Filippi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Położenie Filippi

Filippi (łac. Philippi, gr. Φἱλιπποι Philippoi) - starożytne miasto i kolonia rzymska na wybrzeżu wschodniej Macedonii. Położone na Via Egnatia.

Nazwa została nadana miastu na cześć Filipa Macedońskiego, który je założył w 356 roku p.n.e. na miejscu twierdzy Krenides, zdobytej przez niego i zaludnionej osadnikami macedońskimi. Wcześniej była to kolonia Tazos.

Filippi zostało zajęte przez Rzymian w 168 roku p.n.e.

W okolicy miasta w 42 r. p.n.e. wojska Antoniusza i Oktawiana Augusta zwyciężyły siły zabójców Cezara - Brutusa i Kasjusza (Bitwa pod Filippi). Część legionistów została osiedlona w okolicach miasta, które zyskało nazwę Colonia Victrix Philippensium. W 30 roku p.n.e. cesarz August uznał Filippi za kolonię rzymską i przesłał więcej kolonistów.

W Filippi działał apostoł Paweł i tam w 49 lub 50 roku w czasie jego drugiej podróży misyjnej powstała pierwsza na kontynencie europejskim wspólnota chrześcijańska. Paweł odwiedził miasto jeszcze dwukrotnie w roku 56 i 57. List do Filipian datowany jest na lata 54-55 i pokazuje wyniki nauk przez niego głoszonych.

W X w. siedziba metropolity bizantyjskiego. Od XIII w. na skutek powstania Kawali zaczął się upadek Filippi. Do dziś zachowały się fragmenty agory, biblioteki, palestry, teatru, murów miejskich i dwóch bazylik chrześcijańskich z V i VI w.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons