Dyskusja wikiprojektu:Informatyka/Archiwum 4

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Zawiadamiam o nowym wątku w Kawiarence: Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie techniczne#Szablon:System operacyjny infobox. Michał Sobkowski dyskusja 16:05, 22 mar 2021 (CET)

Prośba o weryfikację haseł

Zgłoszenie kilkudziesięciu haseł do poprawy wyżej nie przyniosło specjalnych rezultatów. Dlatego późnej wyszukiwałem osoby, które mogłyby w tym pomóc, ale jednak takie działanie też może być męczące. Na próbę zgłaszam się więc do aktywnych uczestników projektu. Wanted, Przemub, JCRZ, Pozdrawiam, Eurohunter, Piolodiusz, moglibyście pomóc w uźródłowieniu haseł z poniższej listy? Bez poprawy w kolejnych tygodniach zgłaszałbym je do poczekalni. Sławek Borewicz (dyskusja) 20:28, 21 maj 2021 (CEST)

Kod znaku wg mnie można przekierować do zestawu znaków. Co prawda tamten artykuł też nie ma źródeł, ale wygląda lepiej (zawiera np. listę popularnych sposobów kodowania) i ma interwiki. Pozostałe hasła to niestety nie jest za bardzo moja działka. Biorąc jednak pod uwagę ich stan, nie mam nic przeciwko usunięciu. Przy okazji przejrzałem za to jeszcze raz tę dużą listę i myślę, że niektóre rzeczy byłbym w stanie poprawić. Postaram się rozwinąć hasła wierzchołek (teoria grafów) i algorytm wielomianowy, coś powinienem znaleźć na ten temat w posiadanych książkach. Pozdrawiam (dyskusja) 10:45, 22 maj 2021 (CEST)
Pozdrawiam, dziękuję. To dorzuciłbym ci problem zbioru wierzchołków rozrywających cykle, jeśli dałbyś radę. Przymierzałem się do zgłoszenia go matematykom. Sławek Borewicz (dyskusja) 15:28, 22 maj 2021 (CEST)
Tego pojęcia akurat nie udało mi się znaleźć. Właściwie nie mamy nawet pewności, czy podana w artykule polska nazwa faktycznie jest używana w literaturze. Pozdrawiam (dyskusja) 18:22, 25 maj 2021 (CEST)
Pozdrawiam, w wersji angielskiej jest mowa o minimum feedback vertex set problem, ale samo hasło to feedback vertex set. Sławek Borewicz (dyskusja) 08:07, 3 cze 2021 (CEST)

Kalendarium informatyczne

Witam. Zauważyłem, że niektóre artykuły poświęcone kalendarium z informatyki są dość ubogie. O ile dla tych starszych czyli lata 70. można zrozumieć, natomiast dla ostatnich lat jest tylko po kilka wydarzeń wypisanych. Czy nie lepiej to połączyć z innymi dziedzinami i stworzyć np. kalendarium techniczne? Myślę, że wtedy lepiej by to wyglądało, a i z pewnością więcej treści by się znalazło. To tylko taka moja sugestia :-) ZajeliWszystkieNicki (dyskusja) 10:53, 3 cze 2021 (CEST)

Nieuźródłowione treści w hasłach do ewentualnego usunięcia

Poniżej znajduje się lista haseł, w których od dekady wiszą szablony {{fakt}}. Nie powinny wisieć w nieskończoność, więc pewnie w tym roku część treści oznaczonych tym szablonem będę usuwać. Może jednak da się niektóre treści zweryfikować i uródłowić. Wygenerowano PetScanem do głębokości 6 podkategorii z drzewa kategorii informatyka. Sławek Borewicz, → odbiór 10:37, 2 sty 2022 (CET)

Otwarta treśćFreeDOSMATLABMechatronikaFiltr środkowozaporowyMakeNajwyższy Czas!Session Initiation ProtocolInternetwork Packet ExchangePamięć rtęciowaPainkiller (gra komputerowa)WrotkaWarchalkingBarwa niebieskaPrzetaktowywanieKeywordWeb Hypertext Application Technology Working GroupAtari JaguarSega NomadGit (oprogramowanie).nuPrzetwornik cyfrowo-analogowyTeoria agencjiInfokioskJęzyk proceduralnyColobotMetoda GutmannaLimfografiaAtak z wybranym tekstem jawnymAtak z wybranym szyfrogramemDd (Unix)Calamus (program komputerowy)Return-to-libc attackNovell eDirectoryAzorubinaIBM Personal System/2Yuki KajiuraAVIVOIPhoneEgzoszkielet wspomaganyMike MuussSzerokopasmowy dostęp do internetuZ39.50Wii SportsDigipakNovell Identity ManagerMidnight Club: Los AngelesThe Order of the StickBłękit metylenowyBogonTrojmiasto.plCLISPPostal (film)Kino cyfroweM.U.G.E.NGoogle ChromeIMelodyJerzy VetulaniPoint-to-Point Protocol over ATMJonny MakeupWinFIGGrand Prix CircuitWarlords Battlecry IIIAMD FireProLoki (biblioteka)IPhone 5

C (język programowania) do wyróżnienia

Hej, przez ostatni czas przebudowywałem artykuł o języku C głównie na podstawie standardu ISO oraz książki Język ANSI C Kernighana i Ritchiego. Moim podstawowym celem było doprowadzenie artykułu do stanu, w którym będzie się nadawał do wyróżnienia. Ze względu na to, że z wyróżnieniami w dziedzinie informatyki jest cienko i nie umiem ocenić, czy artykuł jest bliższy DA czy AnM, chciałbym prosić o pomoc w ocenie artykułu i podpowiedź, do jakiego wyróżnienia lepiej będzie go zgłosić. Jeżeli są jakieś braki, które warto wyeliminować przed nominacją, będę wdzięczny za ich wskazanie :).

