Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Jana Chrzciciela w Bytowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Jana Chrzciciela w Bytowie
A-1809 z dnia 10.07.2007 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
fasada frontowa
Państwo

 Polska

Miejscowość

Bytów

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Jana Chrzciciela w Bytowie

Wezwanie

Katarzyna Aleksandryjska
Jan Chrzciciel

Położenie na mapie Bytowa
Mapa konturowa Bytowa, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie powiatu bytowskiego
Mapa konturowa powiatu bytowskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie gminy Bytów
Mapa konturowa gminy Bytów, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Jana Chrzciciela”
54°10′08″N 17°29′21″E/54,168889 17,489167

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Jana Chrzciciela w Bytowierzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Bytowie, w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Bytów diecezji pelplińskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół został wzniesiony w latach 1848-1854 według projektu Schindlera na wzór berlińskiego kościoła św. Mateusza. Do 1945 roku była to świątynia ewangelicka pod wezwaniem św. Elżbiety. Po zakończeniu II wojny światowej została przejęta przez katolików, których kościół został zniszczony przez żołnierzy sowieckich. Budowla została poświęcona w dniu 24 czerwca 1945 roku - wspomnienie św. Jana Chrzciciela, w związku z tym otrzymała dwa wezwania.

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Jest to kościół halowy o trzech nawach. Od strony północnej do elewacji nawy środkowej jest dostawiona wysoka kwadratowa wieża zamknięta arkadową galeryjką. Trzon wieży jest ośmioboczny i zakończony stożkowym hełmem. W kościele znajdują się organy wykonane w 1907 roku oraz dwa dzwony odlane w latach 1820-1821, ufundowane przez króla Fryderyka Wilhelma III Pruskiego[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

1
Wnętrze kościoła
2
Chór i organy
3
Twarz Jezusa z krucyfiksu w kruchcie
Wnętrze i wyposażenie kościoła

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2014-08-05].
  2. Bytów: Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej. gdansk.naszemiasto.pl. [dostęp 2014-08-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-10)]. (pol.).