Anioły i demony (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anioły i demony
Angels & Demons
Gatunek kryminał, dramat, thriller
Rok produkcji 2009
Data premiery Ziemia 13 maja 2009
Polska 15 maja 2009
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski , włoski , niemiecki , francuski
Czas trwania 140 minut
Reżyseria Ron Howard
Scenariusz David Koepp
Akiva Goldsman
na podstawie powieści: Dana Browna
Główne role Tom Hanks
Ayelet Zurer
Ewan McGregor
Muzyka Hans Zimmer
Zdjęcia Salvatore Totino
Kostiumy Daniel Orlandi
Montaż Daniel P. Hanley
Mike Hill
Produkcja John Calley
Brian Grazer
Wytwórnia Columbia Pictures
Imagine Entertainment
Dystrybucja Columbia Pictures
Budżet 150 mln USD[1]
Poprzednik Kod da Vinci

Anioły i demony (ang.: Angels & Demons) – amerykański dramat kryminalny z 2009 na podstawie powieści Dana Browna, w reżyserii Rona Howarda. Prequel produkcji z 2006 pt. Kod da Vinci.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Z ośrodka badawczego CERN ginie próbka antymaterii, substancji, której eksplozja porównywalna byłaby do jądrowej. Jej twórca, fizyk i katolicki ksiądz, zostaje zamordowany, a na jego ciele wypalony ambigram Illuminati. Jego adoptowana córka Vittoria Vetra razem z harvardzkim profesorem symboliki Robertem Langdonem udają się do Watykanu, gdzie właśnie odbywa się konklawe. W tym samym czasie dowiadują się, że antymateria ukryta jest gdzieś na terenie Stolicy Apostolskiej bądź w jej pobliżu i eksploduje tuż przed północą, jeśli bateria utrzymująca substancję w próżni nie zostanie wymieniona. Ponadto tajemniczy mężczyzna zapowiada mordowanie co godzinę, począwszy od 20:00, kolejnych porwanych przez siebie preferiti, czyli najpoważniejszych kandydatów na nowego papieża. Langdon i Vetra ruszają odrodzeniową Ścieżką Oświecenia, by uratować kardynałów i cały Watykan.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W filmie kilka razy widać logo stacji TVN, w czasie przeprowadzanej przez nich transmisji telewizyjnej pada kilka zdań w języku polskim.
  • Jako że Watykan zakazał kręcenia filmu na obszarze państwa, został wybudowany największy plan filmowy w Europie, na którym kręcono sceny, między innymi: Placu św. Piotra, Piazza Navona.
  • Ambigramy, których użyto w książce i w filmie, stworzył John Langdon na prośbę Dana Browna. Użyczył on również nazwiska głównemu bohaterowi Robertowi Langdonowi.
  • Wszystkie malowidła w odtworzonej Kaplicy Sykstyńskiej były tworzone ręcznie i w pełnych rozmiarach (prócz sklepienia).
  • Sceny na zewnątrz Panteonu kręcono w Rzymie, natomiast wnętrze dodano komputerowo, prócz posadzki, którą dokładnie odwzorowano.
  • Księga z Archiwum Watykańskiego z zapisem dzieł sztuki wykonanych przez Berniniego, została wykonana ręcznie, ale tylko jedno zrobiono nowoczesna sztuką - postarzono ją techniką komputerową.
  • Była to już 42 (z kolei) rola Ewana McGregora.
  • W scenie w której bohaterowie otwierają grób zmarłego, widać obraz z Janem Pawłem II

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]