PS. Ze względu na to, że za kilka dni wyjeżdżam na wakacje, to artykuł zgłoszę do wyróżnienia najprawdopodobniej dopiero w drugiej połowie lipca. Msz2001 (dyskusja) 21:33, 29 cze 2022 (CEST)

Hej @Msz2001, bardzo dobra robota. Chciałbym żeby więcej artykułów o językach tak wyglądało, a nie były jedynie zbiorami losowych listingów kodu ;) Jedyne co mnie uderzyło to ta wzmianka o "potencjalnie mylącej składni" w leadzie. Może warto by było to chociaż trochę rozwinąć, może jako przypis typu "uwaga". Co do tego czy AnM, czy DA, niestety chyba nie umiem podpowiedzieć, bo wyróżnione artykuły są tą częścią Wikipedii, którą się nigdy jakoś bardziej nie interesowałem. --katafrakt () 08:57, 3 lip 2022 (CEST)
  • Brakuje informacji o powszechnie używanych słowach kluczowych const i volatile oraz wszelakiej maści niestandardowych dodatkach na różnych platformach zwłaszcza w obsłudze różnych przestrzeni adresowych (far, near, sfr, xdata, idata itp. itd.) Poza tym super. Paweł Ziemian (dyskusja) 10:09, 3 lip 2022 (CEST)
Dzięki wielkie za ocenę, sugestie i wprowadzone zmiany. Jeśli macie ochotę edytować, to śmiało, a jeśli nie, to po powrocie z wyjazdu uzupełnię artykuł. :) Msz2001 (dyskusja) 22:53, 3 lip 2022 (CEST)

Właśnie zgłosiłem artykuł do medalu: Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/C (język programowania). Msz2001 (dyskusja) 18:20, 23 lip 2022 (CEST)

Mamy sobie taki szablon, który jest prawdziwym misz-maszem frameworków rzeczywiście używanych, takich które są już dawno nierozwijane (np. Kohana) oraz rzeczy, które w oczywisty sposób frameworkami nie są (JQuery, Node.js). Dobór pewnie powinien być wspierany przez główny artykuł, czyli Framework do aplikacji webowych, ale... wystarczy spojrzeć na ten artykuł ;) Wydaje mi się, że warto z tym coś zrobić, bo w obecnej formie więcej szkodzi niż pomaga. Albo trzeba stworzyć jakieś jasne kryteria, co w tym szablonie powinno być (tylko wspierane? tylko "istotne"? tylko wymienione w artykule-matce?), albo w ogóle go usunąć, na rzecz np. szablonów w obrębie jednej technologii. W wersji minimum, wyczyścić z tych oczywistych nie-frameworków. Czy ktoś ma jakieś pomysły albo rady? --katafrakt () 13:02, 8 sie 2022 (CEST)

Domeny internetowe bez źródeł

Jest tego sporo. Na razie przedstawiam krótką listę haseł, które jako ogryzki chciałbym przesączyć przez poczekalnię. Może jest jakieś uniwersalne kompendium, na podstawie którego da się je uźródłowić. Sławek Borewicz, → odbiór 07:55, 3 paź 2022 (CEST)

.cr, .fi, .id, .sn, .si, .mg, .cy, .mm, .hu, .ve, .mr, .gl, .li, .bt, .cg, .eg, .mz
Standardowo można by użyć rejestru IANA, ale mało tam ciekawych informacji poza nieco ukrytą datą rejestracji domeny. Przykładowo: https://www.iana.org/domains/root/db/hu.html --katafrakt () 16:54, 3 paź 2022 (CEST)
Matkaz1003, Szyign, Maleed, Poważny, WewekYT, siedzicie w informatyce. Wiedzielibyście, jak użyć tego rejestru do uźródłowienia powyższych haseł i jak odkryć te daty rejestracji? Sławek Borewicz (dyskusja) 07:50, 6 paź 2022 (CEST)
Myślę, że mógłbym coś zaproponować. Sam system (bez domen) opisany jest w standardach RFC, natomiast nazwy krajów idą wg. dwuznakowego kodu kraju ISO. Mógłbym się powołać na te źródła, dodatkowo dodać link do IANY jako źródło definitywnie wyznaczające nazwę wg. powyższych zaleceń.
Maleed (dyskusja) 14:19, 6 paź 2022 (CEST)
Maleed, chyba nikt nie ma przeciwwskazań. Chyba mógłbyś z jednym hasem spróbować, a potem można już seryjnie pozostałe uźródłowić. Sławek Borewicz (dyskusja) 15:16, 9 paź 2022 (CEST)
Widzę, że jednak jest problem z uźródłowieniem. Zgłoszę do poczekalni z sugestią zrobienia strony zbiorczej. Sławek Borewicz, → odbiór 08:48, 25 paź 2022 (CEST)
A jednak się dało. Katafrakt, analogicznie spróbowałem z .fi, tylko zmieniłem pole opublikowany na wydawca z linkiem wewnętrznym do IANA. Zastanawiałem się, czy dać tłumaczenie na polski (nie wiem, czy jest oficjalne), ale zostawiłem oprócz nazwy angielskiej, fińską. Może jednak link powinien być przy nazwie oryginalnej? Sławek Borewicz (dyskusja) 07:35, 26 paź 2022 (CEST)
@Sławek Borewicz to jest standardowy problem z tymi nazwami. Zwykle nie ma nigdzie oficjalnych ani nawet półoficjalnych (czyli np. przetłumaczonych przez branżowego dziennikarza) nazw. W tej sytuacji wolę już dać w linku nazwę oryginalną, a ewentualną twórczość własną z tłumaczeniem dać w nawias. W wypadku tej fińskiej organizacji moim zdaniem tym bardziej - lepiej mieć fińską niż angielską.
Co do samego kształtu przypisu - zaproponowany przez Ciebie jest moim zdaniem lepszy. Poprawię w tamtych dwóch przypadkach. --katafrakt () 08:04, 26 paź 2022 (CEST)

