Kościół Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Trójcy Świętej
A/303 z dnia 31.03.1967
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Radzyń Podlaski

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Trójcy Świętej

Kościół parafialny

od XVII wiek

Wezwanie

Trójcy Świętej

Położenie na mapie Radzynia Podlaskiego
Mapa konturowa Radzynia Podlaskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętej”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętej”
Położenie na mapie powiatu radzyńskiego
Mapa konturowa powiatu radzyńskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Świętej”
Ziemia51°46′57″N 22°37′13″E/51,782500 22,620278
Strona internetowa

Kościół Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskimrzymskokatolicki kościół w Radzyniu Podlaskim, który jest świątynią Parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim. Znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. Kościół św. Trójcy znajduje się u zbiegu ulic Ostrowieckiej i Jana Pawła II.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół ufundowała rodzina Mniszchów, dzierżawiąca dobra radzyńskie od połowy XVI do połowy XVII wieku. Budowa radzyńskiego kościoła została zakończona w roku 1641, o czym świadczy data nad głównym wejściem. Konsekracja kościoła odbyła się w roku 1644. Obecny kościół pw. Świętej Trójcy jest kontynuatorem wezwania najstarszego radzyńskiego kościoła i tradycji parafialnej. Jest on też zabytkiem późnorenesansowego budownictwa sakralnego w Polsce. W latach 2010–2013 kościół przeszedł renowację.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Do tej samej grupy kościołów, zaliczonych do dzieł architektonicznych tzw. typu lubelskiego, należą, obok radzyńskiego kościoła, również kościoły w Czemiernikach, Kazimierzu Dolnym, Uchaniach, Kodniu nad Bugiem, kolegiata w Zamościu. Kościół radzyński ma jedną nawę i dwie boczne kaplice. Nad zakrystiami architekt umieścił attyki będące jedną z cech polskiego budownictwa renesansowego. Po zewnętrznej stronie górnej części kościoła biegnie fryz utworzony przez regularnie rozmieszczone tryglify i metopy. Od strony wschodniej widzimy absydę. Charakterystycznym składnikiem manieryzmu jest dekoracyjna sieć sztukaterii, która tworzy we wnętrzu świątyni wielką liczbę różnych kompozycji. Dostojny i zabytkowy charakter świątyni wzmacniają obrazy Józefa Buchbindera, znanego twórcy religijnych dziel malarskich. Znajdują się one w głównym i bocznych ołtarzach, również na zasuwach.

W kaplicy Matki Bożej Różańcowej znajduje się stary, na drewnie malowany, obraz matki Bożej Różańcowej – prawdopodobnie rówieśnik kościoła. Tam też znajduje się grobowiec Mniszchów – jego fundatorów. Kaplica Pana Jezusa związana jest z tradycją Powstania Styczniowego. Umieszczone na bocznych ścianach nawy, tablice upamiętniają czyn zbrojny 35 radzyńskiego pułku piechoty ppłk „Mullera” w czasie okupacji niemieckiej i gehennę członków Radzyńskiego Związku Sybiraków.

Od strony zachodniej wznosi się brama – dzwonnica, wzniesiona na polecenie gen. Eustachego Potockiego przez Jakuba Fontanę w drugiej połowie XVIII wieku. Dzwonnica była dwukrotnie obiektem walk niepodległościowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]