Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wąsoszu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
A/1115/1374 z dnia 13.08.1965[1]
Kościół pomocniczy
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wąsosz
pl. Kościelny

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

sobota po Uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego

Położenie na mapie Wąsosza
Mapa konturowa Wąsosza, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu górowskiego
Mapa konturowa powiatu górowskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie gminy Wąsosz
Mapa konturowa gminy Wąsosz, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia51°33′38,07″N 16°41′33,08″E/51,560575 16,692522

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół pomocniczy należący do parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Wąsoszu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawniej był to kościół ewangelicki św. Mateusza. Świątynia została zbudowana w 1581 roku na miejscu wcześniejszej budowli, wzmiankowanej w 1290 roku. Odbudowana została po pożarze Wąsosza w 1710 roku, ponownie została zniszczona w czasie działań wojennych w 1759 roku. Jego odbudowa została rozpoczęta w 1766 roku i została zakończona w październiku 1767 roku. Prace budowlane były wykonywane pod kierunkiem Jerzego Wandelta z Góry i Fryderyka Rohnke z Wąsosza. W dniu 1 listopada 1767 roku odbudowana świątynia została konsekrowana. Budowla była wielokrotnie restaurowana w XIX wieku (1845, 1868 i 1890).

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia orientowana, murowana z cegły, otynkowana, jednonawowa, posiada wydzielone prezbiterium. Korpus nawy posiada trzy przęsła. Prezbiterium, nawa, kruchta zachodnia i zakrystia są nakryte pozornymi sklepieniami kolebkowymi, z kolei kruchta południowa nakryta jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Świątynia i dobudówki są nakryte dwuspadowymi blaszanymi dachami. Od strony zachodniej jest umieszczona czworokątna wieża o czterech kondygnacjach nakryta dachem namiotowym zwieńczonym kulą, którą poprzedza kruchta z portalem ostrołuk]owym umieszczonym w profilowanych obramieniach, drzwidrewniane z nitami. Zegar na wieży posiada kwadratowe tarcze od strony południowej, północnej i zachodniej[2].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

We wnętrzu znajduje się skromne wyposażenie, trzypiętrowe empory, otaczające ściany z trzech stron oraz prospekt organowy ukończony w październiku 1769 roku i wykonany przez Franciszka Ufflera z Głogowa i ołtarz główny w stylu barokowym wykonany w XVIII wieku i ozdobiony rzeźbami św. Piotra i Pawła. Na zewnątrz, na ścianach są umieszczone późnobarokowe i klasycystyczne kamienne epitafia pochodzące z XVIII i XIX wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 29 [dostęp 2016-07-24].
  2. a b Kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wąsoszu. Oficjalny serwis internetowy powiatu górowskiego. [dostęp 2016-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-23)]. (pol.).