123kwiatek, Zack, Xmichciox, Mikolajpodbielski, znacie się na programowaniu. Możecie spojrzeć na powyższe hasło. W wersji angielskiej niestety również brakuje źródeł, ale tam jest definiowane jako program, a nie jako "narzędzie programowe". Da się coś takiego uźródłowić? Sławek Borewicz (dyskusja) 06:38, 31 paź 2022 (CET)

123kwiatek, Korektysta, Użytkownik3, bylibyście w stanie uźródłowić to hasło o metodzie Monte Carlo? W wersji angielskiej jest nawet sporo przypisów. Sławek Borewicz (dyskusja) 08:12, 15 lis 2022 (CET)

Dziękuję za pytanie, ale nie posługiwałem się dotąd terminem „filtru cząsteczkowego” i na pewno nie czuję się w tym biegły. Może kiedyś wrócę do tego hasła, ale mam jeszcze sporo krótszych edycji w kolejce. Korektysta (dyskusja) 20:27, 27 lis 2022 (CET)

OkuRin, Vebace, Ankry, czy jako eksperci od programowania moglibyście zajrzeć do tego hasła? Brakuje mu przypisów i niespecjalnie wiele wyjaśnia Za to w wersji angielskiej jest parę przypisów, które być może dałoby się wykorzystać. Sławek Borewicz (dyskusja) 05:58, 30 lis 2022 (CET)

Polak Węgier dwa bratanki, Tomrak, Netgo123, znacie się na Windowsach. Czy z tego da się zrobić hasło, czy lepiej przekierować do hasła DirectX? Sławek Borewicz (dyskusja) 07:52, 23 gru 2022 (CET)

JantekM, Paweł Biernacki, Iszkowski, czy moglibyście pomóc w uźródłowieniu powyższego hasła. Jesteście specjalistami z zakresu informatyki i dobrze znacie angielski, a w wersji angielskiej to hasło jest nieźle rozbudowane i uźródłowione. Sławek Borewicz (dyskusja) 07:03, 6 mar 2023 (CET)

MatiThePlayer, Merc777, jesteście specjalistami z zakresu informatyki. Czy moglibyście pomóc w uźródłowieniu tego hasła? Ololuki, ostatnio ty poprawiałeś, więc zwracam się z tym terminem również do ciebie. Sławek Borewicz (dyskusja) 14:50, 19 mar 2023 (CET)

VTK zdublowany artykuł

Cześć, natknąłem się na zdublowany artykuł o programie: Vtk i VTK pozdrawiam Revsson (dyskusja) 17:07, 17 mar 2023 (CET)

Przeniosłem część treści z Vtk do poprawnej nazwy VTK i zmieniłem na przekierowanie. Załatwione Ololuki (dyskusja) 12:33, 9 kwi 2023 (CEST)

AramilFeraxa, HAKERmedia, Pawelweg, czy jako specjaliści z zakresu informatyki bylibyście w stanie uźródłowić to hasło i nieco rozwinąć, aby było wiadomo, na czym ta metoda polega? W innych wersjach jest hasło nieco szerzej opisane i jest tam nawet parę przypisów. Hoa binh, Khan Tengri, czy wam jest znana taka metoda? Sławek Borewicz (dyskusja) 07:28, 8 kwi 2023 (CEST)

Szyign, Merc777, czy moglibyście pomóc z powyższym hasłem. W wersji angielskiej jest przekierowanie do en:DV, ale tam w sekcji o Digital Interface Format nie widzę nic o grafice rastrowej. Przemub, Ololuki, mogę tęż liczyć na wasze wsparcie? Sławek Borewicz (dyskusja) 09:37, 11 kwi 2023 (CEST)

Dorzucę jeszcze Common Intermediate Format. Tym razem w wersji angielskiej nie m przypisów. Sławek Borewicz, → odbiór 06:54, 13 kwi 2023 (CEST)

RafalskyCom, Gotar, znacie się na programowaniu, więc pewnie tematyka różnych -warów nie jest wam obca. Bylibyście w stanie uźródłowić to hasło? Do sprawdzenia jest źródło użyte w wersji angielskiej. Jcubic, może tobie udałoby się coś z tym zrobić. Sławek Borewicz (dyskusja) 08:15, 2 maj 2023 (CEST)

