DoomRL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
DoomRL
Projektant Kornel Kisielewicz
Licencja freeware
Aktualna wersja 0.9.9.7[1] 19 marzec 2013
Data wydania 2005(?)
1 września 2011 (wersja 0.9.9.4)[2]
Gatunek roguelike
Tryby gry Gra jednoosobowa
Język Angielski
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, Linux
Kontrolery Klawiatura

DoomRL (od Doom RogueLike) – darmowa gra komputerowa z gatunku roguelike stworzona przez Kornela Kisielewicza, wzorowana na grze Doom. Zyskała popularność wśród fanów gier retro – w archiwalnej audycji radiowej z 2006 roku członkowie portalu 1UP.com określili ją mianem „prawdopodobnie najlepszego spin-offu Dooma[3][4]. Została opisana w kanadyjskim czasopiśmie Canard PC[5]. Od wersji 0.9.9.6 dodano tryb graficzny z opcją wyłączenia go.

Opis gry[edytuj | edytuj kod]

Akcja toczy się na jednym z księżyców Marsa, Fobosie, by następnie przenieść się na kolejny księżyc Marsa, Deimosa a potem do Piekła. Na Fobosie znajduje się w baza UAC, z której został wysłany sygnał SOS. Gracz wciela się w komandosa, który został wysłany do bazy celem zidentyfikowania zagrożenia. Po krótkim wprowadzeniu okazuje się, że jest on ostatnim żywym człowiekiem na Fobosie. Wszędzie roi się od demonów oraz zombie, które są częścią piekielnej inwazji. Aby ją zakończyć, gracz musi odnaleźć i pokonać Cyber Demona oraz Spider Masterminda, głównych antagonistów gry.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Do walki z hordami piekieł, gracz ma do dyspozycji broń białą, pistolety, karabinki, wyrzutnie rakiet oraz broń plazmową. Oprócz podstawowych typów, co jakiś czas może natrafić na bronie specjalne (unikatowe), które charakteryzują się lepszymi właściwościami od broni podstawowej. Do broni można dodawać modyfikacje, które powiększają magazynek, skracają czas przeładowania, zwiększają zadawane obrażenia itp.. Jeżeli modyfikacje zostaną dodane w odpowiedniej kolejności (tak zwane "Assemblies"), to zostanie stworzona broń, której nie można znaleźć w żaden inny sposób. Charakteryzuje się ona lepszymi właściwościami od broni podstawowej.

Aby zredukować obrażenia, gracz może założyć zbroję oraz buty. Tak samo jak w przypadku broni, tutaj też istnieją typy podstawowe, specjalne oraz "składane".

Głównymi przeciwnikami są potwory z gier Doom. Można znaleźć też potwory z innych gier, na przykład: Anioł Śmierci (Wolfenstein 3D)[6] i Shambler(Quake)[7]. Co jakiś czas występują poziomy specjalne, oznaczone na mapie jako czerwone schody. Są one trudniejsze od zwykłych poziomów, ale zawierają też lepsze przedmioty.

Oprócz możliwości grania na pięciu poziomach trudności (które są odblokowywane sukcesywnie w miarę postepów w grze), w grze dostępne są wyzwania. Narzucają one na gracza pewne ograniczenia, przykładowo: można używać tylko pistoletów albo strzelb.

Przypisy

  1. DoomRL 0.9.9.7 RELEASED!
  2. Kornel Kisielewicz: DoomRL 0.9.9.4 released! (ang.). Doom The Roguelike, 2011-09-01. [dostęp 2011-11-11].
  3. Tomasz Andruszkiewicz: Gry zupełnie-nie-HD (pol.). Polygamia, 2010-01-15. [dostęp 2011-11-11].
  4. Retronauts Podcasts (ang.). Game Videos 1UP, 2006-10-18. [dostęp 2011-11-11].
  5. CanardPC.com
  6. Angel of Death - DoomRL Wiki
  7. Shambler - DoomRL Wiki

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]