Andrzej Rozenek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Andrzej Rozenek
Andrzej Rozenek Sejm 03.JPG
Data i miejsce urodzenia 17 marca 1969
Warszawa
Poseł VII kadencji Sejmu
Przynależność polityczna Twój Ruch
Okres urzędowania od 8 listopada 2011
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Andrzej Tadeusz Rozenek (ur. 17 marca 1969 w Warszawie) – polski dziennikarz specjalizujący się w tematyce wojskowości i bezpieczeństwa, poseł na Sejm RP VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1988 ukończył XLIV Liceum Ogólnokształcące im. Antoniego Dobiszewskiego w Warszawie, następnie podjął studia na Uniwersytecie Warszawskim (których nie ukończył); w czasie studiów działał w Zrzeszeniu Studentów Polskich, przewodniczył radzie uczelnianej i zasiadał w radzie naczelnej ZSP. W latach 1992–1993 był dyrektorem naczelnym ABKiSz Alma-Art, głównego organizatora festiwalu FAMA[1], a także redaktorem naczelnym studenckiego periodyku „Na Przekór”. W 1997 zaczął pracować w tygodniku „NIE”, od 1999 jako dziennikarz śledczy. Od 2006 do 2011 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego tego tygodnika. Uczestniczył w spotkaniu Klubu Wałdajskiego. Został wiceprzewodniczącym Ogólnopolskiego Klubu Polsko-Niemieckiego Sąsiedztwa i członkiem Stowarzyszenia Ordynacka[2].

W wyborach parlamentarnych w 1993 bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej (był związany z Socjaldemokracją Rzeczypospolitej Polskiej). Następnie był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej i SLD. W wyborach parlamentarnych w 2011 uzyskał mandat z listy Ruchu Palikota, zdobywając 15 793 głosy w okręgu katowickim[3]. 12 października 2011 został wybrany na rzecznika prasowego klubu poselskiego Ruchu Palikota[4], który w październiku 2013 został przekształcony w Twój Ruch. Andrzej Rozenek zasiadł w zarządzie nowej partii.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]