Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Debrznie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Debrznie
A-335 z dnia 10.06.1997 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Debrzno

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Debrznie

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Debrzna
Mapa konturowa Debrzna, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Debrznie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Debrznie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Debrznie”
Położenie na mapie powiatu człuchowskiego
Mapa konturowa powiatu człuchowskiego, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Debrznie”
Położenie na mapie gminy Debrzno
Mapa konturowa gminy Debrzno, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Debrznie”
Ziemia53°32′11″N 17°14′06″E/53,536389 17,235000

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Debrzno, w województwie pomorskim. Mieści się przy ulicy Witosa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została wybudowana w stylu neogotyckim w latach 1894-1895, konsekrowana 17 czerwca 1897 roku przez biskupa z Pelplina Leona Rednera. Została zaprojektowana przez Collmanna von Schatteburga, królewskiego inspektora do spraw kolei. W dniu 1 kwietnia 1892 roku projekt został przedstawiony urzędowi do spraw kontroli obiektów budowlanych i został zatwierdzony w dniu 27 listopada 1892 roku (koszt budowy zostały oszacowano na 84 tysiące marek)[2].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze kościoła

Do starszego wyposażenia należy renesansowy ołtarz i barokowy konfesjonał. W ołtarzu jest umieszczony obraz „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny”, którego autorstwo jest przypisywane wybitnemu gdańskiemu malarzowi z XVII wieku, Hermanowi Hanowi[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2011-12-25].
  2. Parafia Wniebowzięcia NMP w Debrznie. Parafia Wniebowzięcia NMP w Debrznie. [dostęp 2016-03-21]. (pol.).
  3. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Debrznie. LGD Naszyjnik Północy. [dostęp 2016-03-21]. (pol.).