@Sławek Borewicz znalazłem jedno źródło w internecie tak na szybko. Wszystkie źródła to jakaś forma encyklopedii, gdzie jest to hasło. To które znalazłem to też encyklopedia, ale z magazynu PC Mag.
W Google Scholar jest chyba fajne źródło, ale nie można go sprawdzić, ponieważ jest tylko w formie cytatu. Parker, R. "Introducing 'Dribbleware': The Son of Vaporware." InfoWorld 9.26.10 (1987): 1987, nie wiem czy takie źródło można podać bez sprawdzania zawartości. -- Jakub T. Jankiewicz (@Jcubic) (zagadaj) 09:44, 2 maj 2023 (CEST)
Jcubic, Jeśli nie wiadomo jaka jest treść, ale warto byłoby źródło wykorzystać, można użyć szablonu {{Literatura}} w sekcji "Zobacz też". Sławek Borewicz (dyskusja) 05:55, 3 maj 2023 (CEST)
@Sławek Borewicz dodane. -- Jakub T. Jankiewicz (@Jcubic) (zagadaj) 17:03, 3 maj 2023 (CEST)
Bardzo dziękuję. Sławek Borewicz, → odbiór 06:28, 4 maj 2023 (CEST)

Mam kolejne kłopotliwe hasło. Nie dość że krótkie, to nie wiadomo, czego ono dotyczy. W pierwszym zdaniu to jest serwer, w drugim to jest proces. Skąd serwer otrzymuje "wiadomości z instrukcjami"? Przemub, Ololuki, moglibyście na to spojrzeć? Sławek Borewicz (dyskusja) 06:46, 6 maj 2023 (CEST)

@Sławek Borewicz tutaj chodzi o process wysyłania wiadomości, ale chyba warto to dodać aby była jasność -- Jakub T. Jankiewicz (@Jcubic) (zagadaj) 11:46, 6 maj 2023 (CEST)
@Sławek Borewicz Dodałem źródło, znalazłem też linkującą stronę ze złym linkiem Anonymizer, który poprawiłem. -- Jakub T. Jankiewicz (@Jcubic) (zagadaj) 11:57, 6 maj 2023 (CEST)
@Jcubic to źródło (helpleft.com) to jakaś anonimowa farma SEO z treścią wygenerowaną autotranslatorem w języku polskawym, niezgodna z WP:WER. Ololuki (dyskusja) 12:55, 6 maj 2023 (CEST)
@Ololuki Dzięki za czujność, źródło wydawało mi się wiarygodne, muszę bardziej uważać w przyszłości. Dodałem moje zmiany do dyskusji, nie chciałbym, aby ten tekst przepadł, mimo że źródło jest to SPAM SEO. @Sławek Borewicz Po polsku chyba nic się nie znajdzie w tym temacie więc poszukam w języku Angielski. Znalazłem coś bardziej wiarygodnego (płatne czasopismo prawnicze, ale jest dostępne online jak się poszuka). Mostyn, Michael M. (2000). The Need for Regulating Anonymous Remailers. International Review of Law, Computers & Technology, 14(1), 79–88. doi:10.1080/13600860054917 jest to ciekawa perspektywa. -- Jakub T. Jankiewicz (@Jcubic) (zagadaj) 22:18, 6 maj 2023 (CEST)
Bardzo dziękuję. To źródło chyba wystarczy. A co z tym Allegro? Nie m potwierdzenia w źródle? Sławek Borewicz, → odbiór 09:11, 7 maj 2023 (CEST)
@Sławek Borewicz No właśnie nie ma źródła, ale tak to działa to jest fakt, każdy kto kupuje na allegro odstaje anonimowe emaile, to pisze się wiadomość do sprzedawcy, niektórzy mogą mieć jakieś inne identyfikatory np. w treści wiadomości ale sam email jest anonimowy i przychodzi z allegro (widoczna jest tylko nazwa użytkownika). Szukałem na LinkedIN kogoś z marketingu kto pracuje w Allegro, kto może wie czy jest to gdzieś opisane, np. na jakimś blogu technicznym (czekam na odpowiedź), bo nie mogłem znaleźć żadnego źródła. Ja bym to zostawił, wiem że każda informacja musi mieć źródło, ale to jest tak oczywiste dla kogoś kto korzysta z Allegro (kto czyta email nadawcy) jak 2+2=4, oczywiście jak uważasz że nie powinno być takiej informacji nie popartej przypisem to można skasować. Ale jeszcze bym zaczekał może da się to sprawdzić. To jest fajny przykład tego typu narzędzia. -- Jakub T. Jankiewicz (@Jcubic) (zagadaj) 15:09, 7 maj 2023 (CEST)
Tu byłoby chyba parę przykładów. Sławek Borewicz, → odbiór 06:29, 8 maj 2023 (CEST)
Na en wiki też jest trochę przykładów, które można skopiować razem ze źródłami, po prostu wydawało mi się że przykład allegro będzie bardziej zrozumiały dla ludzi, bo bardzo dużo ludzi korzysta z allegro i może sobie to sprawdzić jak wyglądają wiadomości jak jeszcze tego nie widziali. -- Jakub T. Jankiewicz (@Jcubic) (zagadaj) 12:00, 8 maj 2023 (CEST)
Polska nazwa pojawia się w jakichś artykułach, ale raczej nie są to artykuły techniczne i nie znalazłem tam definicji. Może coś będzie w tej książce na s. 205-207, ale nie mam na razie do niej dostępu. Ololuki (dyskusja) 13:24, 6 maj 2023 (CEST)

