Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dzierzgowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
A-122 z 2.04.1962[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Dzierzgowo

Adres

ul. ks. Prymasa Mikołaja Dzierzgowskiego 4a
06-520 Dzierzgowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dzierzgowie

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie gminy Dzierzgowo
Mapa konturowa gminy Dzierzgowo, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu mławskiego
Mapa konturowa powiatu mławskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia53°09′05,54″N 20°39′49,43″E/53,151540 20,663730

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu dzierzgowskiego diecezji płockiej.

Jest to świątynia wzniesiona na początku XVI wieku, być może po 1516 r., na planie prostokąta. Została zbudowana z cegły w układzie gotyckim, z użyciem tzw. zendrówki, układanej w romb na ścianie zachodniej oraz kamieni polnych i dużych głazów narzutowych pod przyporami narożnikami w fasadzie. Więźba dachowa jest drewniana, natomiast dach jest pokryty blachą miedzianą. Świątynia była remontowana w XVIII i XIX wieku. W latach 1880–1881 od strony południowej została wybudowana dosyć obszerna kaplica oraz została zbudowana wieża w stylu neogotyckim, natomiast od strony zachodniej kruchta. Odnowiona świątynia została konsekrowana w dniu 15 maja 1886 roku przez biskupa Henryka Piotra Kossowskiego. Do dnia dzisiejszego zachowały się obite blachą drzwi do zakrystii wykonane w XVI wieku. We wschodniej ścianie zakrystii znajduje się okno ostrołukowe umieszczone w półkolistej wnęce obramionej wałkiem i przesłonięte żelazną kratą wykonaną w XVI/XVII w. We wnętrzu są umieszczone kamienna kropielnica wykonana w XVI/XVII w oraz epitafia Tańskich herbu Nałęcz i Łączyńskich herbu Kościesza powstałe w XVII wieku oraz rodzin Grabowskich, Brzozowskich oraz Narzymskich powstałe w XIX wieku. Polichromia wnętrza świątyni została wykonana w 1978 roku według projektu profesora Wiktora Zina[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2019-02-15].
  2. Powiat mławski. Przewodnik subiektywny. Mazowieckie Obserwatorium Kultury. [dostęp 2019-02-15]. (pol.).