Zmierzch (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy powieści Zmierzch. Zobacz też: hasło odnoszące się do jej amerykańskiej ekranizacji.
Zmierzch
Twilight
ilustracja
Autor Stephenie Meyer
Typ utworu Fantasy, Romans
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 5 października 2005
Wydawca Little, Brown and Company
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1 stycznia 2007
Wydawca Wydawnictwo Dolnośląskie
Przekład Joanna Urban

Zmierzch (ang. Twilight) – pierwsza część powieści o miłości wampira do nastolatki, autorstwa Stephenie Meyer. Książka została wydana w Polsce 1 stycznia 2007 roku. Jest to pierwsza część serii o tym samym tytule.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Siedemnastoletnia Isabella Swan przeprowadza się ze słonecznego Phoenix do ponurego miasteczka Forks w deszczowym stanie Waszyngton, aby zamieszkać wraz ze swoim ojcem Charliem, komendantem miejscowej policji. Decyduje się na to, ponieważ jej matka Renée po raz drugi wyszła za mąż i chciałaby móc podróżować ze swoim nowym mężem Philem. Mimo iż w Phoenix Bella nigdy nie miała zbyt wielu przyjaciół ani zbytniego powodzenia, w Forks przykuwa uwagę większości uczniów i szybko zaprzyjaźnia się z niektórymi.

Kiedy Bella siada przy tajemniczym, przystojnym Edwardzie Cullenie na lekcji biologii, chłopak wydaje się być na nią wściekły, a w jego oczach dziewczyna dostrzega zaskakująco dużo wrogości i nienawiści.

Nieco później Edward ratuje Belli życie na parkingu przed szkołą, z nadludzką prędkością wbiegając między nią a rozpędzony samochód. Bella zaczyna podejrzewać, że Edward nie jest zwyczajnym człowiekiem. Z kolei stosunek Edwarda do Belli widocznie zmienia się, Edward przestaje być wobec niej tak wrogi.

Na wycieczce ze znajomym na plażę Nr 1 w La Push Isabella spotyka przyjaciela z dzieciństwa – Jacoba Blacka i dowiaduje się, że według miejscowych podań Edward i jego rodzina (przybrani rodzice oraz czwórka przybranego rodzeństwa) to wampiry. Później dowiaduje się również, że on i jego rodzina nie piją ludzkiej, tylko zwierzęcą krew.

Bella zakochuje się w Edwardzie, jednak jego uczucia pozostają dla niej niewiadomą. Dopiero po incydencie w Port Angeles, gdzie Edward ratuje Bellę przed porwaniem, dochodzi do rozmowy między nimi, podczas której Edward przyznaje, że Bella jest dla niego niezwykła, po części z uwagi na swój niezwykle apetyczny zapach, a po części dlatego, że Cullen nie jest w stanie czytać jej myśli, tak jak to robi z innymi ludźmi.

Do Forks przybywają wampiry Laurent, Victoria i James, który dla sportu decyduje się zapolować na Bellę. Cullenowie postanawiają chronić dziewczynę, rozdzielając ją z Edwardem i wywożąc jak najdalej od domu. Swan ukrywa się w hotelu przy lotnisku w Phoenix. Niespodziewanie jednak dzwoni do niej James i oznajmia, iż porwał jej matkę i trzyma ją w starym studiu baletowym. Bella, nie chcąc by coś się stało Renée, wymyka się Jasperowi i Alice i biegnie do tropiciela. James łamie Belli nogę i zadaje sporo ran. Na widok krwi nie może się opanować i gryzie ją w rękę. Na miejsce dociera Edward, a potem reszta Cullenów. Zabijają Jamesa. Edward wysysa jad z rany na ręce Belli. Po powrocie do Forks Bella z Edwardem wybierają się na bal absolwentów. Wtedy to Bella oznajmia mu, że chciałaby zostać wampirem, jednak Edward odmawia przemiany.

Okładka[edytuj | edytuj kod]

Autorka chciała, żeby okładka książki przedstawiała jabłko – tradycyjnie uznawane za zakazany owoc z Księgi Rodzaju. Symbolizuje on zakazaną miłość Belli i Edwarda. Nawiązuje do tego również cytat z początku książki (Księga Rodzaju 2,17 (BT))[1]. oraz wybór.

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Zmierzch został wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami m.in.:

  • New York Times Best Seller list – książka zadebiutowała na liście na pozycji 5.
  • Publishers Weekly w kategorii „Najlepsza książka roku"
  • Amazon.com w kategorii „Najlepsza książka dekady...jak dotąd"
  • Teen People w „Hot list"
  • American Library Association „Top 10 najlepszych książek dla młodzieży” oraz „Top 10 książek dla niechętnych czytelników"

Tytuł[edytuj | edytuj kod]

Tytuł symbolizuje trzy rzeczy. Nawiązuje do zmierzchu normalnego życia Belli. Kończy się ono w momencie spotkania Edwarda, kiedy to Bella poznaje świat, o którego istnieniu nie miała pojęcia. Pozostałe dwie symboliki przypadają na wypowiedzi Edwarda: „I znów zmierzch. (...) Kolejny dzień dobiega końca. Choćby nie wiem, jak był piękny, jego miejsce zajmie noc”. i „Chętna zakończyć swoje życie, nie zaznawszy dorosłości (...) Chętna uczynić z młodości zmierzch swojego życia. Gotowa wyrzec się wszystkiego"

Adaptacja filmowa[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Zmierzch (film).

Na podstawie książki został nakręcony film o tym samym tytule. Jego reżyserem jest Catherine Hardwicke, a w rolach głównych występują Kristen Stewart i Robert Pattinson. Premiera filmu w USA odbyła się 21 listopada 2008 roku.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Autorka popełniła błąd w nazwach drużyn sportowych z Phoenix. Ojczym Belli, Phil, jest przedstawiany jako zawodowy baseballista. Pod koniec książki okazuje się, że matka Belli wraca do Phoenix, gdyż Phil dostał tu angaż w Suns, która w rzeczywistości jest drużyną koszykarską, występującą w lidze NBA. Drużyna baseballowa z Phoenix to Arizona Diamondbacks.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. What's with the apple?. W: StephenieMeyer.com [on-line]. [dostęp 2008-02-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]