Jane Seymour (aktorka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy aktorki. Zobacz też: Jane Seymour królowa Anglii.
Jane Seymour
Jane Seymour (2010)
Jane Seymour (2010)
Imię i nazwisko Joyce Penelope Wilhelmina Frankenberg
Data i miejsce urodzenia 15 lutego 1951
Wielka Brytania Londyn, Wielka Brytania
Strona internetowa

Jane Seymour, właśc. Joyce Penelope Wilhelmina Frankenberg (ur. 15 lutego 1951 na przedmieściu Londynu (Hayes, Hillingdon) - brytyjska aktorka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie jej ojca Johna Frankenberga, z zawodu lekarza położnika, zmarłego w 1990, pochodzili z Polski i Niemiec, byli Żydami. Dziadek aktorki pochodził z Płocka. Matka, Mieke Frankenberg (ur. 30 stycznia 1914 w Deventer, zm. 3 października 2007 w Middlesex), była holenderską pielęgniarką, w latach II wojny światowej pracującą w Indonezji, później więźniarką japońskiego obozu jenieckiego[1], gdzie przyszło jej nieść pomoc rannym w skrajnie trudnych warunkach (m.in. brak lekarstw). Po wojnie osiadła w Anglii i wyszła za mąż za Johna Frankenberga, z którym oprócz córki Joyce (późniejszej Jane Seymour) miała jeszcze dwie córki[2].

Joyce Frankenberg marzyła o karierze baletnicy (debiutowała jako 13-latka), jednak kontuzja kolana przekreśliła plany, postanowiła więc spróbować aktorstwa. W tym celu wymyśliła sobie pseudonim "Jane Seymour". Ma na koncie ponad 60 ról (na ekranie od 1969). Czterokrotnie zamężna (m.in. z Michaelem Attenborough, synem Richarda). Obecny mąż, James Keach, wspólnie z żoną, reżyserował i produkował filmy, w których zagrała (m.in. "The New Swiss Family Robinson", "A Memory In My Heart" czy popularny serial "Dr Quinn").

Jane zdobyła statuetkę Złoty Glob, uwielbia konie, maluje, pisze książki, ma dwa domy - w Malibu i zabytkowy w Anglii. Ostatnio rzadko pojawia się na ekranie. Zaangażowana w działalność UNICEF. Otrzymała Order Imperium Brytyjskiego. Wzięła udział w V edycji Tańca z gwiazdami z Tonym Dovolanim zajęła 6 miejsce.

Filmografia (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Jane Seymour (1994)

Mieke Frankenberg[edytuj | edytuj kod]

Mieke Frankenberg (ur. 30 stycznia 1914 w Deventer w Holandii, zm. 1 października 2007 w Hillingdon w Anglii) - matka aktorki Jane Seymour, z zawodu pielęgniarka[3]. Urodziła się w Holandii, lecz mieszkała w ówczesnych Holenderskich Indiach, byłej kolonii holenderskiej obejmującej obszar dzisiejszej Indonezji. Podczas II wojny światowej dostała się do niewoli japońskiej i spędziła trzy i pół roku w obozie koncentracyjnym tzw. Jappenkamp na Jawie[1]. Pomagała tam rannym nie mając do dyspozycji lekarstw, a jedynie doświadczenie zdobyte podczas pracy dla Czerwonego Krzyża. Po wojnie wyjechała do Anglii, gdzie prowadziła firmę importową. W 1950 poślubiła lekarza Johna Benjamina Frankenberga (zm. w 1990). Mieli wspólnie trzy córki: Joyce, Anne Gould i Sally. Zmarła mając 92 lata z powodu komplikacji wywołanych udarem mózgu.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]