Agnieszka Balewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Agnieszka Balewska (ur. 1967), znana też jako Dr Agi Bali i Agille Bagille - polska malarka i publicystka mieszkająca w Poznaniu. Zajmuje się m.in. performance'em dźwiękowo-motorycznym, rysunkiem, grafiką komputerową, malarstwem, sztuką obiektu i przestrzeni, a ostatnio głównie "autorskim recyklingiem" rozmaitych przedmiotów odrzuconych przez innych, malowaniem na nietypowych podłożach (styropian, parawany itd.), a dodatkowo performance'em dźwiękowo-tanecznym.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom z wyróżnieniem w 1993 r. (z malarstwa u prof. Jerzego Kałuckiego i z rysunku u prof. Jarosława Kozłowskiego).

W 2002 r. uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych (w zakresie nauk o poznaniu i komunikacji) w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu, za pracę pt. "Metonimia i metafora wobec artystycznego fenomenu sztuki obiektu" (wydana w Paryżu w 2005 r.). Prowadziła wykłady w Instytucie Kulturoznawstwa UAM oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Wystawy i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Zrealizowała przeszło 30 wystaw zbiorowych i około 50 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (m.in. Poznań, Warszawa, Łódź, Kraków, Szczecin, Gdańsk, Frankfurt nad Odrą, Bonn, Hanower, Londyn, Nottingham, Tokio, Bruksela).

W 1995 r. nagrodzona Stypendium dla Młodych Twórców przez Kapitułę Wydziału Kultury i Sztuki w Poznaniu. W 2000 r. otrzymała Medal Młodej Sztuki, przyznany przez Kapitułę "Głosu Wielkopolskiego". W 2004 roku została stypendystką Ministra Kultury. W 2007 r. uzyskała roczne stypendium Marszałka Wielkopolski. W 2010 r. otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Działalność publicystyczna[edytuj | edytuj kod]

Ważnym elementem działalności Agnieszki Balewskiej jest promocja sztuki innych artystów oraz krytyka artystyczna. W latach 2000-2006 była członkiem redakcji czasopisma "Arteon". Wydała łącznie przeszło 40 publikacji w periodykach o sztuce w Polsce i za granicą, a także książkę „Trzy narracje o sztuce” oraz broszury „Ludzka choroba czyli wielki szpital świata", "Formy eidetyczne", „Dzień Ważnych Form” i tomik wierszy "Pieśni Czarnowłosej".

Galeria, studio artystyczne i grupa Lagunart.pl[edytuj | edytuj kod]

Agnieszka Balewska od 1994 prowadzi Galerię Werbalną "DUCK-TAK" (początkowo w "Domu Literatury" przy ul. Wronieckiej, teraz na Osiedlu Pod Lipami w Poznaniu). Prezentuje w niej sztukę współczesną szczególnych osobowości artystycznych, pisząc do każdej ekspozycji tekst analityczny, odczytywany na wernisażach oraz publikowany w Internecie [1].

W 2001 roku stworzyła Studio Artystyczne i Naukowe "DUCK-ART", prowadząc działalność edukacyjną z zakresu praktyki i teorii artystycznej. Była również inicjatorem Stowarzyszenia Twórczego "DUCK-ATTACK", aktywnego w latach 2006-2013. Po rozwiązaniu tego stowarzyszenia, reanimowała część twórczej grupy artystów i humanistów w grupie Lagunart.pl.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]