Konrad Tomasz Lewandowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Konrad Tomasz Lewandowski
Konrad T. Lewandowski w 2001
Konrad T. Lewandowski w 2001
Pseudonim Przewodas
Data i miejsce urodzenia 1 kwietnia 1966, Warszawa
Ważne dzieła Saga o kotołaku,
Strona internetowa

Konrad Tomasz Lewandowski (ur. 1 kwietnia 1966 w Warszawie) publikujący jako Konrad T. Lewandowski, pseudonim Przewodas – polski pisarz fantasy, science fiction i powieści kryminalnych, filozof, dziennikarz, publicysta i redaktor.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Od początku lat 90. współpracował z kilkudziesięcioma czasopismami, najdłużej z Nową Fantastyką, Przeglądem Technicznym, Cogito, Sprawami Nauki, a także Skandalami. Z wykształcenia inżynier chemik i doktor filozofii. Z wyznania luteranin, sympatyzuje z neopogańskim Rodzimym Kościołem Polskim, czemu daje wyraz w swoich ostatnich powieściach - Anioły muszą odejść i Sensownik matki Polki.

Największe uznanie czytelników zdobył cyklem opowiadań science-fiction o perypetiach dziennikarza Radosława Tomaszewskiego z brukowej gazety "Obleśne Nowinki" oraz cyklem fantasy o kotołaku Ksinie. Jest także autorem pięciu powieści kryminalnych z udziałem nadkomisarza Jerzego Drwęckiego, których akcja dzieje się w międzywojennej Polsce, oraz trylogii historyczno-przygodowej z przełomu XIX i XX wieku Bursztynowe Królestwo z udziałem starszego lejtnanta Sergiusza Lawendowskiego, carskiego lojalisty.

Obecnie współpracuje z czasopismem kulturalnym "Lampa", Czas Fantastyki oraz Narodowym Centrum Kultury przy projekcie upamiętnienia 150 rocznicy powstania styczniowego - powstaje powieść steampunkowa Orzeł bielszy niż Gołębica wraz z filmem krótkometrażowym[1].

W 1995 roku otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie Noteka 2015. Był też sześciokrotnie nominowany do tej nagrody. Obecnie jest w złych stosunkach z niektórymi przedstawicielami polskiego fandomu i organizatorami Nagrody Zajdla[potrzebne źródło]. W roku 1992 Śląski Klub Fantastyki przyznał mu antynagrodę Złoty Meteor. W 2004 Lewandowski wystosował list otwarty do Jadwigi Zajdel, wdowy po pisarzu, apelując o rozważenie wycofania honorowego patronatu oraz imienia Janusza A. Zajdla z nazwy nagrody[2]. Lewandowski znany jest również z kontrowersyjnych (często aroganckich[3]) wypowiedzi na temat fandomu w Usenecie (w szczególności na grupie pl.rec.fantastyka.sf-f).

Konrad T. Lewandowski także jest autorem systemu filozoficznego, luźno nawiązującego do metafizyki tomistycznej, w którym zaproponował ontologiczną teorię rzeczywistości w oparciu o tzw. Zasadę Zachowania Wolnej Woli. Kwintesencję tego zagadnienia zawiera książka Pochwała herezji, dyskutowana 31.05.2012 na Uniwersytecie Jagielońskim[4]. Często wypowiadał się ("dyskutuował") o metafizyce w internetowych grupach dyskusyjnych. W Internecie i w życiu prywatnym posługuje się pseudonimem Przewodas.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Konrad Lewandowski z alternatywnym słuchaczem podczas Seminarium Literackiego w 2003 roku

Saga o kotołaku[edytuj | edytuj kod]

Według chronologii wewnętrznej cyklu:

  1. Trop kotołaka (SR 1999), wznowione jako Ksin Drapieżca (Copernicus Corporation, 2003)
  2. Wyprawa kotołaka (Copernicus Corporation, 2003)
  3. Ksin (Orbita 1991), wznowione jako Kapitan Ksin Fergo (Copernicus Corporation, 2004)
  4. Różanooka (Copernicus Corporation, 1992, 2004)
  5. Ksin koczownik (Copernicus Corporation, 2006)
  6. Ludzkie ciepło (opowiadanie, Fantastyka – wydanie specjalne, 4/2007)

Cykl Diabłu ogarek[edytuj | edytuj kod]

Powieści kryminalne[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

Komiks[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Making Of, zapowiedź powieści Konrada T. Lewandowskiego
  2. Szanowna Pani Jadwigo!, 24 sierpnia 2004, pl.rec.fantastyka.sf-f
  3. Pisarz Konrad T. Lewandowski krytykuje blogerki książkowe: „aroganckie grafomanki i ich tupeciarski elektorat”. [dostęp {{subst:CURRENTYEAR}}-{{subst:CURRENTMONTH}}-{{subst:CURRENTDAY}}].
  4. Konferencja naukowa Rozdroża kultury: Czy herezje są twórcze?, 31 maja 2012, Kraków

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]