Brachinus bodemeyeri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brachinus bodemeyeri
Apfelbeck, 1904
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze drapieżne

Rodzina

biegaczowate

Podrodzina

Brachininae

Plemię

Brachinini

Podplemię

Brachinina

Rodzaj

Brachinus

Podrodzaj

Brachinus (Brachynidius)

Gatunek

Brachinus (Brachynidius) bodemeyeri

Synonimy
  • Brachinus olisipennis Schatzmayr, 1843
  • Brachinus ponticus Apfelbeck, 1904

Brachinus bodemeyerigatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny Brachininae. Rozmieszczony jest w krainie palearktycznej od Półwyspu Iberyjskiego i Maroka po Azję Środkową.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1904 roku przez Viktora Apfelbecka[1].

Chrząszcz o ciele długości od 6,5 do 7,5 mm. Głowa, czułki i sercowate przedplecze są rdzawoczerwone. Barwa głaszczków jest żółtoczerwona. Pokrywy są bardziej wydłużone niż u strzela bombardiera, nieco spłaszczone, o lekko zaokrąglonych bokach i wystających kątach barkowych. Ubarwienie mają matowe, metalicznie zielone, zielononiebieskie lub niebieskie, jednolite, co najwyżej ze szwem za tarczką wąsko zardzawionym. Powierzchnia pokryw jest gęsto i bardzo delikatnie punktowana oraz porośnięta przylegającymi, delikatnymi włoskami. Rzędy są wyraźnie widoczne, płytkie, a międzyrzędy niewyniesione. Błoniaste obrzeżenie wierzchołkowej krawędzi pokryw jest zaopatrzone w bardzo drobne i bardzo delikatne włoski; brak na nim długich szczecinek. Przedpiersie i śródpiersie ma kolor rdzawy, natomiast zapiersie jest w w części za środkową parą bioder ciemne. Odnóża są pomarańczowe. U samca stopy przedniej pary mają trzy człony nieco rozszerzone. Spód odwłoka jest rdzawoczerwony, czasem z przyciemnionymi bokami sternitów. U samca pośrodku tylnej krawędzi siódmego sternitu znajduje się głębokie wycięcie[2].

Owad palearktyczny. W Europie znany jest z Portugalii, Hiszpanii, Francji, Ukrainy, Albanii, Grecji oraz europejskich części południowej Rosji i Turcji. W Azji podawany jest z anatolijskiej części Turcji, Syrii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Iraku i Iranu. W Afryce Północnej stwierdzony jest z Maroka i Algierii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ivan Löbl, Aleš Smetana (red.), Catalogue of Palaearctic Coleoptera. Volume I. Archostemata - Myxophaga - Adephaga, Stenstrup, Denmark: Apollo Books, 2003, s. 213, ISBN 87-88757-73-0.
  2. Von Arved Lompe: Gattung: Brachinus Weber 1801. [w:] Käfer Europas [on-line]. 2021. [dostęp 2024-01-27].