Kościół Trójcy Przenajświętszej w Chwałkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Trójcy Przenajświętszej
1220/A z 6.08.1991[1]
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Chwałkowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Trójcy Przenajświętszej w Chwałkowie

Wezwanie

Trójcy Przenajświętszej

Wspomnienie liturgiczne

Święto Trójcy Świętej

Położenie na mapie gminy Krobia
Mapa konturowa gminy Krobia, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Przenajświętszej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Przenajświętszej”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Przenajświętszej”
Położenie na mapie powiatu gostyńskiego
Mapa konturowa powiatu gostyńskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Przenajświętszej”
Ziemia51°44′48,3″N 17°01′16,6″E/51,746750 17,021278

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Chwałkowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat krobski archidiecezji poznańskiej).

W dniu 15 maja 1854 roku został poświęcony nowy murowany kościół. W czasie II wojny światowej jego wnętrze zostało całkowicie zniszczone. W 1947 roku świątynia została odbudowana po zniszczeniach wojennych. Budowla jest jednonawowa, murowana, wzniesiona z cegły i nieotynkowana. Kościół nakryty jest dachem pokrytym dachówką karpiówką i blachą (wieża i zakrystie). Świątynia założona jest na planie wydłużonego prostokąta. Od wschodu znajduje się kwadratowa trzykondygnacyjna wieża. Korpus nawy jest połączony z prostokątnym, węższym i niższym prezbiterium półkolistą tęczą. Po bokach prezbiterium od strony południowej jest umieszczona prostokątna zakrystia, z kolei od strony północnej znajduje się sala katechetyczna. Od strony wschodniej nawy jest położony chór muzyczny podparty masywnymi filarami, w części podwieżowej jest umieszczona prostokątna kruchta. Świątynia charakteryzuje się zwartą byłą. Nawa nakryta jest dachem dwuspadowym, z kolei wieżę nakrywa dach czterospadowy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]