Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Solcu nad Wisłą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
152/A z 16.03.1982 i 324/A z 15.06.1967
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Solec nad Wisłą

Adres

plac Bolesława Śmiałego 8
27-320 Solec nad Wisłą

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Solca nad Wisłą
Mapa konturowa Solca nad Wisłą, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu lipskiego
Mapa konturowa powiatu lipskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie gminy Solec nad Wisłą
Mapa konturowa gminy Solec nad Wisłą, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia51°08′02,82″N 21°46′03,65″E/51,134117 21,767681

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Solcu nad Wisłąrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu lipskiego diecezji radomskiej.

Murowana kaplica zamkowa pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny została zbudowana przez króla Kazimierza III Wielkiego w 1370 roku, a następnie została zapewne przebudowana na kościół parafialny. Ta świątynia była trzy razy palona i odbudowywana: przez księdza Macieja Becha w XVI stuleciu, przez księcia Krzysz­tofa Zbaraskiego, starostę soleckiego w 1604 roku i w tym czasie również konsekrowana przez kardynała Bernarda Maciejowskiego, biskupa krakowskiego, w 1825 roku przez hrabiego Matuszewicza. Jest to budowla gotycka, wybudowana z kamienia i cegły. W latach 1976-1999 świątynia została odrestaurowana i odnowiona dzięki staraniom księdza Tadeusza Gębki[1].

Jest to kościół orientowany. Jego nawa jest pięcioprzęsłowa a prezbiterium jest półkoliście zamknięte; przy nawie, od strony północnej i południowej, mieszczą się dwie kaplice, wybudowane na planie prostokąta. Od strony zachodniej mieści się piętrowa kruchta, a przy południowo-zachodnim narożniku niewielka dobudówka, w której znajdują się schody prowadzące na chór muzyczny. Świątynia posiada także zakrystię i składzik, dobudowane do północnej strony prezbiterium. Nawa i kaplice posiadają sklepienia kolebkowe, z lunetami, z bogatą dekoracją stiukową – w typie lubelsko-kaliskim[2].

W renesansowym ołtarzu głównym znajdują się dwa obrazy. Pierwszy przedstawia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Ukazana jest na nim Maryja unoszona do Nieba przez aniołów. Poniżej ukazani są apostołowie otaczający jej grób. Drugi z obrazów mieści się w wyższej kondygnacji i przedstawia ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Solec nad Wisłą - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP. Diecezja radomska. [dostęp 2014-12-12]. (pol.).
  2. Solec nad Wisłą Kościół parafialny. Gmina Solec nad Wisłą, powiat lipski, woj. mazowieckie.. Dawne kieleckie. Informacje historyczne. [dostęp 2014-12-12]. (pol.).
  3. Zabytki sakralne. Urząd Gminy Solec nad Wisłą. [dostęp 2014-12-12]. (pol.).