • Teologia - studia jednolite magisterskie prowadzone w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym), na trzech specjalnościach:
  • kapłańska - studia 6-letnie, studenci są klerykami seminarium duchownego diecezjalnego i zakonnego. Przygotowywani są do działalności katechetyczno-pedagogicznej i służby w Kościele.
  • katechetyczno-pastoralna - studia 5-letnie, obejmują zakres kształcenia w dziedzinie filozofii i teologii, przygotowanie do pracy nauczycielskiej, praktyki katechetyczne i pedagogiczne.
  • dialog społeczny - studia 5-letnie, obejmują zakres wiedzy teologicznej, filozoficznej, historycznej i społecznej, przygotowują do pracy w różnych instytucjach. Specjalność ta funkcjonowała do 2013 roku[6].
 • Dialog i doradztwo społeczne – studia pierwszego stopnia prowadzone w trypie stacjonarnym. Studenci tego kierunku posiadają podstawową wiedzę z zakresu nauk teologicznych, metodologii, psychologii, filozofii i pedagogiki. Są uwrażliwieni na dialog człowieka z Bogiem, a także dialog międzyosobowy. Kierunek został powołany w roku 2013 i obejmuje dwie specjalności:
  • mediacja społeczna i aktywizacja potencjału ludzkiego,
  • nauki o rodzinie[7].

Filie Wydziału Teologicznego UAM[edytuj]

Sekcja w Bydgoszczy (Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego)[edytuj]

Geneza[edytuj]

8 września 1982 prymas Polski Józef Glemp ustanowił Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Archidiecezji Gnieźnieńskiej z siedzibami w Gnieźnie i Bydgoszczy jako trzyletnie studium filozoficzno-teologiczne z elementami kultury chrześcijańskiej. Pierwszą siędzibą części bydgoskiej zostały pomieszczenia parafii farnej przy ul. Grodzkiej 1. W roku akademickim 1984/85 słuchacze zdecydowali o przekształceniu studium w pięcioletnie studia magisterskie. Wówczas nowy dyrektor, ks. dr Lech Bilicki, podjął starania o włączenie PIKCH do Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu i zapoczątkował niezbędne do tego przekształcenia. W 1988 instytut uzyskał status wyższej uczelni na prawach państwowych, osobowość prawną i pełnię praw akademickich. W 1990 instytut został afiliowany do Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu (decyzją Kongregacji do Spraw Nauczania Katolickiego na 5 lat; w 1995 afiliację prolongowano o kolejne 6 lat). Wobec przyłączenia Papieskiego Wydziału Teologicznego do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, od 1 grudnia 1998 instytut kontynuuje działalność w ramach Wydziału Teologicznego UAM jako jego sekcja zamiejscowa.

Współczesność[edytuj]

Sekcja WT UAM w Bydgoszczy jest filią wydziału. Studiują na niej zarówno klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej, jak i studenci świeccy. Jednostka oferuje studia stacjonarne jednolite magisterskie na specjalności kapłańskiej oraz studia niestacjonarne jednolite magisterskie na specjalności katechetyczno-pastoralnej. Od 2007 zajęcia odbywają się w pomieszczeniach Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej przy ul. Grodzkiej 22.

Władze[edytuj]

 • Dyrektor Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej i pełnomocnik dziekana ds. organizacji studiów: ks. dr hab. Mirosław Gogolik[8].

Sekcja w Gnieźnie[edytuj]

Sekcja zamiejscowa WT UAM w Gnieźnie jest filią wydziału. Odbywają w niej studia teologiczne zarówno klerycy Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, jak i osoby świeckie. Siedziba jednostki mieści się przy ul. Seminaryjnej 2.

Pełnomocnik dziekana ds. organizacji studiów: ks. dr hab. Maciej Olczyk[9]

Sekcja w Kaliszu[edytuj]

Sekcja zamiejscowa WT UAM w Kaliszu jest filią wydziału. Odbywają w niej studia teologiczne zarówno klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej, jak i osoby świeckie. Siedziba sekcji mieści się przy ul. Złotej 144.

Pełnomocnik dziekana ds. organizacji studiów: ks. dr hab. Dariusz Kwiatkowski[10]

Sekcja w Kazimierzu Biskupim[edytuj]

Sekcja zamiejscowa WT UAM w Kazimierzu Biskupim prowadzona jest przy miejscowym Wyższym Seminarium Duchownym Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.

Pełnomocnik dziekana ds. organizacji studiów: ks. dr hab. Andrzej Pryba[11]

Sekcja w Obrze[edytuj]

Sekcja zamiejscowa WT UAM w Obrze prowadzona jest przy tamtejszym Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów M.N. Jednostka zatrudnia 35 wykładowców.

Pełnomocnik dziekana ds. organizacji studiów: o. dr hab. Paweł Zając[12]

Sekcja we Wronkach[edytuj]

Sekcja zamiejscowa WT UAM we Wronkach prowadzona jest przy miejscowym Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Braci Mniejszych. Swoją siedzibę sekcja ma przy ul. Mickiewicza 1.

Pełnomocnik dziekana ds. organizacji studiów: o. dr hab. Jacek Soiński[13]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]