Jeremiasz Barański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jeremiasz Lech Barański
Baranina
Data i miejsce urodzenia 23 listopada 1945
Polska Sopot
Data i miejsce śmierci 7 maja 2003 (samobójstwo)
Austria Wiedeń

Jeremiasz Lech Barański ps. Baranina (ur. 23 listopada 1945 w Sopocie, zm. 7 maja 2003 w Wiedniu) – polski przestępca, jeden z przywódców gangu pruszkowskiego.

Przywódca grupy przestępczej działającej w Polsce, Niemczech i Austrii nazwanej "grupą Baraniny", będącej odłamem gangu pruszkowskiego. Prowadził interesy z Andrzejem Kuną i Aleksandrem Żaglem, którzy byli organizatorami wiedeńskiego spotkania Jana Kulczyka z Władimirem Ałganowem w lipcu 2003 roku.

W latach 90. w wyniku współpracy z tajnym oficerem grupy operacyjnej policji austriackiej EDOK, zajmującej się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej porucznik Josef B., nadinspektor Johann H. i Thomas S. odpowiadający za kontakty EDOK z Biurem Austriackiego MSW ds. Stosunków Wewnętrznych, skazani zostali za "ujawnianie organizacji mafijnej tajnych informacji z baz danych policji". Ich odbiorcą miał być Jeremiasz Barański, który przekonał swoich oficerów prowadzących do pracy dla zorganizowanej przestępczości. Samą formację EDOK, z powodu ujawnionego skandalu, zlikwidowano[1]. Były współpracownik SB. Jeremiasz Barański był podejrzewany o kierowanie gangiem pruszkowskim w Wiedniu.

Był zamieszany w sprawę zabójstwa generała policji Marka Papały oraz w sprawę zlecenia zabójstwa byłego ministra sportu Jacka Dębskiego[2]. Prawdopodobnym motywem zlecenia tego zabójstwa były rozliczenia finansowe między Jeremiaszem Barańskim a Jackiem Dębskim[3][4]. W marcu 2003 roku Halina Galińska ps."Inka" przyznała się do winy i potwierdziła że to Jeremiasz Barański zlecił zabójstwo byłego ministra sportu Jacka Dębskiego[5].

W dniu 9 kwietnia 2003 roku miała miejsce pierwsza próba samobójcza Jeremiasza Barańskiego. Wypił wtedy środek czyszczący i z objawami zatrucia został przewieziony do wiedeńskiego szpitala[6]. Jeremiasz Barański popełnił samobójstwo 7 maja 2003 roku około godziny piątej rano w wiedeńskim więzieniu, wieszając się na pasku od spodni[7].

Dzień przed samobójstwem miał widzenie z żoną, ale nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną samobójstwa.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]