Andrew Lloyd Webber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andrew Lloyd Webber podczas wizyty w Polsce

Andrew Lloyd Webber, baron Lloyd-Webber (ur. 22 marca 1948 w Londynie) – brytyjski kompozytor, producent i działacz polityczny. Kompozytor muzyki do najbardziej kasowych w historii musicali: Koty i Upiór w operze.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jest synem kompozytora Williama Lloyda Webbera i nauczycielki gry na pianinie Jean Johnstone Lloyd Webber. W 1951 roku urodził się jego brat Julian Lloyd Webber, kompozytor i wiolonczelista.

Ukończył Westminster School, następnie rozpoczął naukę w Magdalen College na Uniwersytecie Oksfordzkim, przerwał jednak studia.

Kariera artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Musicale[edytuj | edytuj kod]

Andrew Lloyd Webber odniósł pierwszy sukces, kiedy wraz z Timem Rice'em napisał musical Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze (1968), który okazał się przebojem. Kolejne musicale Jesus Christ Superstar (1970), Evita o Evie Peron (1976) czy Koty (1981) odniosły sukcesy na całym świecie i weszły do kanonu musicalu (Koty na Broadwayu były grane bez przerwy przez ponad 20 lat). Kolejnym wielkim sukcesem był Upiór w operze (1986), w którym w jednej z głównych ról wystąpiła ówczesna żona Webbera – Sarah Brightman. Musical ten utrzymuje się na scenie londyńskiej bez przerwy od października 1986.

Lista musicali chronologicznie:

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Kilka musicali Webbera zostało zekranizowanych:

Producentem trzech ostatnich filmów był sam kompozytor[2] .

Inne[edytuj | edytuj kod]

Andrew Lloyd Webber został publicznie oskarżony przez Rogera Watersa o plagiat – miał rzekomo wykorzystać motyw muzyczny z utworu "Echoes" zespołu Pink Floyd jako główny temat utworu "Upiór w operze"[3]. Pozew sądowy nie został jednak nigdy złożony.

15 listopada 2008 r. Webber pojawił się jako gość specjalny w warszawskim teatrze Roma na przedstawieniu polskiej wersji musicalu Upiór w operze.

W 2009 r. Andrew Lyod Webber wraz z Diane Warren napisał piosenkę It's my time, która miała reprezentować Wielką Brytanię na 55. Konkursie Piosenki Eurowizji w Moskwie. W celu wyłonienia wykonawcy brytyjska telewizja BBC wyemitowała cykl audycji Eurovision: Your Country Needs You. Selekcję wygrała Jade Ewen. Utwór zajął w finale 5 miejsce, najlepszy wynik Wielkiej Brytanii od 2002 roku.

Działalność biznesowa[edytuj | edytuj kod]

W 1977 Lloyd Weber uznał, że trafia do niego zbyt mała część dochodów, jakie przynoszą jego dzieła. Aby temu zaradzić, założył spółkę Really Useful Group. Początkowo jej działalność skupiała się na zarządzaniu prawami do kompozycji. Z czasem została znacznie rozszerzona i obejmuje obecnie m.in. zarządzanie siedmioma londyńskimi teatrami (Really Useful Theatres), produkcję filmów (Really Useful Films) i wydawanie płyt (Really Useful Records).

W latach 1986-1999 firma miała innych udziałowców poza Lloydem Weberem, m.in. przez cztery lata była notowana na giełdzie. W 1999 kompozytor wykupił wszystkie udziały i od tego czasu jest jedynym właścicielem Really Useful Group.

Tytuły i działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 1992 r. kompozytor otrzymał tytuł szlachecki Sir. Pięć lat później został podniesiony do godności para dożywotniego jako Baron Lloyd-Webber z Sydmonton[4] (miejscowości w hrabstwie Hampshire, gdzie posiada swoją letnią rezydencję). W nazwisku "Lloyd Webber" nie ma myślnika, występuje on natomiast w tytule szlacheckim kompozytora.

Jak wszyscy parowie dożywotni, lord Lloyd-Webber jest członkiem Izby Lordów, gdzie zasiada w ławach Partii Konserwatywnej, z którą publicznie sympatyzował przez całe swoje życie.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

24 lipca 1972 roku ożenił się z Sarah Hugill, z która ma dwójkę dzieci – Imogen (ur. 31 marca 1977) i Nicholasa (ur. 2 czerwca 1979). Rozwiedli się w 1983 roku. Rok później – 22 marca 1984 ożenił się ponownie z wypromowaną przez siebie wokalistką i tancerką – Sarah Brightman. W 1986 roku Webber obsadził ją w premierowej obsadzie Upiora w operze. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1990 roku. 15 lutego 1991 roku Webber poślubił swoją trzecią żonę – Madeleine Gurdon, z którą jest żonaty do tej pory. Mają trójkę dzieci – Alastaira (ur. 3 maja 1992), Williama (ur. 24 sierpnia 1993) i Isabellę (ur. 30 kwietnia 1996). Jest znanym kolekcjonerem sztuki, głównie z okresu epoki wiktoriańskiej.

Choroba[edytuj | edytuj kod]

W dniu 25 października 2009 roku rzecznik prasowy kompozytora poinformował, że u Webbera wykryto raka prostaty[5]. Nowotwór został wykryty we wczesnej fazie rozwoju. W styczniu 2010 artysta poinformował o pozytywnym wyniku leczenia[6]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy