Anatolij Niedbajło

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anatolij Niedbajło
Анатолий Константинович Недбайло
Ilustracja
generał major lotnictwa generał major lotnictwa
Data i miejsce urodzenia

28 stycznia 1923
Izium

Data i miejsce śmierci

13 maja 2008
Kijów

Przebieg służby
Lata służby

1941–1983

Siły zbrojne

Armia Czerwona
Wojskowe Siły Powietrzne

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonego Sztandaru Order Aleksandra Newskiego (ZSRR) Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Wojny Ojczyźnianej II klasy Order Czerwonej Gwiazdy Order Czerwonej Gwiazdy Order „Za służbę Ojczyźnie w Siłach Zbrojnych ZSRR” III klasy (ZSRR) Medal „Za zasługi bojowe” Order Bohdana Chmielnickiego I klasy (Ukraina) Order Bohdana Chmielnickiego II klasy (Ukraina) Order Bohdana Chmielnickiego III klasy (Ukraina)

Anatolij Konstantinowicz Niedbajło (ros. Анатолий Константинович Недбайло, ur. 28 stycznia 1923 w Iziumie, zm. 13 maja 2008 w Kijowie) – radziecki generał major lotnictwa, dwukrotny Bohater Związku Radzieckiego (1945).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w ukraińskiej rodzinie robotniczej. Skończył niepełną szkołę średnią i aeroklub w Kramatorsku, od maja 1941 służył w Armii Czerwonej, uczył się w wojskowo-lotniczej szkole pilotów w Woroszyłowgradzie i Czkałowie. Od marca 1943 uczestniczył w wojnie z Niemcami na Froncie Południowym, od października 1943 4 Ukraińskim, a od czerwca 1944 do końca wojny na 3 Białoruskim jako dowódca klucza i od lata 1944 dowódca eskadry 75 gwardyjskiego lotniczego pułku szturmowego. Brał udział w operacji miuskiej, donbaskiej, dnieprowskiej, nikopolsko-krzyworoskiej, krymskiej, białoruskiej, wschodniopruskiej, królewieckiej i zemlandzkiej. Do października 1944 wykonał 130 lotów bojowych, a do końca wojny jeszcze 89 lotów bojowych, prowadząc naloty na siłę żywą i technikę wojskową wroga. Strącił 3 samoloty wroga, był trzykrotnie zestrzelony, a 5 lutego 1944 ciężko ranny w walce. W 1951 ukończył Akademię Wojskowo-Powietrzną i został zastępcą naczelnika wyższej szkoły oficerskiej, a w 1953 wykładowcą Akademii Wojskowo-Powietrznej, następnie w 1956 szefem sztabu lotniczego pułku bombowców ciężkich. W 1957 objął katedrę taktyki i historii sztuki wojennej w wyższej wojskowej szkole inżynieryjnej w Charkowie, w latach 1962–1964 był zastępcą naczelnika kazańskiej szkoły wojskowej, a 1968-1983 zastępcą naczelnika kijowskiej wyższej wojskowej lotniczej szkoły inżynieryjnej, we wrześniu 1983 zakończył służbę wojskową. Od 1970 miał stopień generała majora lotnictwa, po rozpadzie ZSRR prezydent Ukrainy awansował go na generała porucznika.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]