Margrabstwo Istrii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wappen Markgrafschaft Istrien.png

Margrabstwo Istrii (niem. Markgrafschaft Istrien, wł. Marchesato d’Istria) – średniowieczna marchia, a następnie kraj koronny cesarstwa austriackiego (Przedlitawia), obejmujący tereny półwyspu Istria. Łącznie był wraz z Gorycją i Gradyską, Wolnym miastem Triest zaliczany w jeden kraj koronny zwany Pobrzeżem Austriackim. Siedzibą Namiestnika był Triest.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Habsburgowie zawładnęli w XIV w. jedynie niewielkim obszarem półwyspu wokół miasta Pazin, które było częścią Księstwa Krainy. Władcy Habsburg jednak zaczęli używać tytułu "margrabiego Istrii". Reszta półwyspu należała do Wenecji aż do pokoju z Campo Formio z 1797, kiedy to została przyznana Austrii. W 1805 na mocy pokoju w Preszburgu stała się częścią Prowincji Iliryjskich. Istria została ostatecznie przydzielona Austrii na mocy decyzji kongresu wiedeńskiego w 1815. W 1860 powstał kraj koronny - Margrabstwo Istrii. Istniał do końca monarchii Austro-Węgierskiej w 1918.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Henryk Wereszycki Historia Austrii, wydanie drugie poprawione i uzupełnione, Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo, Wrocław 1986, ISBN 83-04-01680-X
  • Teofil Lijewski Austria, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1987, ISBN 83-01-05164-7