Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie (ul. Chełmońskiego)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
kościół konwentualny franciszkanów
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Chełmońskiego 41

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie

Wezwanie

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia50°05′13,43″N 19°54′44,88″E/50,087064 19,912467

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – kościół rzymskokatolicki znajdujący się w Krakowie, w Dzielnicy IV Prądnik Biały, na osiedlu Azory, przy ul. Chełmońskiego 41. Posługę pełnią ojcowie zakonni zgromadzenia franciszkanów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kamień węgielny pod budowę kościoła wkopał abp krakowski kard. Karol Wojtyła 4 maja 1974 r. Materiał pochodził z groty Zwiastowania w Nazarecie i został poświęcony 16 kwietnia 1973 r. przez papieża Pawła VI. Kościół wzniesiono w latach 1974–1975 w stylu postmodernistycznym według projektu architektów Przemysława Gawora, Małgorzaty Grabackiej i Jana Grabackiego. 15 grudnia 1975 r. oddano do użytku świątynię w stanie surowym. 8 grudnia 1979 r. abp krakowski kard. Franciszek Macharski dokonał konsekracji kościoła.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pomimo że kościół jest budowlą murowaną, ściany od strony wewnętrznej wyłożono boazerią, mająca imitować drewnianą świątynię. Charakterystyczną cechą kościoła na Azorach są ikony w stylu prawosławnym wykonane przez krakowskiego artystę Jerzego Nowosielskiego. Ikona „Mandylion” znajdująca się w centralnym miejscu ołtarza bardzo przypomina tę z krakowskiej Cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Szpitalnej.

Wnętrze kościoła. Widoczna boazeria z ikonami Jerzego Nowosielskiego

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]