I Will Always Love You

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

I Will Always Love You – piosenka country napisana i zaśpiewana po raz pierwszy przez Dolly Parton w 1973, oraz wydana na singlu 13 czerwca 1973. Ogromną popularność piosenka zyskała jednak znacznie później, po wykonaniu jej przez Whitney Houston na potrzeby ścieżki dźwiękowej filmu Bodyguard. Piosenka zamieszczona na soundtracku (19 listopada 1992), kilkanaście dni wcześniej została wydana na singlu (3 listopada 1992). Wersja Houston okazała się wielkim sukcesem o wymiarze międzynarodowym, pojawiając się na 68. miejscu w zestawieniu największych piosenek wszech czasów opublikowanym przez magazyn Billboard[1].

Historia powstania utworu[edytuj | edytuj kod]

Dolly Parton napisała I Will Always Love You dla Portera Wagonera, muzyka country. Parton prowadziła wspólnie z nim program telewizyjny, a kiedy podjęła decyzję o odejściu z programem i z samym Wagonerem, swoje pożegnanie wyraziła tą właśnie piosenką. Piosenka mówi o świadomym rozstaniu z mężczyzną i niemożności osiągnięcia spełnienia w związku. Parton podkreśliła to znaczenie w ostatnim wersie piosenki, wyznając, że nie jest ona tym czego temu mężczyźnie potrzeba. Piosenkarz jednak pozwał Parton do sądu, zarzucając jej złamanie umowy i odejście z programu[2].

Singel Whitney Houston[edytuj | edytuj kod]

Piosenka w wykonaniu Whitney Houston została okrzyknięta przebojem i wspięła się na szczyty list przebojów. Popularność zaowocowała wieloma nagrodami, w tym dwiema statuetkami Grammy. Wbrew intencjom Parton, była postrzegana jako ballada miłosna ze szczęśliwym zakończeniem[2].

Singel zadebiutował na 40. miejscu na amerykańskiej liście Billboard Hot 100, po czym poszybował w górę stając się niecałe dwa tygodnie później dziesiątym numerem jeden piosenkarki. Przebywał na wielu różnych zestawieniach Billboardu, zajmując przez 14 tygodni miejsce na czele zestawienia Hot 100 Singles Sales (najdłużej w przypadku jakiejkolwiek wokalistki, później ten rekord wyrównała Mariah Carey piosenką We Belong Together) oraz 11 tygodni na pierwszym miejscu Hot 100 Airplay.

I Will Always Love You znalazł się na 4. miejscu w zestawieniu najlepiej sprzedających się (dochodowych) kobiecych singli w historii (na 3. w zestawieniu wokalistek - zaraz po My Heart Will Go On Céline Dion oraz Tik Tok Keshy), zajmując ostatecznie 16. miejsce na liście najlepiej sprzedających się singli na świecie w zestawieniu wszech czasów (rozszedł się w nakładzie ponad 12 mln egzemplarzy)[3]. Piosenka okazała się największym hitem w historii wydawnictwa Arista Records.

Przypisy

  1. The Billboard Hot 100 All-Time Top Songs (ang.). Billboard.com. [dostęp 2012-02-13]. [zarchiwizowane z adresu 2012-05-26].
  2. 2,0 2,1 Dekoder: o czym jest piosenka "I Will Always Love You" (pol.). muzyka.onet.pl, 2013-02-08. [dostęp 2013-02-10].
  3. Behind the glitter and glitz, the real Dolly Parton shines (ang.). Seattle Post-Intelligencer. [dostęp 2012-02-13].