Kaplica Zwiastowania Pańskiego w Kirkop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica
Zwiastowania Pańskiego
Il-kappella tal-Lunzjata
1873 NICPMI (2013-09-27)
Ilustracja
Państwo

 Malta

Miejscowość

Kirkop

Adres

Misraħ Kirkop

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Leonarda w Kirkop

Wezwanie

Zwiastowania Pańskiego

Położenie na mapie Malty
Mapa konturowa Malty, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kaplica Zwiastowania”
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa konturowa Morza Śródziemnego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica Zwiastowania”
Ziemia35°50′31,2″N 14°29′06,4″E/35,842000 14,485111

Kaplica Zwiastowania Pańskiego (malt. Il-kappella tal-Lunzjata, ang. Chapel of the Annunciation) – rzymskokatolicka kaplica znajdująca się w wiosce Kirkop na Malcie. Jest to jedyna kaplica filialna parafii św. Leonarda w tej miejscowości[1][2][3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Achille Ferres podaje, że pierwszy kościół w tym miejscu powstał w 1450 roku dzięki datkom wiernych[4][5]. Horatio C.R. Vella natomiast w książce „Ħal Kirkop u l-inħawi ta' madwaru” pokazuje zdjęcie tylnej ściany kościoła i pisze, że ściana ta jest „prawdopodobnie oryginalna, a więc średniowieczna, zbudowana ok. 1300 roku”[6]. Mógł zatem istnieć w tym miejscu jeszcze starszy, niż podaje Ferres, kościół[2].
Prałat Pietro Dusina, wizytator apostolski na Malcie w 1575 roku, zanotował w swym raporcie, że ówczesny kościół poza ołtarzem i drewnianymi drzwiami nie miał nic. W roku 1621 kaplica została zdesakralizowana do roku 1636[3], kiedy nastąpiła jej przebudowa[2][5][7].
Świątynia funkcjonowała również w XVIII wieku. Ponieważ pochowane są tam ofiary epidemii dżumy, biskup Alpheran de Bussan podczas wizyty 25 kwietnia 1754 roku nakazał proboszczowi z Kirkop pobłogosławić groby zmarłych w Dzień Zmarłych[2][4][5][7].
W roku 1781 Lorenzo Chircop przekazał na kościół darowiznę w wysokości 40 scudów i został również w tym samym roku mianowany jego opiekunem. Suma ta była jak na tamte czasy pokaźna i dlatego niewykluczone, że w tym czasie kaplica otrzymała swój ostateczny wygląd, jaki znamy dzisiaj[2][3][7].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Wygląd zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Kaplica ma kształt prostokąta z dachem beczkowym. Jej fasada jest prosta, z dwoma całkowicie gładkimi pilastrami w narożach, ozdobiona jest dwoma cylindrycznymi rzygaczami w kształcie luf armatnich, po jednym z każdej strony. Na szczycie prostego i gładkiego trójkątnego frontonu znajduje się niewielka dzwonnica bell-cot mogąca pomieścić jeden dzwon, dziś pusta. Ta mała dzwonnica jest ozdobiona z każdej strony kamiennym zwojem, na jej szczycie znajduje się mały kamienny krzyż[2][3].

Drzwi kościoła, zarówno główne od frontu, jak i boczne, ozdobione są kamienną rzeźbioną ramą, typową dla sztuki z połowy XVII[2] lub XVIII[3] wieku, która została wprowadzona na Maltę przez włoskiego architekta Francesco Buonamiciego. Ciekawostką jest rzucająca się w oczy obecność twarzy anioła nad drzwiami, która zawsze była obecna w sakralnej architekturze włoskiego baroku i która była ozdobą często wykorzystywaną przez Buonamiciego w pracach na Malcie, Sycylii i w Lukce. Buonamici był architektem-rezydentem zakonu joannitów w latach 1635–1659[2]. Nad drzwiami dostrzec można rodzaj kamiennego łuku. Łuki te wzmacniały konstrukcję drzwi i przenosiły ciężar ściany z górnej części tych ostatnich na boki; wydają się one być integralną częścią oryginalnej konstrukcji ściany kaplicy[2]. Dwoje drzwi jest mniej więcej tej samej wielkości i kształtu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Rzeźba, która na nich jest, choć nie jest dokładnie taka sama, jest bardzo zbliżona[2].
Boczne drzwi wychodzą dziś na Misraħ Kirkop, niegdyś cmentarz ofiar dżumy, z kamiennym krzyżem na kolumnie[3].