W tym roku po raz ósmy organizujemy akcję BATUTA. Ochotników, którzy chcieliby wziąć w niej udział (niezależnie od codziennych działań na rzecz uźródławiania) zapraszam do zapisania na stronę Wikipedia:BATUTA 2023/Uczestnicy. W tej akcji, podobnie jak w poprzednich skupmy się na zmniejszaniu liczby haseł bez źródeł. Dla rezultatów działań czerwcowych (akcja potrwa przez cały czerwiec) została utworzona specjalna podstrona Wikipedia:BATUTA 2023/Zrobione. Poza artykułami uźródłowionymi można tam też dodawać wyeliminowane hoaxy i inne wątpliwe hasła, które ze względu na brak źródeł zostały usunięte. Jeśli macie jakieś życzenie odnośnie tematyki wikiprojektu, zgłoście na stronie dyskusji samej akcji Dyskusja Wikipedii:BATUTA 2023. Mamy jeszcze tydzień czasu, więc pewnie sporo da się do tego czasu przygotować. P.S. W tym roku (jak i w poprzedniej akcji) organizatorzy ze strony Stowarzyszenia Wikimedia Polska myślą o jakimś konkursie powiązanym z akcją, ale na razie jeszcze nie przedstawiono konkretów. H. Batuta (dyskusja) 16:54, 25 maj 2023 (CEST)

Poważny, AramilFeraxa, Zbyszek.michalak, jesteście specjalistami z zakresu informatyki. Czy bylibyście w stanie zweryfikować i uźródłowić to hasło? Na stronie dyskusji pojawiła się wątpliwość, wskazująca, że to nie był polski komputer. Autor nie reaguje na prośbę o podanie źródeł. Ololuki, czy tobie udałoby się to sprawdzić? Sławek Borewicz (dyskusja) 06:47, 26 maj 2023 (CEST)

Witam, Mógłbym spróbować zdobyć takie źródła. Ale termin raczej ok. miesiąca. Jeśli ktoś da radę wcześniej, to ja nie jestem odpowiednim kandydatem. Zbyszek (dyskusja) 18:37, 28 maj 2023 (CEST)

Tomrak, mkljczk, Ankry, specjalizujecie się w programowaniu. Moglibyście zweryfikować powyższe hasło? Obecna forma nadaje się raczej do słownika. W wersji angielskiej jest jakieś źródło, ale dobrze, aby na to spojrzeli fachowcy. Tam zresztą też są szablony ostrzegawcze. Sławek Borewicz (dyskusja) 06:07, 10 cze 2023 (CEST)

Dodam tu jeszcze jedno: SMSware. Wyszukuje mi to hasło razem z malware, choć w zobacz też jest beerware. Sławek Borewicz, → odbiór 07:41, 6 lip 2023 (CEST)
Nie bardzo wiem co ma jedno do drugiego. SMSware prawdopodobnie istnieje jako licencja (jest trochę źródeł, ale co ciekawe - właściwie tylko polskich). Czy zasługuje na osobny artykuł? Raczej nie. Może te wszystkie licencje typu beerware czy postcardware warto by zebrać w jeden artykuł, tylko nie wiem jak by się miał nazywać. PCMag używa nazwy "licencje prezentowe", ale nie wiem czy nie wymyślili tego sami. --katafrakt () 13:42, 6 lip 2023 (CEST)

Herr Diesel, Damian Deryngowski, Adm02, specjalizujecie się w sieciach komputerowych. Moglibyście pomóc w uźródłowieniu tego hasła? W wersji angielskiej jest nawet sporo przypisów. Sławek Borewicz (dyskusja) 07:43, 25 lip 2023 (CEST)

Dorzucę tu jeszcze hasło Maximum Segment Size. Też ma parę przypisów w wersji angielskiej. Sławek Borewicz, → odbiór 06:48, 8 sie 2023 (CEST)

Przykłady kodu w artykułach

W większości artykułów o językach programowania i technologiach na nich bazujących przykłady kodu są dość losowe, z pogranicza OR, częstokroć z dziwnymi konwencjami (np. zmienne po polsku). Generalnie moim zdaniem wprowadzają więcej nieładu do artykułu niż dodaje sensownej treści. Patrzę sobie na medalowe C (język programowania) i tam takich listingów jest jak na lekarstwo, a kiedy są - ilustrują precyzyjnie szeroko opisane zagadnienie.

Może powinniśmy zgodzić się na usunięcie większości listingów z obecnych artykułów i spróbować "zacząć od nowa" z takim właśnie zaleceniem - że przykłady kodu powinny być ilustracją do opisanego zagadnienia, a nie próbować dostarczyć ogólny "look&feel" języka czy frameworka?

