33 Baza Lotnictwa Transportowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
33 Baza Lotnictwa Transportowego
Powidz,  Polska
33blotr.jpg
Rodzaj baza lotnicza
Historia
Używana od 1 lipca 2010
Dane taktyczne
Instalacje lotnisko
Stacjonujące jednostki 7 Eskadra Działań Specjalnych
14 Eskadra Lotnicza
Bazująca broń C-130, M28, W-3, Mi-2, Mi-24, Mi-17
Dane operacyjne
Użytkownicy
Siły Powietrzne
Polski C-130 Herkules

33 Baza Lotnictwa Transportowego – wojskowa baza lotnicza zlokalizowana jest w odległości 35 km na południowy wschód od Gniezna oraz 35 km na północny zachód od Konina w gminie Powidz w powiecie słupeckim. Baza funkcjonuje w strukturach Sił Powietrznych i wchodzi w skład 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego z dowództwem w Powidzu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W wyniku restrukturyzacji Sił Powietrznych baza została sformowana 1 lipca 2010 roku w oparciu o likwidowaną 33 Bazę Lotniczą, wchłaniając jednocześnie w swoją nową strukturę 14 eskadrę lotniczą. Baza jest ulokowana na lotnisku w Powidzu.

Do zadań realizowanych przez bazę należy zaliczyć: zabezpieczenie logistycznego szkolenia lotniczego oraz działań jednostek wojskowych Sił Powietrznych i Wojsk lądowych, bieżącej działalności 14 eskadry lotnictwa transportowego, utrzymanie stałej gotowości do realizacji stawianych przed nim zadań poprzez przyjmowanie statków powietrznych innych jednostek, a także jako miejsce stacjonowania polskich samolotów C-130 Hercules. Dla potrzeb tych samolotów w bazie wybudowano specjalny hangar[1].

Od 1 marca 2011 Baza posiada odznakę pamiątkową wprowadzoną Decyzją Nr 43/MON Ministra Obrony Narodowej[2]. 15 października 2011 jednostka dostała własny sztandar.

W skład 33 BLTr wchodzi 7 Eskadra Działań Specjalnych[3], pododdział mający prowadzić śmigłowcowy transport i wsparcie ogniowe (Mi-17TU i Mi-24W), głównie dla Wojsk Specjalnych oraz Wojsk Lądowych[4][5].

Dowódcy[edytuj | edytuj kod]

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]