Kościół św. Wacława i św. Michała Archanioła w Głuchowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Wacława i świętego Michała Archanioła
275 z 29.12.1967[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Głuchów

Adres

ul. Rawska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Michała Archanioła

Wezwanie

św. Wacława i św. Michała Archanioła

Wspomnienie liturgiczne

28 września i 29 września

Położenie na mapie gminy Głuchów
Mapa konturowa gminy Głuchów, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wacława i świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wacława i świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wacława i świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie powiatu skierniewickiego
Mapa konturowa powiatu skierniewickiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Wacława i świętego Michała Archanioła”
Ziemia51°46′45,8″N 20°04′46,5″E/51,779389 20,079583

Kościół świętego Wacława i świętego Michała Archaniołarzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii św. Michała Archanioła w Głuchowie (dekanat Rawa Mazowiecka diecezji łowickiej).

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Obecna, orientowana świątynia, z nawą prostokątną, zaokrąglonymi narożnikami od strony wschodniej, z węższym prostokątnym prezbiterium o narożnikach zewnątrz ściętych i wewnątrz zaokrąglonych, została wzniesiona w 1786. Jej fasada jest flankowana przez dwie czworokątne wieże, występujące ryzalitowo z elewacji bocznych. Od stron: południowej i północnej dobudowane są symetryczne przybudówki, w których mieszczą się kaplice (przy nawie) i zakrystie (przy prezbiterium), nad nimi są umieszczone loże. Nawa, prezbiterium, zakrystie i loże nakryte są sklepieniami kolebkowymi z lunetami, w nawie i prezbiterium są one oparte na gurtach. Chór murowany jest podparty trzema arkadami filarowymi. Ściany nawy, prezbiterium i kaplic są rozczłonkowane pilastrami. Świątynia została w dniu 29 września 1908 konsekrowana przez biskupa Kazimierza Ruszkiewicza. Do wyposażenia budowli należą trzy ołtarze, ażurowa ambona pochodząca z kościoła św. Benona w Warszawie, chrzcielnica w stylu barokowym, organy wykonane w 1792. Ciekawy jest także łaskami słynący obraz Matki Bożej Głuchowskiej[2].

Tablice pamiątkowe[edytuj | edytuj kod]

W kościele umieszczone są następujące tablice pamiątkowe:

  • ku czci księdza prałata Piotra Wilka, proboszcza głuchowskiego w latach 1939-1968,
  • Na pamiątkę 1600 letniego jubileuszu uznania wiary chrześcijańskiej za panującą przez Konstantyna Wielkiego, fundacji parafian,
  • ku czci żołnierzy podziemia AK i BCH, parafian kościoła w Głuchowie, zamordowanych przez Niemców 16 września 1944 (ufundowana w 1998)[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-06-03].
  2. Parafia św. Michała Archanioła w Głuchowie [online], Diecezja łowicka [dostęp 2020-06-03].
  3. napisy na tablicach in situ