Wołam @Msz2001 i @Paweł Ziemian bo wy mocno pracowaliście nad artykułem o C (a w tym projekcie Was nie ma), może więc macie jakieś spostrzeżenia co do używania fragmentów kodu w artykułach. --katafrakt () 09:56, 11 sie 2023 (CEST)

  • Tak, widywałem zapisy kodu albo pseudokodu algorytmu. Czasami faktycznie trochę to razi. Jednak więcej czasu poświęcam na sprzątanie szablonów cytowania niż na tworzenie nowych treści. Zaś wkład w artykuł o C był raczej epizodyczny. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:22, 11 sie 2023 (CEST)
Hej, sorki że dopiero teraz odpowiadam, ale na wakacjach przegapiłem powiadomienie stąd i tak jakoś zleciało :). Uważam, że (w większości miejsc) listing kodu źródłowego, pod kątem użyteczności ma taki charakter: albo pokazuje ci to, co w 90% już wiesz (bo np. znasz C, a czytasz o C++), albo przedstawia coś o czym nie masz zielonego pojęcia i praktycznie nic nie przyswoisz, bo i tak nie wiesz od czego zacząć i na co zwrócić uwagę.
Jest to problem, który szczególnie dotyczy wg mnie dwóch miejsc:
  • Przykładowy kod źródłowy w danym języku programowania – np. gdzieś jest program, który symuluje kostkę do gry i przy okazji robi sporo sprawdzeń (np. co najmniej cztery ścianki, jakieś rzucanie wyjątków przy podaniu stringa zamiast liczby itp.). O tyle o ile takie kody są napisane zazwyczaj poprawnie i dobrze realizują swoje zadanie, to moim zdaniem ich użyteczność w encyklopedii jest niewielka, bo nijak mają się do treści artykułu i zasadniczo jedyne, co wywołają to uczucie „jejku, ale dziwne, czarna magia” albo „o, to coś wygląda podobnie do tego, co już znam”.
  • Przykładowe implementacje algorytmów – algorytm jest koncepcją wyższego poziomu niż implementacja. O tyle, o ile fajnie jest móc natrafić na gotową i działającą implementację algorytmu, który potrzebuję, w pierwszym wyniku w Google, to jednak podanie przykładowej implementacji może rodzić problemy. Przede wszystkim warto by było, aby to nie był OR autora na zasadzie „przetestowałem trzy razy i działa”. Poza tym, przejście z pseudokodu do kodu wymaga przyjęcia pewnych założeń i pozbycia się niektórych koncepcji matematycznych (ten zbiór to będzie lista, kolejka, a może słownik?), które zaciemniają odbiór treści i ograniczają mniejszą lub większą „ogólność” algorytmu. Poza tym, dlaczego taki a taki algorytm ma być zaimplementowany tylko w np. C++? Może by jeszcze dorzucić Javę, C# i Pythona?
Z frameworkami (szczególnie tymi webowymi) jest też taki problem, że one się bardzo szybko zmieniają. I rodzi to ryzyko, że będziemy mieli kod, którego różne fragmenty będą stosowały dobre praktyki z różnych wersji – tu ktoś pamiętał, by coś zmienić, a kilka linijek dalej ktoś przeoczy.
Generalnie, uważam, że encyklopedia nie jest miejscem, gdzie pełne przykłady kodu mają sens. Wielokrotnie więcej osób będzie ich szukać na StackOverflow, a tutaj zaglądają raczej osoby zainteresowane treścią i wyjaśnieniem w prozie. Msz2001 (dyskusja) 10:40, 2 wrz 2023 (CEST)

XCOFF i inne formaty oraz polecenia

Hasło o formacie pliku w jednym systemie. Przemub, Miko101, Ololuki, da się z tego zrobić hasło, czy lepiej przekierować do COFF? Sławek Borewicz (dyskusja) 07:01, 31 maj 2023 (CEST)

I jeszcze jedno z tej parafii: CMD (format pliku). Sławek Borewicz, → odbiór 07:42, 6 lip 2023 (CEST)
To powinno wylecieć. Tytuł twierdzi że to "format pliku", ale treść jest o rozszerzeniu. Rozszerzenie nie jest niczym specjalnym, ot konwencją. --katafrakt () 13:45, 6 lip 2023 (CEST)
Znalazłem kolejne hasło tego typu: Adobe Illustrator Artwork z przypisem do pliki.wiki, ale tm się chyba zmieści wszystko. Sławek Borewicz, → odbiór 07:22, 6 wrz 2023 (CEST)
Do powyższego dodam fg (Unix). W wersji angielskiej jest przekierowanie do en:Job control (Unix). Marszap, MiniMiniBomba, Szyign, specjalizujecie się w informatyce. Moglibyście pomóc w uźródłowieniu tych haseł? Nux, Ololuki, czy to byłoby też w zakresie waszych zainteresowań? Sławek Borewicz (dyskusja) 06:53, 8 wrz 2023 (CEST)
Co do fg (Unix) uważam, że powinniśmy postąpić tak jak en.wiki. O samym poleceniu fg nie ma co pisać, lepiej stworzyć artykuł o systemie zarządzania zadaniami i tam wspomnieć o poleceniach fg i bg. MiniMiniBomba (dyskusja) 07:03, 8 wrz 2023 (CEST)
Też tak myślę (scalić do nowego artykułu o zdaniach). Do poleceń jeszcze `wait` na pewno warto by było dodać. Zdarzyło mi się używać takich do skryptów CI/CD. Częściej na pewno niż fg/bg. Nux (dyskusja) 20:15, 10 wrz 2023 (CEST)
fg/bg częściej się używa wraz ze skrótem CTRL+Z w sesjach interaktywnych, do tymczasowego wstrzymywania poleceń lub do uruchamiania wielu zadań w jednej sesji powłoki. Chyba głównie przydatne, gdy ma się dostępny tylko tryb tekstowy, bo w trybie graficznym wystarczy uruchomić kolejne okno lub zakładkę terminala. W skryptach do wykonania automatycznego raczej się tych poleceń nie stosuje. MiniMiniBomba (dyskusja) 23:21, 10 wrz 2023 (CEST)
Dziękuję za odpowiedzi. A dałaby się coś zrobić z hasłem Plikopartycja? To "udawanie" nie brzmi zbyt profesjonalnie. Sławek Borewicz, → odbiór 09:08, 11 wrz 2023 (CEST)
Pewnie można zamienić "udający" na symulujący. Choć najlepiej byłoby znaleźć źródło i zobaczyć jak w nim jest to "udawanie" określone. MiniMiniBomba (dyskusja) 10:26, 11 wrz 2023 (CEST)

