Final Fantasy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Final Fantasy
Final Fantasy wordmark.svg
Producenci Square Enix
Wydawcy Square Enix
Projektant Hironobu Sakaguchi
Kompozytor Nobuo Uematsu
Platformy Java, Google Android, Game Boy Advance, iOS, MSX, Nintendo DS, Nintendo Entertainment System, GameCube, Microsoft Windows, PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Portable, Super Nintendo Entertainment System, Wii, WonderSwan, Xbox 360
Gatunek jRPG

Final Fantasy (jap. ファイナルファンタジー Fainaru Fantajī?)japońska seria gier, filmów i mangi z gatunku fantasy, stworzona przez Hironobu Sakaguchiego i produkowana przez firmę Square Enix. Seria skupia się głównie na grach, które łączą w sobie gatunki fantasy i fantastykę naukową, a w kwestii rozgrywki cechują je rozbudowane elementy jRPG. Powstało ponadto kilka filmów animowanych na bazie gier, anime i duża ilość mangi. Seria ma swój początek w 1987 roku, kiedy to firma postanowiła wydać swoją ostatnią grę na konsolę Nintendo Entertainment System (stąd też tytuł gry – Final Fantasy, czyli Finałowa Fantazja). Gra jednakże okazała się na tyle kasowym sukcesem, że uratowała firmę od bankructwa i spowodowała stworzenie kolejnych sequeli, prequeli, remake'ów i spin-offów.

Pomimo iż każda gra przedstawia inną historię i innych głównych bohaterów, gry same z siebie prezentują bardzo podobny typ rozgrywki, opierający się na zwiększaniu poziomu doświadczenia postaci, zwiedzaniu świata (bądź światów) i pokonywaniu sił ciemności.

Seria stała się ogromnym sukcesem na całym świecie, sprzedając się w milionowych nakładach i otrzymując bardzo wysokie oceny od recenzentów. Jest ona najlepiej sprzedającą się serią gier od Square Enix i jedną z najlepiej sprzedających się serii gier w historii, pojawiła się również siedmiokrotnie w Księdze Rekordów Guinnessa w wydaniu z 2008 roku. W czerwcu 2011 roku Square Enix poinformowało, że wszystkie gry z serii sprzedały się w ilości ponad 100 milionów egzemplarzy[1].

Gry[edytuj | edytuj kod]

Istnieje pewne zamieszanie z numeracją gier z serii, spowodowane tym, że nie wszystkie gry z serii wydano w Stanach Zjednoczonych. Z sześciu oryginalnych gier na konsole NES i SNES w USA ukazały się tylko trzy: Final Fantasy I, Final Fantasy IV i Final Fantasy VI. W celach marketingowych zmieniono więc amerykańską numerację – Final Fantasy IV stało się tam Final Fantasy II, a Final Fantasy VIFinal Fantasy III. Zmiany nie polegały tylko na numeracji: amerykańska FFII różniła się od japońskiej FFIV tym, że gra była prostsza, zrezygnowano również z niektórych komend, śmiesznych scen czy przedmiotów. Wprowadzona również została drobna cenzura. Numerację ostatecznie ujednolicono kolejną częścią gry – Final Fantasy VII, która została wydana z tym samym numerem na wszystkich kontynentach i po niej zmiana numeracji gier z serii nie miała już miejsca.

Tytuły[edytuj | edytuj kod]

Gry[edytuj | edytuj kod]

Seria główna[edytuj | edytuj kod]
Sequele[edytuj | edytuj kod]
Historia z FFVII[edytuj | edytuj kod]
Fabula Nova Crystallis[edytuj | edytuj kod]
Tactics[edytuj | edytuj kod]
Legend[edytuj | edytuj kod]
Crystal Chronicles[edytuj | edytuj kod]
Pozostałe[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Fabularne[edytuj | edytuj kod]
Dokumentalne[edytuj | edytuj kod]

Seria[edytuj | edytuj kod]

Gry z serii Final Fantasy należą do gatunku jRPG ze względu na specyfikę azjatyckich gier RPG, gdzie szczególny nacisk kładziony jest na fabułę, psychikę bohaterów oraz rozwój postaci. Cechą charakterystyczną dla serii jest zagmatwana fabuła – niektóre fakty z początku gry nabierają znaczenia pod koniec przygody, często okazuje się, że bohaterowie są wykorzystywani przez jakąś tajemną, nieznaną im siłę. Każda gra z serii czymś zaskakuje i jej fabuła jest trudna do przewidzenia.

W serii Final Fantasy utrwalił się specyficzny podział poszczególnych części. Do głównego nurtu serii należą gry z numeracją rzymską. Te gry nie łączą się ze sobą bezpośrednio – mają innych bohaterów, ich akcja dzieje się w innych światach. To, co świadczy o tym, że to pozycje z jednej serii, to elementy wspólne dla większości części, jak statki powietrzne, chocobo czy summony/eidolony. Jeśli jakaś gra ma swoją kontynuację czy prequel, to jest to widoczne w tytule – jest w nim odpowiedni numer (np. Final Fantasy X-2) lub tytuł właściwej gry (Crisis Core: Final Fantasy VII).

Square Enix stworzyło także części, które uznawane są za pozycje poboczne – zazwyczaj były to gry tworzone przy mniejszym nakładzie kosztów czy, po 1997 roku, na konsole inne niż PlayStation, co nie znaczy, że zawsze były to gry gorsze, jednak przeważnie nastawione bardziej na akcję niż fabułę. Gry te nie mają numerów w tytułach (Final Fantasy Tactics, Final Fantasy Crystal Chronicles) i można w nich znaleźć aluzje do głównych części serii (np. w Final Fantasy Tactics pojawiają się postaci z Final Fantasy VII).

Przypisy

  1. Patryk Purczyński: Sto milionów serii Final Fantasy (pol.). gram.pl, 2011-06-07. [dostęp 2012-02-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]