Antoni Szafranek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Antoni Szafranek
Ilustracja
Pomnik Braci Szafranków (Antoni z lewej)
Data i miejsce urodzenia

23 maja 1909
Bottrop

Data i miejsce śmierci

23 marca 1979
Katowice

Instrumenty

skrzypce

Zawód

skrzypek, dyrygent, pedagog

Zespoły
Berliner Kammerorchester, Orkiestra Filharmonii ROW
Odznaczenia
Medal 10-lecia Polski Ludowej Złoty Krzyż Zasługi Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Antoni Szafranek (ur. 23 maja 1909 w Bottrop, zm. 23 marca 1979 w Katowicach) – polski skrzypek, dyrygent i pedagog, brat Karola[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wywodził się z rodziny górniczej, która przeniosła się „za chlebem” w 1895 roku ze Górnego Śląska do Zagłębia Ruhry[2]. Urodził się 23 maja 1909 r. w Bottrop (Westfalia)[1] jako syn Jana i Marii[2]. Ojciec nauczył go gry na skrzypcach[1]. Jan założył chór i orkiestrę amatorską, komponował i opracowywał utwory religijne i pieśni ludowe[2]. Dzięki temu Antoni wraz z bratem Karolem od wczesnych lat życia mieli żywy kontakt z muzyką[2]. Po powrocie do Polski w 1920 r. kształcił się prywatnie[1]. Uczęszczał do klasy prof. Arthura Brandenburga w szkole muzycznej w Katowicach[1] (1926)[2], a następnie uczył się w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu (1927–1929)[2]. Do 1929 r. był skrzypkiem orkiestry Opery Poznańskiej[1]. W 1929 r. wyjechał na studia do berlińskiej Staatlich Akademische Hochschule für Musik, gdzie kształcił się u prof. Georga Kulenkampffa[2]. Tam wraz z orkiestrą Berliner Kammerorchester koncertował w Niemczech, Holandii, Belgii, Francji, Anglii i Hiszpanii[1][2]. Antoni Szafranek, poza grą na skrzypcach, uczył się równolegle dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki m.in. u Georga Schella, Paula Hindemitha i Curta Sachsa[2], i w 1930 r. otrzymał indeks[2].

Po studiach powrócił wraz z bratem Karolem do Polski i zamieszkali na stałe w Katowicach-Ligocie[2]. W 1933 r. założyli Szkołę Muzyczną w Rybniku[2]. Szkołą kierował Karol, a Antoni został dyrektorem pedagogicznym (do 1937 r.)[2].

W latach 1937–1939 Antoni Szafranek studiował dyrygenturę i kompozycję w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie m.in. u Kazimierza Sikorskiego[2]. Studia kontynuował u prof. Fritza Lubrichta (ucznia Maxa Regera) w Katowicach w latach 1941–1944[2].

Podczas okupacji nauczał w Śląskim Konserwatorium Muzycznym w Katowicach oraz dodatkowo prowadził orkiestrę[2]. Wraz z bratem potajemnie ratował przed zniszczeniem zbiory biblioteczne (m.in. utwory polskich kompozytorów) oraz chronił uczniów uczęszczających na zajęcia przed wywiezieniem do przymusowej pracy do Niemiec[2].

Po wojnie ponownie z bratem zaczęli organizować szkołę muzyczną w Rybniku[2]. 1 kwietnia 1952 r. szkoła została upaństwowiona, a Antoni został dyrektorem szkoły muzycznej I stopnia[2]. Objął kierownictwo Orkiestry Filharmonii ROW, a w latach 1970–1975 objął stanowisko dyrektora szkoły muzycznej II stopnia[2].

Zmarł nagle 23 marca 1979 r.[2] Został pochowany na cmentarzu przy ul. Panewnickiej w katowickiej Ligocie (sek. J6, rząd 13, g. 9).

Wybrane kompozycje[edytuj | edytuj kod]

(na podstawie źródeł[1])

  • Usta Twoje, pieśń do słów Kazimierza Wierzyńskiego
  • W domu, pieśń do słów Kazimierza Wierzyńskiego
  • Nie smuć się, pieśń do słów Kazimierza Wierzyńskiego
  • Żal, pieśń do słów Kazimierza Tetmajera
  • Blada róża, pieśń do słów Kazimierza Tetmajera
  • Wiekuistość, pieśń do słów Kazimierza Tetmajera
  • Śląskie pieśni ludowe w opracowaniu na głos solo i orkiestrę symfoniczną
  • Pastele na skrzypce
  • Preludium i fuga na orkiestrę smyczkową
  • Szkoła gry na skrzypcach

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

23 listopada 2018 r. uroczyście odsłonięto Pomnik braci Szafranków naprzeciw dworca PKP w Rybniku[4].

Bracia Szafrankowie to muzyczny symbol Rybnika. Mówi się nawet, że byli dla Rybnika tym, czym rodzina Straussów dla Wiednia – przekonuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Efekty ich działalności pedagogicznej i podjęte przed laty inicjatywy są w mieście żywe do dziś, zajmując ważne miejsce w kulturalnym pejzażu naszego miasta – podkreśla prezydent.

Piotr Kuczera, naszemiasto.pl[5]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Adam Neuer, Szafranek, Antoni [online], Polska Biblioteka Muzyczna, 21 marca 2023 [dostęp 2024-01-27] (pol.).
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z Patroni szkoły – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. K. i A. Szafranków w Rybniku – Portal Gov.pl [online], Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. K. i A. Szafranków w Rybniku [dostęp 2024-01-27] (pol.).
  3. Lista osób odznaczonych „Medalem 10-lecia Polski Ludowej”. s. 44. [dostęp 2024-01-02].
  4. Pomnik braci Szafranków stanął przed dworcem PKP [online], rybnik.com.pl [dostęp 2024-01-31] (pol.).
  5. Bracia Szafrankowie znowu w Rybniku! Nowa rzeźba stanęła przed dworcem!, naszemiasto.pl.