2 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa „Spartans”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
2 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa
2nd Armored Brigade Combat Team
Send Me!
Ilustracja
Insygnia 2nd ABCT
Historia
Państwo

 Stany Zjednoczone

Sformowanie

12 listopada 1917

Nazwa wyróżniająca

„Spartans”

Dowódcy
Obecny

Col. Terry Tillis[1]

Działania zbrojne
I wojna światowa
II wojna światowa
wojna koreańska
II wojna w Zatoce Perskiej
wojna w Afganistanie
Organizacja
Dyslokacja

Fort Stewart, Georgia

Rodzaj sił zbrojnych

United States Army

Podległość

3 Dywizja Piechoty

2 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa „Spartans” (ang. 2nd Armored Brigade Combat Team, 3rd Infantry Division) – oddział armii Stanów Zjednoczonych stacjonujący w Fort Stewart w Georgii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dzisiejsza 2 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa została utworzona 12 listopada 1917 w Camp Green w Karolinie Północnej jako oddział dowodzenia 5 Brygady Piechoty 3 Dywizji.

W 1918 Brygada dyslokowana została we Francji w celu pomocy wojskom francuskim na froncie zachodnim podczas I wojny światowej. Brygada swoją pierwszą walkę stoczyła podczas obrony części linii frontu aliantów w czasie trzeciej bitwy pod Aisne. Następnie przeprowadziła niespodziewany atak na niemieckie linie bez osłony artyleryjskiej podczas bitwy o zamek Thierry oraz uczestniczyła w bitwie nad Marną, od której pochodzi nick 3 Dywizji „Rock of the Marne”. Podczas bitwy o Saint-Mihiel Brygada pomogła przedrzeć się przez front niemiecki i zdobyć miasto Metz. Wzięła również udział w ofensywie Meuse-Argonne, która ostatecznie zakończyła wojnę[2].

W marcu 1921 Brygada została zreorganizowana i przekształcona w 5 Brygadę Piechoty 3 Dywizji. 16 października 1939 Brygada została rozwiązana w Vancouver Barracks w Waszyngtonie z powodu reorganizacji struktury dywizji z „czwórkowej” do nowej koncepcji „trójkowej”. Pomimo tego, że dowództwo Brygady było nieaktywne, jednostki wchodzące w skład nowoczesnej brygady były mocno zaangażowane w II wojnę światową, a kilka z nich rozlokowało się w Europie i uczestniczyło w czterech z pięciu głównych działań desantowych na europejskim teatrze działań wojennych. Rozpoczęli od udanego odparcia sił nazistowskich z Afryki Północnej podczas operacji Torch i kampanii w Tunezji. Przyszli Spartanie wrócili do Włoch w 1943 roku i po raz pierwszy wylądowali na Sycylii w ramach kampanii włoskiej. Jednostki te walczyły od Neapolu po Rzym, w tym w bitwie pod Anzio. Po inwazji na Normandię jednostki Brygady brały udział w wyzwoleniu Francji, walcząc od południowej Francji do Ardenów, gdzie uczestniczyli w bitwie o wybrzuszenie (ang. Battle of the Bulge[a]). W ostatnich dniach wojny elementy Brygady przedostały się do Nadrenii i otoczyły twierdzę Adolfa Hitlera w Berchtesgaden na kilka dni przed kapitulacją III Rzeszy. Po klęsce Niemiec siły bojowe Spartan przeniosły się z powrotem do USA, ale siły wsparcia Brygady zostały wysłane na Pacyfik, gdzie aktywnie wspierały kampanię azjatycko-pacyficzną do końca wojny[2].

Brygada brała udział w działaniach podczas wojny koreańskiej, uczestnicząc w sumie w ośmiu kampaniach od interwencji chińskich sił komunistycznych w listopadzie 1950, aż do zawieszenia broni w 1953 roku.

17 czerwca 1963 w Kitzingen w Niemczech aktywowano 2 Brygadę jako dowództwo i sztab jednego batalionu pancernego i dwóch zmechanizowanych batalionów piechoty. Brygada stacjonując w rejonie zwanym Fulda Gap (luka fuldańska, od nazwy miasta Fulda), będącym jedną z dwóch alternatywnych dróg podejścia ze wschodu do Niemiec Zachodnich, służyła jako główna siła uderzeniowa 3 Dywizji Piechoty stając w obronie Stanów Zjednoczonych i wolnego świata w czasie szczytu zimnej wojny. To tutaj Brygada otrzymała przydomek „Spartanie”. 15 stycznia 1994 2 Brygada została dezaktywowana[2].

16 lutego 1996 w Fort Stewart w Georgii jednostka przekształcona została z 2 Brygady 24 Dywizji Piechoty na ciężką brygadę pancerną w 3 Dywizji Piechoty w ramach sił szybkiego reagowania (ang. Rapid Deployment Force) XVIII Korpusu. W ciągu kolejnych 6 lat Brygada wielokrotnie zmieniała miejsce dyslokacji. Kilkukrotnie była wyznaczana jako Division Ready Brigade (DRB) i była gotowa do rozmieszczenia w Kuwejcie do jego obrony przed agresją Iraku.

