Agathidium arcticum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Agathidium arcticum
Thomson, 1862
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

grzybinkowate

Podrodzina

Leiodinae

Plemię

Agathidiini

Rodzaj

Agathidium

Podrodzaj

Agathidium (Cyphoceble)

Gatunek

Agathidium (Cyphoceble) arcticum

Synonimy
  • Agathidium rhinoceros Sharp, 1866

Agathidium arcticumgatunek chrząszcza z rodziny grzybinkowatych i podrodziny Leiodinae.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1863 roku przez Carla Gustafa Thomsona[1].

Chrząszcz o ciele długości od 2,5 do 3,2 mm, stosunkowo mocno wysklepionym, ubarwionym czarno z brunatnymi plamką na czole i brzegami przedplecza, ceglastoczerwonymi odnóżami, a czułkami czerwonymi z czarnobrunatnymi buławkami. Cały wierzch ciała jest gładki, normalnie błyszczący, niezmatowiały, pozbawiony mikrorzeźby. Głowa ma czoło wydzielone od nadustka pokryte punktami dwóch rozmiarów – większymi i bardzo drobnymi. Czułki są stosunkowo grube, o członie trzecim półtora raza dłuższym niż drugi, członach siódmym poprzecznym i dłuższym od również poprzecznego ósmego, członach dziewiątym i dziesiątym niemal identycznych wymiarów, a członie ostatnim tak szerokim jak dwa poprzednie, ale dłuższym od nich. Przedplecze jest owalne w zarysie, pokryte rzadkimi punktami większymi i bardzo rzadkimi punktami drobnymi. Pokrywy są dwukrotnie dłuższe od przedplecza, również z dwoma wielkościami punktów na powierzchni. Mają kąty przednio-boczne niemal proste. Na spodzie ciała obecne jest wyraźne owłosienie, płytkie i stosunkowo mocne punktowanie oraz dobrze widoczna mikrorzeźba. U samca brak jest jamki na zapiersiu. Stopy przedniej i środkowej pary u samca są silnie rozszerzone, pięcioczłonowe, tylnej zaś czteroczłonowe. U samicy stopy wszystkich par są czteroczłonowe[2].

Owad o borealno-górskim typie rozsiedlenia[2].

Gatunek palearktyczny, podawany z Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii, Serbii, Czarnogóry oraz północnoeuropejskiej[1] i syberyjskiej części Rosji[2]. W Polsce odnaleziony został jednokrotnie – w 2002 roku na Babiej Górze[3], możliwe jest jednak jego występowanie także w polskich Tatrach, Bieszczadach czy Sudetach[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Agathidium (Cyphoceble) arcticum Thomson, 1862. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2023-03-08].
  2. a b c d Marian Nunberg: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze – Coleoptera: z. 15 Grzybinki – Leiodidae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1987.
  3. gatunek: Agathidium (Cyphoceble) arcticum C.G. Thomson, 1862. [w:] Biodiversity Map [on-line]. [dostęp 2023-03-08].