Ewan McGregor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ewan McGregor
Ewan McGregor
Imię i nazwisko Ewan Gordon McGregor
Data i miejsce urodzenia 31 marca 1971
Crieff
Zawód aktor
Współmałżonek Eve Mavrakis (od 1995)
Lata aktywności od 1993

Ewan Gordon McGregor (ur. 31 marca 1971 w Crieff) - szkocki aktor. Popularność zdobył dzięki roli Marka Rentona – narkomana w filmie Trainspotting oraz Christiana w Moulin Rouge! Znany jest też z roli Obi-Wana Kenobiego w Gwiezdnych wojnach.

Jego żona to Eve Mavrakis, francuska producentka filmowa greckiego pochodzenia, którą poznał gdy występował gościnie w brytyjskim serialu Kavanagh QC. Pobrali się 22 lipca 1995 roku we Francji. Mają cztery córki – Clara Mathilde (ur. luty 1996), Esther Rose (ur. listopad 2001), Jamiyan urodzona w Mongolii w 2001, adoptowana w kwietniu 2006 roku i Anouk ur. w 2011. McGregor jest opiekuńczy wobec swoich córek i bardzo dba o ich prywatność – nie pozwala by były filmowane lub fotografowane.

Jest wielkim fanem talentu Daniela Day-Lewisa[1]. W pewnym momencie swojej kariery, rozważał nawet jej zakończenie, ponieważ uświadomił sobie, że nigdy nie będzie tak dobry jak ten aktor[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

McGregor uczęszczał do Kirkcaldy College. Sześć miesięcy przed ukończeniem szkoły otrzymał główną rolę w sześcioczęściowej serii Dennisa Pottera przygotowanej dla BBC, Szminka na twoim kołnierzyku. W tym czasie występował też w popularnych serialach telewizyjnych, jak Ostry dyżur czy Opowieści z krypty. Jego prawdziwy debiut to wyreżyserowany w 1993 roku przez Billa Forsytha Być człowiekiem. W następnych latach Empire Award za rolę w Płytkim grobie – był to początek jego współpracy z reżyserem Dannym Boyle’em. Wkrótce zagrał on narkomana Marka Rentona w Boylowskiej adaptacji książki Irvine Welsha Trainspotting (1996).

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Dzięki rolom w Moulin Rouge!, Do diabła z miłością i O mały głos McGregor zyskał w Hollywood opinie aktora romantycznego. Otrzymał także doskonałe recenzje za rolę w brytyjskim filmie zatytułowanym Młody Adam (2003), w którym partnerował uznanej brytyjskiej aktorce, Tildzie Swinton.

Przyjął rolę młodego Obi-Wana Kenobiego w pierwszej trylogii Gwiezdnych wojen, w oryginalnej trylogii portretowanego przez sir Aleca Guinnessa.

Poczynając od The Pillow Book w reżyserii Petera Greenwaya w 1996 roku, McGregor grał także role homo- i biseksualistów w Idolu i Scenes of a Sexual Nature.

W 2005 roku aktor użyczył swojego głosu w dwóch filmach animowanych Roboty i Szeregowiec Dolot. W tym samym roku McGregor dostał propozycje zagrania Bonda w Casino Royale. Także w roku 2005, McGregor zagrał główną rolę w Wyspie Michaela Baya, a następnie pojawił się w Zostań Marca Forstera. Obydwa filmy otrzymały negatywne opinie krytyków i w Ameryce nie odniosły sukcesu.

W 2011 roku grał w Połowie szczęścia w Jemenie. Za rolę Freda Jonesa, eksperta do spraw rybołówstwa, został nominowany do Złotego Globu.

W teatrze, McGregor występował razem z Jane Krakowski, Douglas Hodgem i Jenną Russell w Guys and Dolls w Piccadilly Theater w Londynie. Zagrał też główną rolę w Sky Masterson i otrzymał w LastMinute.com award jako najlepszy aktor roku 2005. Był także nominowany do Laurence Olivier Award jako najlepszy aktor musicalowy.

Ewan McGregor podczas premiery filmu Do diabła z miłością

Long Way Round[edytuj | edytuj kod]

Jako zapalony motocyklista, Ewan McGregor wziął udział w wyprawie motocyklowej razem ze swoim przyjacielem Charleyem Boormanem i ich kamerzystą Claudiem Von Planta w roku 2004. Od połowy kwietnia do końca lipca podróżowali z Londynu do Nowego Jorku poprzez Unię Europejską, Ukrainę, Rosję, Kazachstan, Mongolię, Syberię i Kanadę na motocyklach BMW R1150GS Adventure pokonując dystans 30 395 km. Wyprawa ta była bazą dla serialu telewizyjnego i książki pod wspólnym tytułem Long Way Round. Podczas podróży McGregor i jego współtowarzysze odwiedzili trzy ośrodki UNICEF-u na Ukrainie, w Kazachstanie i Mongolii.

Razem z Boormanem McGregor udał się w 2007 roku następną motocyklową daleką wyprawę – z John O'Groats w północnej Szkocji do Kapsztadu w Republice Południowej Afryki i przy okazji odwiedził ośrodki UNICEF-u. W roku 2004 McGregor został Ambasadorem ONZ i odwiedził różne ośrodki UNICEF-u, w tym także te pomagające dzieciom chorym na AIDS w Afryce.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Aktor[edytuj | edytuj kod]

Reżyser[edytuj | edytuj kod]

  • 1999: Tube Tales

Producent[edytuj | edytuj kod]

  • 2004: Long Way Round

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]