W 2002 Brygada została wysłana do Kuwejtu w celu odparcia potencjalnej agresji Iraku. W marcu 2003 Brygada wzięła udział w ataku na Irak podczas rozpoczynającej się wojny w celu wyzwolenia ludności Iraku i odsunięcia Saddama Husseina od władzy. Brygada zajęła Bagdad w błyskawicznych walkach pod kodową nazwą „Thunder Run”. Po zmianie dyslokacji Brygada stała się pierwszą Brygadą w armii, która przetestowała nową modułową strukturę sił armii amerykańskiej ze zmianami w obsadzie personalnej i przydziale sprzętu[2].

W styczniu 2005 i ponownie w maju 2007 Brygada przeniosła się do Iraku w ramach operacji „Iraqi Freedom”. Tam przeprowadzała różne misje, w tym bezpośrednie operacje bojowe przeciwko siłom terrorystycznym, misje humanitarne i podejmowała wysiłki na rzecz odbudowy i przywrócenia normalności w kraju.

We wrześniu 2009 Brygada ponownie przeniosła się do Iraku, tym razem do prowincji północnych i stała się jedyną Brygadą w 3 Dywizji Piechoty, która służyła we wszystkich głównych obszarach Iraku: południowej, środkowej i północnej. Ich terytorium było największym obszarem lądowym w Iraku, obejmującym obszar na północ od Bagdadu, biegnący od granicy tureckiej na północy, do granicy z Syrią na zachodzie i granicy z Iranem na wschodzie. Misja obejmowała operacje bojowe przeciwko wrogowi, doradztwo i pomoc siłom irackim oraz działania pomocy humanitarnej[2].

7 marca 2010 żołnierze Brygady po raz kolejny rozlokowali się w północnym Iraku. Po miesiącach szkolenia Irackich Sił Bezpieczeństwa (ISF), współpracując z nimi w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludności i pobudzenia wzrostu gospodarczego w Iraku Spartanie pomogli w przeprowadzeniu demokratycznych wyborów, po których wybrano pierwszy od lat stabilny rząd Iraku. Na początku listopada 2010 Brygada powróciła do kraju[2].

W 2012 Brygada przerzucona została do prowincji Logar i Wardak w Afganistanie w celu wsparcia operacji „Enduring Freedom”.

Latem 2015 roku 4 Infantry Brigade Combat Team przekształciła się w 2 Infantry Brigade Combat Team[3]. W 2015 2 Brygada aktywowała się jako zespół lekkiej brygady piechoty (Light Infantry Brigade Combat), a w 2016 została rozmieszczona na całym kontynencie afrykańskim, wspierając regionalną misję sił US AFRICOM[4].

W grudniu 2016 roku 3 Dywizja Piechoty rozpoczęła przekształcanie swoich brygad z IBCT (Infantry Brigade Combat Team) w ABCT (Armored Brigade Combat Team)[5].

Od lutego 2020 2 ABCT przygotowywała się do udziału w ćwiczeniu DEFENDER - Europe 20. W związku z pandemią ćwiczenie zostało zmodyfikowane jako DEFENDER Europe 20 Plus i przesunięte na czerwiec 2020. W Polsce odbyło się na drawskim poligonie pod nazwą Allied Spirit XI[6].

23 kwietnia 2020 Departament Armii Stanów Zjednoczonych poinformował, że 2 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa 3 Dywizji Piechoty zastąpi 2 Pancerną Brygadową Grupę Bojową 1 Dywizji Kawalerii i weźmie udział w ćwiczeniach Atlantic Resolve w celu wsparcia zaangażowania Stanów Zjednoczonych w NATO[7].

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Skład 2023[8]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazwę tę nadał jej Winston Churchill.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Change of Command ceremony on Tower Barracks Parade Field, Grafenwöhr Training Area, Germany. [dostęp 2020-07-21]. (ang.).
  2. a b c d e f History of the spartan brigade. [dostęp 2020-06-12]. (ang.).
  3. The Spartan Brigade comes to an end, with the promise of a new beginning. 2015-01-20. [dostęp 2020-06-11]. (ang.).
  4. History of the spartan brigade. [dostęp 2020-06-11]. (ang.).
  5. Army converts 3rd Infantry Division brigade from infantry to armored unit. [dostęp 2020-06-11]. (ang.).
  6. DEFENDER - Europe 20 Plus. [dostęp 2020-06-11]. (pol.).
  7. Army announces upcoming 2nd ABCT, 3rd Infantry Division, unit rotation. [dostęp 2020-06-11]. (ang.).
  8. 4th Brigade Combat Team, 3rd Infantry Division (2ABCT, 3ID). [dostęp 2023-09-08]. (ang.).
  9. 3rd Battalion, 67th Armor Regiment. [dostęp 2020-09-15]. (ang.).
  10. 2nd Battalion, 30th Infantry Regiment, 3 ID. 2017-10-25. [dostęp 2020-06-17]. (ang.).
  11. 6th Squadron, 8th Cavalry Regiment. [dostęp 2020-06-21]. (ang.).
  12. BattleKings, 1-9 FA. [dostęp 2020-06-21]. (ang.).
  13. 9th Engineer Battalion. [dostęp 2020-06-21]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]