Jerzy Sienkiewicz (powstaniec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jerzy Sienkiewicz
Rudy
kapral podchorąży kapral podchorąży
Data i miejsce urodzenia

1927
Warszawa

Data i miejsce śmierci

1 sierpnia 2014
Warszawa

Przebieg służby
Siły zbrojne

AK Armia Krajowa

Formacja

Szare Szeregi

Jednostki

III Zgrupowanie Konrad

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa, powstanie warszawskie

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (od 1941)

Jerzy Sienkiewicz ps. Rudy, Brenner (ur. 1927, zm. 1 sierpnia 2014 w Warszawie[1]) – kapral podchorąży Armii Krajowej, powstaniec warszawski.

Okres II wojny światowej[edytuj | edytuj kod]

Od maja 1941 w Szarych Szeregach, konspiracyjnym ZHP. Dwukrotnie, w mundurze Luftwaffe, w lutym i w kwietniu 1944, jako kurier Komendy Głównej przewoził pocztę do 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Przed powstaniem warszawskim został przydzielony do Zgrupowania „Konrad” i walczył w jego szeregach.

Godzina „W” zastała go na Powiślu, w domu przy ul. Solec 24. Był dowódcą grupy szturmowej ze zgrupowania AK por. „Konrada”, którego zadaniem było zajęcie warszawskiego przyczółka mostu Poniatowskiego[1].

Potem walczył przez tydzień na Czerniakowie w 3. kompanii Zgrupowania „Kryska”. 4 sierpnia odpierał atak niemieckiej kolumny zmechanizowanej, która uderzyła na Czerniaków, cofając się z Pragi przez most Poniatowskiego. W nocy z 5 na 6 sierpnia wyprowadził swoją grupę na Mokotów.

Po przejściu na Mokotów znalazł się w dywizjonie 1 pułku szwoleżerów marszałka Józefa Piłsudskiego, grupie bojowej oficerów i podoficerów pod dowództwem por. Aleksandra Tyszkiewicza ps. „Góral”. Na Mokotowie był w grupie pierwszych powstańców, którzy wkroczyli na ulicę Belgijską, na której niemieccy żandarmi dokonali masakry cywilów[2].

27 września przeszedł kanałami do Śródmieścia. Do chwili kapitulacji powstania dowodził obroną budynku przy ulicy Nowogrodzkiej.

Po kapitulacji powstania wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Uciekł z kolumny jenieckiej tuż przed obozem w Ożarowie.

Okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

Działał w konspiracji, od 2 sierpnia 1945 w delegaturze Sił Zbrojnych. Aresztowany i zwolniony. Ponownie aresztowany w listopadzie 1945, i ostatecznie w 1949 aresztowany przez UB pod zarzutem szpiegostwa dla Amerykanów (Od trzech lat był polskim szefem amerykańskiej misji poszukującej lotników USA zaginionych na terenie Polski)[1]. W więzieniu siedział razem z Władysławem Bartoszewskim i Kurtem Fischerem (niemieckim zbrodniarzem wojennym). Skazany na 9 lat więzienia. Jako więzień pracował m.in. w kamieniołomach wapiennych w Bielawie koło Inowrocławia[3] Zwolniony w 1955[3].

Po wyjściu na wolność pracował w budownictwie, od 1961 do emerytury prowadził zakład rzemieślniczy[3].

Był konsultantem tekstów o powstaniu warszawskim publikowanych w „Gazecie Stołecznej”[1].

Dzięki jego staraniom upamiętniono tablicą pamiątkową męczeństwo więźniów NKWD i UB w budynku przy ul. Strzeleckiej 8 w Warszawie[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy S. Majewski, 1 sierpnia zmarł Jerzy Sienkiewicz „Rudy”, „Gazeta Stołeczna” Sobota-niedziela 2-3 sierpnia 2014, s. 2.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Jerzy S. Majewski, 1 sierpnia zmarł Jerzy Sienkiewicz „Rudy”, „Gazeta Stołeczna” Sobota-niedziela 2-3 sierpnia 2014, s. 2.
  2. Wyborcza.pl [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2017-11-24].
  3. a b c Relacja Jerzego Sienkiewicza w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiego (dostęp: 3 sierpnia 2014 r.).
  4. a b Wywiad z Jerzym Sienkiewiczem na witrynie Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego (dostęp: 3 sierpnia 2014 r.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]