Prośba o ocenę artykułu

Cześć, mam artykuł i chciałbym się dowiedzieć czy według was ten artykuł może zostać artykułem na medal. Macie jakieś uwagi proszę pisać, bardzo mi się to przyda. Informacje o artykule: "Obliczenia kwantowe" Nicdragon (dyskusja) 00:12, 2 wrz 2023 (CEST)

Hej! Fajnie, że zająłeś się działką kwantową, bo ona u nas raczej leży :).
  • Przede wszystkim zastanowiłbym się, czy ten artykuł nie powinien się nazywać Informatyka kwantowa. Co prawda i.k. to pojęcie szersze od samych obliczeń, ale z drugiej strony wiele terminów jest dla obu zakresów wspólnych.
  • Mam też taką ogólną uwagę, dotyczącą przypisów. Na Wikipedii przypis służy do potwierdzenia informacji (tylko tyle i aż tyle). Oznacza to, że np. w zdaniu: To właśnie stan superpozycji[10] q-bitów stanowi źródło ich potencjału obliczeniowego. Dzięki temu potrafią równocześnie wykonywać wiele operacji, co ma znaczenie w zagadnieniach, takich jak rozwiązywanie problemów optymalizacyjnych czy faktoryzacja dużych liczb w algorytmie Shora. istniejący przypis [10] jest zbędny, natomiast należy podać taki, który faktycznie wskaże, że potencjał obliczeniowy wynika z superpozycji. Ta uwaga dotyczy wielu miejsc, szczególnie tych, gdzie w środku zdania pojawia się sznureczek przypisów.
  • Po polsku bit kwantowy to kubit, a nie k-bit lub q-bit.
  • Kwestia praw autorskich: pliki Plik:Dekoherencja kwantowa.jpg, Plik:Splatanie-kwantowe.jpg, Plik:Intel-komputery-kwantowe-infografika.jpg, Plik:Quantum-interference.jpg, Plik:Integracja obliczeń kwantowych z aplikacjami klasycznymi Azure Quantum Azure Key Vault Azure.svg, Plik:Najdrozszy-komputer-na-swiecie.webp pochodzą z internetu i nie są udostępnione na wolnych licencjach. To oznacza, że nie możesz ich wgrywać na Wikipedię (konkretnie, Wikimedia Commons) i wykorzystywać w artykułach. Ponadto, część z nich to reklamówki lub grafiki, które mają ładnie wyglądać na stronach dostawców usług, a nie dobrze ilustrować zagadnienie fizyczne.
  • Kompozycja artykułu. W tej chwili artykuł składa się z iluś sekcji, opisujących bardzo różne tematy. Na przykład informacje o superpozycji czy splątaniu itp. powinny znaleźć się raczej w artykułach na te tematy. W tym o informatyce/obliczeniach kwantowych powinno to być ułożone w taki sposób, że dowiadujemy się, co wynika z tamtych zagadnień dla obliczeń kwantowych, ale niekoniecznie czytelnik musi się przebijać przez pełny ich opis. (Przez analogię: w artykule procesor nie ma szczegółowo opisanej fizyki prądu elektrycznego i nie powinno jej tam być).
  • Gdyby artykuł miał być wyróżniony medalem, to według mnie powinien opierać się również na pracach naukowych z dziedzin kwantowych – niekoniecznie tych najświeższych, ale choćby takich, które stanowią podwaliny pod całe obliczenia kwantowe.
Pozdrawiam, Msz2001 (dyskusja) 11:11, 2 wrz 2023 (CEST)
Bardzo dziękuje Nicdragon (dyskusja) 11:27, 2 wrz 2023 (CEST)

.cym i inne domeny

Domena zaproponowana, ale powstała .cymru i ma osobne hasło w wersji angielskiej. O .cym też jest hasło, ale uźródłowione głównie prasówką. Katafrakt, Ololuki co proponujecie? Sławek Borewicz (dyskusja) 06:46, 27 lip 2023 (CEST)

