Krajowe Towarzystwo Autyzmu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krajowe Towarzystwo Autyzmu
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Rodzaj stowarzyszenia

Stowarzyszenie

Status

OPP

Prezes Zarządu Głównego

Małgorzata Alina Paciejewska Sokołowska

Nr KRS

0000096793

Data rejestracji

2002

brak współrzędnych

Krajowe Towarzystwo Autyzmu (KTA) – pozarządowa organizacja pożytku publicznego pomagająca osobom z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami (m.in. Zespół Retta, Zespół Aspergera).

Towarzystwo powstało w listopadzie 1990 roku z inicjatywy rodziców dzieci autystycznych oraz profesjonalistów zajmujących się wspomaganiem rozwoju dzieci z autyzmem. Działalność opiera na wolontariacie oraz pomocy sponsorów. Współpracuje ze stowarzyszeniami podejmującymi działalność na rzecz osób z autyzmem i cechami autyzmu. Od listopada 1992 jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Autyzmu – Europa.

Ze statutu:

  1. Celem Towarzystwa jest inicjowanie i prowadzenie różnych form pomocy dla osób autystycznych i ich rodzin, w sprawach dotyczących poprawy zdrowia, warunków socjalnych, ich sytuacji materialnej i adaptacji w społeczeństwie ludzi zdrowych.
  2. Zaktywizowanie społeczeństwa na rzecz osób autystycznych i rozwijanie samopomocowego ruchu rodzin, w których żyją osoby autystyczne.
  3. Wspieranie inicjatyw społecznych, zmierzających do poprawy warunków życia osób autystycznych.

KTA posiada w Polsce 18 oddziałów w: Warszawie, Białymstoku, Bydgoszczy, Gdyni, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Mińsku Mazowieckim, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Słupsku, Stalowej Woli, Stargardzie, Szczecinie i Toruniu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]