Bert Kaempfert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bert Kaempfert

Bert Kaempfert (ur. 16 października 1923, Hamburg, zm. 21 czerwca 1980, Majorka) – był niemieckim kompozytorem, aranżerem i kierownikiem orkiestry.

Urodził się jako Berthold Kämpfert. Muzyką interesował się już w dzieciństwie; grał na fortepianie, klarnecie, saksofonie altowym i akordeonie. Studiował w konserwatorium w Hamburgu i jednocześnie próbował swych sił jako dyrygent. Zadebiutował w czasie drugiej wojny światowej prowadząc w okupowanym przez Niemców Wolnym Mieście Gdańsku orkiestrę Hansa Buscha. Później założył własną orkiestrę.

W 1959 zadebiutował jako aranżer piosenką Die Gitarre und das Meer w wykonaniu Fredy’ego Quinna. W 1960 zadebiutował jako kompozytor pisząc ścieżkę dźwiękową do amerykańskiego filmu 90 Minutes to Midnight.

W 1966 Bert Kaempfert skomponował jeden ze swoich najbardziej znanych przebojów, Strangers in the night, przeznaczony dla Franka Sinatry.

Piosenki Berta Kaempferta znalazły się w repertuarze takich wykonawców jak: Dionne Warwick, Engelbert Humperdinck, Bette Midler czy Ornella Vanoni.

Jako kompozytor, aranżer i producent Bert Kaempfert odcisnął trwały ślad na dokonaniach wielu innych wykonawców z lat 50. I 60. XX w.; wiele też koncertował z własną orkiestrą.

Zmarł podczas wakacji na Majorce w 1980.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dariusz Michalski, Z piosenką dookoła świata, wyd. Wiedza Powszechna, Warszawa, 1990, ISBN 83-214-0671-8

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]