Janet Royall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Janet Royall
BaronessRoyallPortrait.jpg
Data i miejsce urodzenia 20 sierpnia 1955
Gloucester
Wielka Brytania Przewodnicząca Izby Lordów
Przynależność polityczna Partia Pracy
Okres urzędowania od 3 października 2008
do 11 maja 2010
Poprzednik lady Ashton
Następca lord Strathclyde

Janet "Jan" Anne Royall, baronowa Royall of Blaisdon (ur. 20 sierpnia 1955 w Gloucester) – brytyjska polityk, członkini Partii Pracy, minister w rządzie Gordona Browna.

Jest córką Basila i Myry Royall. Wykształcenie odebrała w Royal Forest of Dean Grammar School oraz w Westerfield College na Uniwersytecie Londyńskim. W 1977 r. uzyskała tam tytuł bakałarza z języka hiszpańskiego i francuskiego.

W latach 80. była doradcą lidera laburzystów Neila Kinnocka, współpracowała z nim także gdy był on członkiem Komisji Europejskiej. W 2003 r. została szefową Urzędu Unii Europejskiej w Walii. Nominacja ta była krytykowana, a przeciwnicy pani Royall określali tę nominację mianem "politycznej"[1].

25 czerwca 2004 r. otrzymała dożywotni tytuł baronowej Royall of Blaisdon i zasiadła w Izbie Lordów[2], gdzie została rządowym whipem. Zajmowała się również sprawami zdrowia, rozwoju międzynarodowego oraz spraw zagranicznych. W styczniu 2008 r. został głównym whipem w Izbie Lordów i objęła związane z tym urzędem stanowisko kapitana Gentlemen-at-Arms. Została również członkiem Tajnej Rady[3]. Po przebudowie gabinetu w październiku 2008 r. lady Royall objęła stanowiska Lorda Przewodniczącego Rady i przewodniczącego Izby Lordów[4]. 5 czerwca 2009 r. utraciła stanowisko Lorda Przewodniczącego, w zamian zostając Kanclerzem Księstwa Lancaster. Pozostała na tym stanowisku do przegranych wyborów w 2010 r.

Jej zainteresowania obejmują książki, podróże, ogrodnictwo i pływanie. Jest żoną Stuarta Hercocka i ma z nim troje dzieci - córkę Charlie i synów Edwina i Henry'ego.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]