To jakaś skomplikowana historia. "Zaproponowana", ale nie widzę przez kogo. Z tego, co znalazłem, było jakieś stowarzyszenie mocno walczące o tę domenę, ale w końcu nic z tego nie wyszło. Potem niby domena została obiecana Kajmanom, ale one mają już .ky. A na dodatek nie ma żadnego śladu po tym na stronach IANA (przynajmniej nie znalazłem). --katafrakt () 11:53, 27 lip 2023 (CEST)
Mam teraz problem z wyszukaniem źródeł dla .укр. Jak to wyszukać w adresie iana.org? W każdym razie w wersji angielskiej jest sporo przypisów, choć większość to prasówka. Sławek Borewicz, → odbiór 08:13, 12 wrz 2023 (CEST)
tutaj jest --katafrakt () 08:42, 12 wrz 2023 (CEST)
Rozbudowałem nieco artykuł na tej podstawie. Przydała by się jeszcze sekcja o tym jak się ma stara domena .ua do tej nowej, ale na szybko żadnych źródeł nie znalazłem, a nie mam teraz czasu na większe poszukiwania. --katafrakt () 09:55, 12 wrz 2023 (CEST)
Bardzo dziękuję. Sławek Borewicz, → odbiór 07:57, 13 wrz 2023 (CEST)
Katafrakt, Ololuki, tym razem znalazłem termin bardziej ogólny: domena podpięta. To termin występujący formalnie w jakiejś dokumentacji, czy jedynie żargonowy? W Google Scholar nie występuje, nie ma też linków interwiki. Sławek Borewicz (dyskusja) 06:52, 10 lut 2024 (CET)
Mi się wydaje że to jest stan domeny, coś jak "zaparkowany samochód", nie bardzo wymagający osobnego hasła. Ale wołam @KrzysztofPoplawski jako specjalistę od tematu domen. --katafrakt () 18:08, 20 lut 2024 (CET)
To chodzi o sposób podpięcia do serwera - są 2 opcje konfiguracyjne: parkowanie lub podpinanie (tzw). Hasło bardzo stare (2005) i na ten moment ciężko o źródła inne niż firmy hostingowe, ale wciąż szukam. Krzysztof Popławski 18:30, 20 lut 2024 (CET)
No generalnie to trzeba by przepisać. Chwile zajmie, bo poszukam czegoś w innych językach niż pl. Krzysztof Popławski 18:33, 20 lut 2024 (CET)
Zgłosiłem do usunięcia. Krzysztof Popławski 19:05, 20 lut 2024 (CET)
Odnośnie .cym tutaj ostateczny wynik z dobrym opisem i tutaj Krzysztof Popławski 18:40, 20 lut 2024 (CET)

Druga część zdania to jakiś erzac przypisu. Polak Węgier dwa bratanki, ZajeliWszystkieNicki, Borneq, specjalizujecie się w programowaniu. Moglibyście pomóc w faktycznym uźródłowieniu tego hasła? Ololuki, Jcubic, dalibyście radę dotrzeć do tego tekstu w linkowanym czasopiśmie? Sławek Borewicz (dyskusja) 07:43, 16 wrz 2023 (CEST)

@Sławek Borewicz jeśli znajdę czas to nawet dziś się za to zabiore. ZajeliWszystkieNicki (dyskusja) 08:38, 16 wrz 2023 (CEST)
@Sławek Borewicz Nie znalazłem prawie nic na temat tego języka, znalazłem w en wiki czerwony link ale tam chyba ktoś się zastanawiał czy KISS reguła nie powinno być KISS programming language en:Talk:Kiss_(band)/Archive_1. Znalazłem też ten link https://programminglanguages.info/language/kiss/ gdzie jest tylko tyle ile w Wikidata. I taką dziwną stronę glosbe.com, to jest słownik gdzie język KISS jest podany jest jako przykład. (i link nawet nie przechodzi przez filtr).
Chyba za mało aby artykuł się nadawał do Wikipedii, więc bym sugerował skasować (do poczekalini). Chyba że @ZajeliWszystkieNicki chce jeszcze spróbować czegoś poszukać. -- Jakub T. Jankiewicz (@Jcubic) (zagadaj) 12:01, 16 wrz 2023 (CEST)
@Jcubic znalazłem chwilę czasu i trochę pogooglałem i na jakiś ślad natrafiłem, znajduje się w liście języków, ale niestety link nie działa i nie można poznać szczegółów. Więc być może taki język faktycznie istniał, ale prawdopodobnie szybko umarł, przez co nie ma żadnych szczegółów. Więc jak nic więcej się nie znajdzie to artykuł do usunięcia. ZajeliWszystkieNicki (dyskusja) 12:45, 16 wrz 2023 (CEST)
Jeszcze tutaj w artykule jest wspomniane o KISS, ale wygląda na to, że to język który się nie przyjął. ZajeliWszystkieNicki (dyskusja) 12:48, 16 wrz 2023 (CEST)
Link z listy języków został zarchiwizowany ale treść jest taka sama jak opis linka: "KISS - Early system on IBM 650. Listed in CACM 2(5):16 (May 1959)." Ololuki (dyskusja) 17:43, 17 wrz 2023 (CEST)

Szablon:Polecenia systemów DOS / MS-DOS i Windows

Cześć,

Zerknie ktoś na mój szablon z poleceń języka bat(ch) w Windowsie (oraz DOS i MS-DOS)?

Szablon:Polecenia systemów DOS / MS-DOS i Windows

Trochę go rozbudowałem i poprawiłem, a cały czas wisi na stronie dyskusji.

Na angielskiej wiki jest nieźle rozbudowany: en:Template:Windows commands.

Mile widziane sugestie co jeszcze można by w nim poprawić.

Pozdrawiam,

FGR Fegres (dyskusja) 10:30, 14 lis 2023 (CET)