Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w Toruniu
Ilustracja
Kaplica Zboru w Toruniu
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Siedziba

Toruń

Adres

ul. Myśliwska 2
87-100 Toruń

Data powołania

1979

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Kościół Ewangelicznych Chrześcijan

Pastor

Tadeusz Tołwiński

brak współrzędnych
Strona internetowa
W maju 2008 w Toruniu odbyły się obchody 100-lecia obecności Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan na ziemiach polskich (wideorelacja)
Kaplica zboru - widok od ul. Myśliwskiej

Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w Toruniuewangeliczna wspólnota chrześcijańska mająca siedzibę w Toruniu.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Zbór znajduje się w północnej części miasta, w dzielnicy Wrzosy, przy ul. Myśliwskiej 2, w sąsiedztwie kościoła św. Antoniego.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Zbór w Toruniu jest częścią Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan, należącego do rodziny wolnych kościołów protestanckich[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zbór Ewangelicznych Chrześcijan w Toruniu rozpoczął działalność pod koniec lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Pierwsze nabożeństwo, zorganizowane przez niewielką grupę chrześcijan, odbyło się w listopadzie 1979 w prywatnym domu. Mimo różnych trudności wynikających z ówczesnej sytuacji politycznej, Zbór stopniowo się rozwijał i jego członkowie postanowili rozpocząć budowę własnej kaplicy. Od 1990 roku nabożeństwa odbywają się już w nowym obiekcie przy ul. Myśliwskiej 2.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 10.00. Charakteryzują się one prostą formą i składają się z kazań opartych na Biblii oraz wspólnego śpiewu i modlitwy. W czasie niedzielnych nabożeństw odbywają się zajęcia Szkoły Niedzielnej dla dzieci i młodzieży. Oprócz nabożeństw Zbór prowadzi cotygodniowe studium biblijne - w każdą środę o godzinie 18.00. Organizowane są również regularne spotkania dla dzieci, wykłady i konferencje, imprezy dla rodzin oraz chrześcijańskie wczasy. Zbór w Toruniu współpracuje z wieloma kościołami i organizacjami ewangelicznymi w kraju i za granicą (m.in. z Razem Dla Ewangelii oraz z toruńską Fundacją Ewangeliczną). Należy również do Toruńskiego Przymierza Protestanckiego.

Pastorem Zboru jest Tadeusz Tołwiński. Działalnością Wspólnoty kieruje Rada Zboru (w której skład wchodzi m.in. pastor). Najwyższym organem Zboru jest Ogólne Zebranie Członków. Dokonuje ono między innymi wyboru pastora oraz członków Rady Zboru[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KOŚCIÓŁ EWANGELICZNYCH CHRZEŚCIJAN W TORUNIU - strona główna, KOŚCIÓŁ EWANGELICZNYCH CHRZEŚCIJAN W TORUNIU [dostęp 2016-11-15].
  2. Zbór Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan – Protestanci w Toruniu, www.protestanciwtoruniu.pl [dostęp 2016-11-15] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-16].