Kopalnia Węgla Kamiennego Dębieńsko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
KWK "Dębieńsko"

Kopalnia Węgla Kamiennego Dębieńskokopalnia węgla kamiennego, w Czerwionce-Leszczynach, w województwie śląskim, w powiecie rybnickim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki kopalni datuje się na rok 1853, kiedy to Wilhelm Schneider uruchomił kopalnię pod nazwą "Dubensko". W czasie okupacji hitlerowskiej należała do koncernu Hermann Göring. W roku 2000 została zamknięta z powodu nierentowności.

Teraźniejszość[edytuj | edytuj kod]

Zamknięta w 2000 roku kopalnia ma szansę na ponowną eksploatację. Na terenie gdzie poprzednio prowadzono wydobycie planuje się otwarcie nowego zakładu. W 2008 r. 50-letnią koncesję na wydobycie węgla w tym miejscu otrzymała spółka NWR Karbonia S.A. (http://www.nwrkarbonia.pl/). W 2010 r. złożono wniosek o poprawkę do koncesji, co ma umożliwić spółce wydobycie z dodatkowych złóż węgla w kopalni Dębieńsko. Spółka NWR Karbonia zamierza zainwestować tam kilkaset milionów euro. Połowę tej kwoty stanowić będą prace wyburzeniowe, modernizacyjne i budowlane. Pracę w kopalni może znaleźć około 2.500 osób. Pierwsza tona węgla ma wyjechać na powierzchnię w 2017 r., a niedługo potem zostanie uruchomiona pełna produkcja. Obecnie trwają prace rozbiórkowe oraz modernizacyjne starych budynków po KWK "Dębieńsko". Budynek byłej Cechowni zyskuje nowy dach. W Październiku budynki, w które później posłużą kopalni zyskają nowe centralne ogrzewanie i będą prowadzone prace wewnątrz budynków.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]