Kościół św. Stanisława w Trzcinicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Stanisława
686/A z 15.07.1969[1]
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Trzcinica

Adres

ul. Jana Pawła II

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Stanisława

Wezwanie

św. Stanisława

Wspomnienie liturgiczne

11 kwietnia

Położenie na mapie gminy Trzcinica
Mapa konturowa gminy Trzcinica, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława”
Położenie na mapie powiatu kępińskiego
Mapa konturowa powiatu kępińskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława”
Ziemia51°10′20,4″N 18°00′45,0″E/51,172333 18,012500

Kościół świętego Stanisławarzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Trzcinica diecezji kaliskiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1804 – 1806, dzięki staraniom Anieli z Jastrzębskich Trzcińskiej Stefanowej. Dach kościoła był remontowany w 1822, 1827 i 1847 roku. Dzięki staraniem proboszcza Jana Korytkowskiego w 1869 roku do świątyni została dobudowana wysoka wieża.

Architektura i wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Budowla jest, orientowana, murowana, reprezentuje styl klasycystyczny. Nawa nakryta jest sklepieniem kolebkowym na gurtach z lunetami, prezbiterium nakryte jest żaglastym, balkony przy chórze także żaglastym, natomiast kruchtę nakrywa płaski strop. Pomieszczenie na piętrze nakryte jest stropem drewnianym z podsufitką. Więźba dachowa jest dwukondygnacyjna i posiada dwa rzędy stojące z poprzecznymi i wzdłużnymi zastrzałami. Posadzka] w świątyni składa się z jasnych płytek. Schody są drewniane, zabiegowe, drzwi natomiast są płycinowo-ramowe, dwuskrzydłowe, zamknięte łukiem półokrągłym, do kaplicy są obite blachą i posiadają żeliwne klamki. Okna w kościele są metalowe, szczeblinkowe, dwudzielne, dwupoziomowe i wielopolowe.

Od strony zachodniej znajduje się lekko wysunięta wieża, nakryta cebulastym miedzianym dachem hełmowym. Na dachu hełmowym, w części frontowej, wykuty został w miedzi herb Papieża Jana Pawła II. Dach kościoła jest dwuspadowy, nakryty dachówką karpiówką, przedzielony od strony zachodniej murem kurtynowym na wysokości kruchty, od strony wschodniej nakrywa zewnętrzne schody tworząc pozorne trójboczne zamknięcie. Elewacja zachodnia jest trzyosiowa, dwupoziomowa, z kolei w wieży trzypoziomowa, narożniki są zaokrąglone, ujęte w podwojone pilastry, okna są otoczone pasami tynku, profilowany gzyms koronujący, trzecia kondygnacja wieży ujęta jest w dwa ustawione na piedestale pilastry toksańskie, w środku okno ujęte jest w dwa mniejsze, podobne pilastry podtrzymujące belkowanie są zwieńczone trójkątnym tympanonem. Elewacje boczne są sześcioosiowe, oś zachodnia oddzielona jest od pozostałych. Okna są ujęte w utworzone w tynku pasy[2].

Organy[edytuj | edytuj kod]

W kościele znajdują się organy złożone przez organmistrza Stefana Fiołkę z synem Andrzejem Fiołką. Organy poświęcił 11 października 1970 r. ks. arcybiskup Antoni Baraniak. Instrument został zbudowany z części stworzonych przez Józefa Bacha, organmistrza z Rychtala. Historia budowy spisano na 4 metalowych tabliczkach, umieszczonych wewnątrz szafy organowej, cokole prospektu i kontuarze[3][4].

Dyspozycja instrumentu:

Manuał I Manuał II Pedał
1. Prinzipal 8' 1. Salicional 8' 1. Subbas 16'
2. Geduckt 8' [sic!]* 2. Aeoline 8' 2. Celo 8'
3. Oktave 4' 3. Vox celestis 8' **
4. Progresion 2 2/3' 4. Flet travers 4'
5. Picolo 2' ***

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-08-01].
  2. Kościół Parafialny w Trzcinicy [online], Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. św. Stanisława Biskupa i męczennika w Trzcinicy [dostęp 2020-08-01].
  3. Parafia Rzymskokatolicka Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Rychtalu [online], www.rychtal.parafia.info.pl [dostęp 2021-09-08].
  4. Trzcinica ( Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika) [online], musicamsacram.pl [dostęp 2023-07-18] (pol.).