Przed kościołem znajduje się niewielki placyk, podniesiony o stopień w stosunku do sąsiedniej ulicy, do bocznych drzwi prowadzi bezpośrednio z ulicy kilka schodów[2].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Od wewnątrz kaplica ma ten sam prostokątny kształt. Przykryta jest sklepieniem beczkowym z kilkoma kamiennymi żebrami, które są wsparte na gzymsie oddzielającym ściany poniżej i obiegającym wnętrze. Przy każdych drzwiach od wewnątrz na ścianie znajduje się kropielnica[2].

Prezbiterium z absydą jest nieco węższe od szerokości całej kaplicy i jest podwyższone od nawy o stopień. W środku jest jeden kamienny (Camilleri podaje "drewniany"[3]) ołtarz z prostą predellą zawierającą małe tabernakulum. Na predelli prosta szklana gablota, w której umieszczona jest monstrancja Najświętszym Sakramentem dla kultu wiernych. Ołtarz zdobi także zestaw sześciu świeczników. Po obu stronach ołtarza znajdują się niewielkie figury aniołów na żelaznych cokołach[2].

Po lewej stronie ołtarza znajdują się drzwi prowadzące do niewielkiego schowka[3] oraz krótka kamienna ławeczka. W przedniej części kościoła, wysoko nad ołtarzem i nad obrazem tytularnym, znajduje się dość duże kwadratowe okno, które rzuca światło na prezbiterium, brak jest natomiast okna nad głównymi drzwiami, jak zazwyczaj bywa w małych kaplicach[2].

Obecnie podłoga jest w całości wykonana z płyt wapiennych, zarówno w części nawy jak i prezbiterium[2].

Obraz tytularny[edytuj | edytuj kod]

Nie wiadomo, kto namalował znajdujący się dziś w kaplicy obraz tytularny. Obraz ten przedstawia klęczącą Madonnę i anioła przynoszącego Jej wiadomość. W górnej części obrazu Duch Święty pojawia się w postaci gołębicy, rzucając na Madonnę swoją łaskę, przedstawioną jako promień światła. Obraz ten otoczony jest szeroką ramą, a pośrodku na szczycie znajduje się owalny kartusz z napisem „Et Verbum Dei Caro Factum Est” – co oznacza „A Syn Boży stał się Człowiekiem”[2][3].

Inne dzieła sztuki[edytuj | edytuj kod]

W kaplicy znajdują się obrazy, m.in.[2]:

  • Św. Łukasz ze św. Wawrzyńcem (1784)
  • Modlący się święty
  • Ukrzyżowanie
  • Wniebowzięcie Matki Bożej
  • Chrzest Chrystusa
  • Don Ġużepp Barbara oraz Franġisk Cassar (dobrodziejcy kaplicy) pędzla Lazzaro Pisaniego[3]

a także nieużywane już meble kościelne: rzeźbiona drewniana ambona oraz drewniany konfesjonał, dawniej w kościele parafialnym[3].

Świątynia dziś[edytuj | edytuj kod]

Obecnie kaplica służy jako miejsce adoracji Najświętszego Sakramentu[2][7].

Ochrona dziedzictwa kulturowego[edytuj | edytuj kod]

27 września 2013 kaplica została wpisana na listę National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands pod numerem 1873[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parroċċa ta’ Ħal Kirkop / Kappella tal-Lunzjata. L-Arċidjoċesi ta' Malta. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-09)]. (malt.).
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Noel Ciantar: Il-Knisja tal-Lunzjata ~ Ħal Kirkop ~. Kappelli Maltin. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-28)]. (malt.).
  3. a b c d e f g h i j k Joseph C. Camilleri. Il-kappella tal-Lunzjata f'Ħal Kirkop. „Leħen is-Soċjetà Filarmonika San Ġużepp, festa 2000”, 2000. Kirkop. (malt.). 
  4. a b Achille Ferres: Descrizione storica delle chiese di Malta e Gozo / CXXIV. Chiese filiali di casal Chircop / I. Chiesa del Annunziazione di M.V.. Malta: Achille Ferres, 1866, s. 434. (wł.).
  5. a b c Kirkop - Church of the Annunciation. W: Alfie Guillaumier: Malta's Town and Villages. Terry Asphar (tłum.). Valletta: Progress Press Co. Ltd, 2003, s. 192. ISBN 99909-3-056-2. (ang.).
  6. Horatio C. R. Vella: Ħal Kirkop u l-inħawi ta' madwaru. Msida: wydanie własne, 2000. (malt.).
  7. a b c d John Scerri: Kirkop / Annunciation. Churches and chapels of Malta and Gozo. [dostęp 2022-09-01]. (ang.).
  8. Chapel of the Annunciation. NICPMI, 2013-09-27. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-09-04)]. (ang.).